Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu

Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu

(7. 8. 2014) (ČTK) - Ojedinělá stavba větší než fotbalové hřiště, která vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí, vzniká v Dolních Břežanech u Prahy. Od 2018 by zde mělo plně fungovat nejmodernější laserové centrum v Evropě - ELI Beamlines, řekl ČTK č. srpna koordinátor stavby ELI Michal Chudožilov při prohlídce stavby ELI a jeho již postaveného sesterského projektu HiLASE.

 
 
 
 

Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu

(ČTK) - Ojedinělá stavba větší než fotbalové hřiště, která vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí, vzniká v Dolních Břežanech u Prahy. Od 2018 by zde mělo plně fungovat nejmodernější laserové centrum v Evropě - ELI Beamlines, řekl ČTK č. srpna koordinátor stavby ELI Michal Chudožilov při prohlídce stavby ELI a jeho již postaveného sesterského projektu HiLASE.Centrum s nejintenzivnějším laserovým zařízením na světě bude stát 6,8 miliardy korun, většina peněz jde z evropských fondů. Má být špičkovou mezinárodní výzkumnou infrastrukturou nové generace.

"Bude to první středisko vyrobené pro uživatele, aby mohli přijít, dělat svůj výzkum a nakonfigurovat si ho podle své potřeby. A mít k tomu k dispozici maximální počet synchronizovaných laserů o velkých výkonech," řekl ČTK šéf výzkumného týmu, fyzik Daniel Kramer. Do Prahy se po sedmi letech vrátil z prestižního švýcarského centra CERN, aby mohl stát u zrodu ELI.

V šesti podzemních experimentálních prostorách jsou stěny vysoké zhruba šest metrů, široké 1,6 metru a nad nimi se rozpíná mohutný železobetonový strop. Další laserové haly se stavějí v nadzemních podlažích. Stavebníci se museli prokopat na skálu, aby na ní založili rozměrné haly.

"To zaručí, že prostory nebudou vibrovat. U některých budov je normální, že sedají, u těchto experimentálních prostor to ale není žádané. Chceme, aby si dno budovy, tak jak se teď postaví, dosedlo a nehýbalo se," popsal Chudožilov. U experimentálních hal vznikají také například takzvané labyrinty ze stínících bloků, které jsou z vysokohustotního betonu kvůli tomu, aby se případná vzniklá radiace z experimentů nedostala k obsluhujícím vědcům. I cihly jsou velmi těžké proto, aby těsnily. Na stavbu již spotřebovalo přibližně 35 tisíc metrů krychlových betonu a 12 tisíc tun železa, dodal Chudožilov.

Laserové paprsky se budou šířit díky velkorozměrovým zrcadlům skrz vakuové potrubí po budově a následné pokusy se budou provádět v podzemí. "Unikátní na centru je, že máme distribuční systém, který se může automaticky přestavět do různých konfigurací. Jeden svazek se pošle z jedné místnosti do druhé, tam se spojí s dalším svazkem a mohou umožnit vysoce sofistikované experimenty," vysvětlil Kramer.

ELI by podle něj mělo být první, kde se bude dosahovat petawattových výkonů při 10Hz frekvenci výstřelů. Jeden z laserů už proto vyrábí v americké národní laboratoři LLNL. Zároveň by měl jiný laser jako první na světě dosahovat 10PW výkonu, tedy nejvyšší energie v nejkratším čase.

Specifická bude podle architektky Viktorie Součkové z Bogle Architects i střecha objektu, která propouští do budovy dostatek světla a zároveň ji izoluje od slunečních paprsků. Stavba musí být podle nového vedoucího projektu Romana Hvězdy dokončena do konce roku 2015. To bylo i s vývojem technologií podmínkou Evropské komise k tomu, aby se projekt o dva roky prodloužil. Výzkumné programy by se měly spustit od začátku roku 2018.

Laserové technologie ELI budou mít jedinečné parametry co do výkonu impulsů i počtu nainstalovaných laserů různých typů a hlavně opakovacích frekvencí. Vědci zde budou v rámci základního výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích například extrémní fyzikální jevy, třeba laboratorní astrofyziku simulací dějů uvnitř hvězd. Nejen pro tyto experimenty je vyžadována nejvyšší možná opakovací frekvence laserových svazků. Důležitý bude i materiálový výzkum a vývoj elektronových a protonových zdrojů, které by mohly přispět k protonové terapii při léčbě rakoviny.Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách projektu můžete sledovat výstavbu budovy ELI Beamlines v reálném čase - zde.
www.eli-beams.eu/cs/

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 10. 2023 14:53:30

Threema ID_ ZX6ZM8UN Buy adb-butinaca online, Adb butinaca for sale, Buy 6cladba, 6cladba for sale, 5cladba, Jwh-018

Threema ID_ ZX6ZM8UN Buy adb-butinaca online, Adb butinaca for sale, Buy 6cladba, 6cladba for sale, 5cladba, Jwh-018 Best Grade Research Chemical Reagents Available Online at best prices, fast, secure and efficient delivery services. Top Grade quality. All orders come in discreet packaging. Tracking number Provided. https://buy-5cladba-5fmda-online.com/product/buy-adb-butinaca-online/ Threema ID_ ZX6ZM8UN WhatsApp & Skype _ +1 601-207-3026 Wickr_ Cannabinoids71 Telegram & Signal_+1 601-207-3026 Buy ADBB, 4FADB, FUB-AMB precursor Buy Eutylone Buy 2fdck Buy etizolam replacement Buy 5cladb Buy new sgt78 Buy tadalafil Buy Pregabalin Buy Theophylline 58-55-9 Buy 2079878-75-2 Buy 288573-56-8 Buy 102-97-6 Buy 1451-82-7 Buy 2F, 2f-dck, 2-bdck crystal Buy cannabinoids 5cl Buy CAS: 18354-85-3 Buy Bromazolam CAS 71368-80-4 Buy Nitrazolam CAS 28910-99-8 Buy Protonitazene hydrochloride powder CAS 119276-01-6 Buy Metonitazene CAS 14680-51-4 Buy MTTa replace JWH018/THJ018 Buy Etomidate powder or light yellow powder CAS 33125-97-2 Buy BMK powder and oil CAS: 718-08-1 Buy PMK powder and oil CAS:28578-16-7 Buy Xylazine hcl powder CAS: 23076-35-9 Buy CAS: 244-942-2 Buy CAS: 57801-95-3 Our services - express prior overnight or next day delivery - Packing is highly discreet sealed, wrapped with aluminum foil, safe and secure - No signature is required upon arrival of the parcel - 100% customer care and support. - Money-back guarantee - We offer door to door delivery services - Excellent and unbeatable prices. We pack the packages carefully with tungsten and carbon papers to skip through customs x-ray machines at airports. Parcels are beautifully packed with gift papers from outside.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz