Svatopluk Sládeček, Náhrobek Jana Nováka

Svatopluk Sládeček, Náhrobek Jana Nováka

(12. 12. 2014) Pomník skladateli na Ústředním hřbitově v Brně

 
 
 
 

Svatopluk Sládeček, Náhrobek Jana Nováka

Pomník skladateli na Ústředním hřbitově v Brně

Místo: Brno – Ústřední hřbitov
Architekt: Svatopluk Sládeček
Spolupráce: Lucie Surá
Klient: město Brno
Projekt a výstavba: 2010
Foto: Daniela Dostálková

Jan Novák, vynikající český skladatel 20. století, byl po dlouhá léta spjat s městem Brnem. Roku 1946 absolvoval brněnskou konzervatoř u profesora Viléma Petrželky, studoval v USA u Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů. V letech 1948–1968 žil v Brně jako skladatel ve svobodném povolání. V té době zkomponoval například balet Svatební košile, Koncert pro dva klavíry a scénickou hudbu ke hře Ludvíka Kundery Totální kuropění, dále skládal filmovou hudbu pro režiséry Karla Kachyňu a Jiřího Trnku. Jan Novák dával zcela otevřeně najevo svůj nesouhlas s vládnoucím totalitním režimem a jeho dílo bylo doma oficiálními kruhy soustavně umlčováno. Po okupaci Československa v roce 1968 s celou rodinou emigroval. Žil nejdříve v Dánsku, potom v severní Itálii a Německu. V emigraci skladatel vytvořil mimo jiné kantáty Ignis pro Ioanne Palach a Planctus Troadum jako odezvu na události v rodném Československu a operu Dulcitius. Ve své tvorbě používal latinu. Latinsky mluvil, četl i psal a pokládal tento jazyk za univerzálně přístupný. Jeho kompozice charakterizuje hýřivá fantazie a hravost.  Jan Novák zemřel 17. listopadu 1984 ve věku 63 let. Byl pohřben na vlastní přání v Roveretu v Itálii. Jeho urna byla na jaře v roce 2011 přenesena do Brna a uložena do hrobu na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně.

Pomník tvoří čtyři desky a čtyři žulové trámce stejných rozměrů. Na svislých stěnách trámců je po obou stranách latinsky nápis MVSARVM CVLTOR JAN NOVAK 8. 4. 1921 – 17. 11. 1984. Skladba pomníku začíná a končí polovinou modulu žulové desky. Pomník se pak z obou stran jeví stejně a perspektiva dává nápisu správné pořadí. Prostor pro urnu je založen na betonových pasech a vyzděn z bednicích tvárnic. Žulové prvky pomníku jsou kotveny ocelovými trny do betonové základové desky. Před zhotovením výkresů nebyl návrh autory zformulován kresbou, jak je obvyklé, ale byl popsán slovně – nadiktován do telefonu.

Svatopluk Sládeček

Publikováno v časopise Stavba 2012/2, s. 16–17

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz