Světnice v Údolí

Světnice v Údolí

Údolí, okres České Budějovice

(9. 7. 2015) ateliér DEBYT - Tomáš Petrášek

   
 
 
 
 

Světnice v Údolí

Rekonstrukce staré venkovské chalupy byla rozvržena na několik etap: první fází bylo kompletní přebudování denní obytné části. Prostor původně rozdělený do dvou místností byl spojen do jedné otevřené světnice, která obsahuje kuchyň, jídelnu i obývák. Na kuchyni, přístupnou z chodby, navazuje prostorná spíž. Průchozím prostorem lze pokračovat do schodišťové haly a dále do podkroví.
Dominantou prostoru je kromě nově osazeného dřevěného trámového stropu vestavěný nábytek –nízká dřevěná skříňka zakončená pohovkou obíhá podél obou vnějších stěn a schovává radiátory, navíc také podtrhuje rytmičnost oken. Jedno z nich, dříve zazděné bylo obnoveno. Skříňka slouží jako cenný úložný prostor, a umožňuje rodině se třemi dětmi aby místnost nebyla plná neustálého nepořádku. Tento velký kus nábytku je z modřínového dřeva, stejně jako podlaha. Vzniká tak útulný dřevěný úval. Aby na ni zbylo dost peněz, bylo snahou využít co nejvíce původního vybavení,  takže se přetřely a lehce pozměnily původní dveře, přetřely se původní židle, a kuchyňská linka je poskládána z velké části z komponent původní kuchyně, jen se změnilo její rozvržení. Ostrůvek byl udělán zcela nově, kuchyň byla natřena na bílo, a vyfrézovány nové negativní úchytky. Jídelní stůl byl navržen na míru pro tento prostor, a je také z modřínu.
Barevnost interieru byla redukována na neutrální odstíny, aby nic nekonkurovalo modřínovému dřevu. Během užívání nedošlo k žádným spontánním změnám v uspořádání a zařízení prostoru, rodině zcela vyhovuje navržené řešení.

Autorská zpráva

Foto: Jan Mahr

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2013

 
 
 
 
48.7891463
14.7688020
Světnice v Údolí

Světnice v Údolí
Údolí, okres České Budějovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.