Svitavy plánují postupnou obnovu památkově chráněné Langrovy vily

Svitavy plánují postupnou obnovu památkově chráněné Langrovy vily

(13. 1. 2016)

 
 
 
 

Svitavy plánují postupnou obnovu památkově chráněné Langrovy vily

(ČTK) - Svitavy plánují postupnou obnovu památkově chráněné Langrovy vily, v níž sídlí městský úřad. Opravy vyjdou zhruba na 25 milionů korun. Část peněz chce město získat z dotace, řekl ČTK starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"V roce 2015 jsme dělali na budově kompletně dveře. Teď do března budeme podávat žádost o dotaci na výměnu oken, to je v rozsahu asi osmi milionů korun,
" uvedl Šimek. Pokud město uspěje, stavební práce se uskuteční v druhé polovině letošního roku nebo až v roce následujícím.

V letošním rozpočtu město také vyčlenilo peníze na odvlhčení budovy. Na závěr by měla následovat kompletní oprava zdobené fasády, náklady se odhadují na 15 milionů korun. "Dotaci na to nelze získat, nezbude nám nic jiného než to dělat z rozpočtu města. Předpokládám, že bychom to dělali na etapy, zřejmě každý rok jednu stěnu," řekl Šimek.

Zachované původní interiéry vily větší zásahy nepotřebují. Radnice plánuje pouze rekonstrukci obřadní síně, například chce obnovit parketovou podlahu, dnes skrytou pod koberci.

Langrovu vilu navrhl v historizujícím stylu v roce 1888 brněnský architekt Germano Wanderley pro svitavského majitele dřevozávodu Julia Langera. Rodina o ni přišla ve 30. letech minulého století, kdy se kvůli ekonomické krizi a rozmařilému životu syna Roberta dostal podnik do úpadku. V roce 1933 získala majetek svitavská spořitelna jako zástavní právo. Vilu pronajala městu, které v ní zamýšlelo otevřít úřadovnu nové radnice. V roce 1942 se Svitavy rozhodly ji zakoupit a parkovou zahradu zpřístupnit veřejnosti.

Příběh Langrovy vilyZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz