SVK Politika architektury

SVK Politika architektury

(6. 12. 2019) Studentská vědecká konference se bude konat 11. 12. v Praze

 
 
 
 

SVK Politika architektury

KDY: 11. prosince 2019, 13:00 hod
KDE: Sál architektů, Staroměstské nám. Praha 1

Rádi bychom vás ještě jednou pozvali na další ročník Studentské vědecké konference Politika architektury vol. III: aktéři a naplňování cílů, která se bude konat ve středu 11.12.2019 mezi 13-18 hod v Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze.

Letošní, v pořadí třetí konference Politika architektury je zacílena na podporu spolupráce ministerstev, krajů, obcí a odborné veřejnosti na naplňování cílů politiky architektury při správě území a vytváření kvalitního vystavěného prostředí.

Evropské země, města a regiony formulují a používají své Politiky architektury / Baukultur policy jako nástroje k vytváření kvalitního prostředí pro život a zajištění úspěchu v mezinárodní konkurenci. Česká Politika architektury a stavební kultury je po pěti letech od přijetí vládou ČR ve stádiu vyhodnocování. Doktorandi FA ČVUT v loňském roce spolupracovali na rešerši evropských politik architektury a zpracování doporučení a závěrů pro MMR.

Hlavní témata:
keynote přednášky:
Sanja Šaban, architektka, náměstkyně ministra kultury Chorvatska. Věnuje se plánování, rozvoji měst a péči o vystavěné prostředí v řadě institucí a projektů, Chorvatsko
Barbara Feller, ředitelka Architekturstiftung Österreich, která má na starosti naplňování Baukultur policy, Rakousko
Peter Gero, architekt a urbanista, působí jako poradce a konzultant, je mimo jiné členem Rady KAM Brno a členem Rady architektů města Liberce, Německo
Ondřej Beneš, vedoucí pracovní skupiny Architekt ústeckého kraje a městský architekt v Děčíně, Česko
Josef Morkus, vedoucí koncepčního a metodického oddělení, Odbor územního plánování, MMR, Česko

Vzdělávání ve vztahu k Politice architektury:
Kristýna Stará, Mariana Petrik, Zuzana Zbořilová

Vyhodnocení a naplňování politiky architektury v ČR i evropském kontextu:
Josef Smutný, Martin Kloda, Petr Lešek, Vít Řezáč

Cílem letošního ročníku konference je iniciace formulování městských a regionálních politik architektury. Naplňování politiky architektury není myslitelné bez zapojení institucí a odborné veřejnosti na městské, regionální i republikové úrovni. 

Konference je pod záštitou MMR, Velvyslanectví chorvatské republiky v ČR a prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka. Konferenci pořádá Ústav urbanismu FA ČVUT ve spolupráci s MHMP. Organizaci zajišťují Martin Kloda, Josef Smutný a Petr Lešek. Konference je podpořena grantem SVK 38/19/F5 FA ČVUT.

Registrace na konferenci probíhá ZDE.  

Budeme se na Vás těšit.
Martin Kloda, Josef Smutný
organizátoři


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.