Pomník skladateli na Ústředním hřbitově v Brně
Místo: Brno – Ústřední hřbitov
Architekt: Svatopluk Sládeček
Spolupráce: Lucie Surá
Klient: město Brno
Projekt a výstavba: 2010
Foto: Daniela Dostálková
Jan Novák, vynikající český skladatel 20. století, byl po dlouhá léta spjat s městem Brnem. Roku 1946 absolvoval brněnskou konzervatoř u profesora Viléma Petrželky, studoval v USA u Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů. V letech 1948–1968 žil v Brně jako skladatel ve svobodném povolání. V té době zkomponoval například balet Svatební košile, Koncert pro dva klavíry a scénickou hudbu ke hře Ludvíka Kundery Totální kuropění, dále skládal filmovou hudbu pro režiséry Karla Kachyňu a Jiřího Trnku. Jan Novák dával zcela otevřeně najevo svůj nesouhlas s vládnoucím totalitním režimem a jeho dílo bylo doma oficiálními kruhy soustavně umlčováno. Po okupaci Československa v roce 1968 s celou rodinou emigroval. Žil nejdříve v Dánsku, potom v severní Itálii a Německu. V emigraci skladatel vytvořil mimo jiné kantáty Ignis pro Ioanne Palach a Planctus Troadum jako odezvu na události v rodném Československu a operu Dulcitius. Ve své tvorbě používal latinu. Latinsky mluvil, četl i psal a pokládal tento jazyk za univerzálně přístupný. Jeho kompozice charakterizuje hýřivá fantazie a hravost. Jan Novák zemřel 17. listopadu 1984 ve věku 63 let. Byl pohřben na vlastní přání v Roveretu v Itálii. Jeho urna byla na jaře v roce 2011 přenesena do Brna a uložena do hrobu na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně.
Pomník tvoří čtyři desky a čtyři žulové trámce stejných rozměrů. Na svislých stěnách trámců je po obou stranách latinsky nápis MVSARVM CVLTOR JAN NOVAK 8. 4. 1921 – 17. 11. 1984. Skladba pomníku začíná a končí polovinou modulu žulové desky. Pomník se pak z obou stran jeví stejně a perspektiva dává nápisu správné pořadí. Prostor pro urnu je založen na betonových pasech a vyzděn z bednicích tvárnic. Žulové prvky pomníku jsou kotveny ocelovými trny do betonové základové desky. Před zhotovením výkresů nebyl návrh autory zformulován kresbou, jak je obvyklé, ale byl popsán slovně – nadiktován do telefonu.
Svatopluk Sládeček
Publikováno v časopise Stavba 2012/2, s. 16–17
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.