Svobodné bydlení podle mladých designérů

Svobodné bydlení podle mladých designérů

(5. 4. 2016) Studenti Střední školy umění a designu navrhli interiér nového Freedomku H.

   
 
 
 
 

Svobodné bydlení podle mladých designérů

Jaká je práce skutečných designérů, si mohli v minulých měsících vyzkoušet studenti brněnské Střední školy umění a designu. Jedinečnou příležitost pracovat na reálném interiéru získali v rámci spolupráce s architektem Markem Štěpánem na projektu návrhů Freedomků. Vernisáž a vyhlášení soutěže o nejlepší projekt proběhly ve čtvrtek 31. března 2016 v Moravské galerii v Brně. Výstava návrhů tam bude k vidění do konce dubna.

Důraz na design ale i praktičnost jasně daného prostoru.  To jsou vlastnosti Freedomku, proslulé mobilní a modulární dřevostavby, se kterou se museli studenti Střední školy umění a designu ve svých návrzích především vypořádávat. „Freedomek má jasně danou velikost, dispozici a přepravní limity. V jejich rámci může vzniknout velmi dobře obývatelný a osobní zabydlený prostor, který je estetický a praktický,“ uvedl autor Freedomků, architekt Marek Štěpán, který celý projekt vedl. 

Nové pohledy
Třináct studentů dostalo za úkol vytvořit interiér pro ohnisko domu – kuchyni s jídelnou. „Zajímal nás vhled mladých designérů a jejich svěží a neotřelé nápady, se kterými by mohli vstoupit do interiéru Freedomků. Výsledky spolupráce mě opravdu příjemně překvapily, hlavně tím, z jakých úhlů o nich jde uvažovat,“ dodal architekt.

Celá spolupráce vznikla vlastně náhodou, když se Marek Štěpán při návštěvě školy, kterou studuje i jeho dcera, zastavil u vedoucího ateliéru interiéru Petra Coufala. „Pro studenty to bylo neuvěřitelně přínosné. Získali nové znalosti o výrobě nábytku a moderních dřevěných technologiích, ale také jedinečnou příležitost spolupracovat na konkrétním projektu s reálným zadáním. V našich studentech se snažíme pěstovat individualitu, zodpovědnost, cit pro detail a manuální zručnost, ale také motivovat je k přemýšlení o problémech a hledání nových cest a přístupů. Návrhy pro Freedomek byly pro studenty skutečnou výzvou,“ popsal vedoucí ateliéru Petr Coufal.

Vítězky se ve světě designu neztratí
Ocenění Freedomku nakonec získal tým studentek - Tereza Jančová, Jana Kvapilová a Klára Múčková. „Jejich návrh má kompozici, je praktický, estetický a navíc graficky dobře zpracovaný. Myslím, že autorky se ve světě designu neztratí. Pokud bude zájem o jejich interiér a ony budou chtít, rádi jim nabídneme spolupráci,“ uvedl Marek Štepán.

Že nejtěžší bylo poprat se s dispozicemi domu, potvrzují také výherkyně soutěže. „Chtěli jsme vytvořit prostor pro rodinu a pro setkávání, např. i s návštěvami. Snažili jsme se proto využít co nejvíce prostoru, který Freedomek nabízí, zároveň jsme ale chtěli vytvořit prostor, který působí vzdušně a otevřeně. Vymyslet, jak to udělat, nám trvalo nejdéle, pak už šlo všechno hladce,“ uvedla jedna ze členek vítězného týmu Klára Múčková.

Nový model se zimní zahradou
Marek Štěpán pro projekt vybral Freedomek typu H, nový model se zádveřím a zimní zahradou. Navazuje na řadu nejúspěšnějších modelů, především model Z. „Existuje zatím jen na papíře, jeho interiér nebyl doposud do detailu rozpracován, a i proto byly názory mladých designérů pro nás důležité,“ řekl Marek Štěpán. Freedomek typu H má 94,2 metrů čtverečních a hodí se pro rodiny i milovníky designu.

Freedomky jsou nejznámějším českým představitelem tzv. svobodného bydlení. Designově promyšlené minimalistické dřevostavby splňují i ty největší nároky na estetické funkční bydlení na malé ploše a jsou unikátní použitými technologiemi. Hlavní roli v něm hraje dřevo, ze kterého je vyroben. Postavit Freedomek podle přání zákazníka zabere asi tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modelu zabere asi čtyři hodiny. 
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

6. 4. 2016 07:35:48. Re: Svobodné bydlení podle mladých designérů. Jitka

  Už dlouho sleduji, že designéři při navrhování kuchyní vůbec neřeší ergonomii. Dávno je známé, že různé činnosti vyžadují různou úroveň pracovní plochy. Že to nezajímalo výrobce sektorových kuchyní v době socialistického plánování by se dalo pochopit. Ale proč to ignorují designéři ještě dnes? To je to nikdo neučí?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.