Švýcárna v Moravském krasu je po pěti letech prací téměř obnovena
(26. 8. 2013) (ČTK) - Ekologové v uplynulých pěti letech ze dvou třetin obnovili Švýcárnu v Moravském krasu. Jde o ojedinělou památku postavenou v roce 1850 v alpském stylu, a to jako železité lázně s hostincem. Za komunismu patřil objekt k nejatraktivnějším nemovitostem patřícím Socialistickému svazu mládeže (SSM), který pod dohledem komunistické strany do ledna 1990 organizoval mládež. Po změně režimu se o budovu vedly spory. Od roku 2008 ji organizace Modrý kámen, která je součástí Hnutí Brontosaurus, přeměňuje na centrum ekologické výchovy."Osud Švýcárny byl v 90. letech nejistý. Chtěly jí bezplatně získat některé politické strany. Buď byla uzavřená, nebo v ní byla provozována z nevalným úspěchem restaurace," řekl ČTK ředitel ekocentra Švýcárna Robert Kubáň.

Švýcárna v Moravském krasu je po pěti letech prací téměř obnovena
(ČTK) - Ekologové v uplynulých pěti letech ze dvou třetin obnovili Švýcárnu v Moravském krasu. Jde o ojedinělou památku postavenou v roce 1850 v alpském stylu, a to jako železité lázně s hostincem. Za komunismu patřil objekt k nejatraktivnějším nemovitostem patřícím Socialistickému svazu mládeže (SSM), který pod dohledem komunistické strany do ledna 1990 organizoval mládež. Po změně režimu se o budovu vedly spory. Od roku 2008 ji organizace Modrý kámen, která je součástí Hnutí Brontosaurus, přeměňuje na centrum ekologické výchovy."Osud Švýcárny byl v 90. letech nejistý. Chtěly jí bezplatně získat některé politické strany. Buď byla uzavřená, nebo v ní byla provozována z nevalným úspěchem restaurace," řekl ČTK ředitel ekocentra Švýcárna Robert Kubáň.
Přestože památka chátrala, několikrát ji pro její líbivou architekturu využili filmaři. Švýcarna je součástí historického hutního komplexu v Josefově u Adamova, který budovali od 18. století Lichtenštejnové. Pod názvem Stará huť se stal v roce 1971 nejstarší technickou památkovou rezervací na Moravě.
Po roce 1989 podle Kubáně hrozilo to, že stát o Švýcárnu přijde, protože bude netransparentně prodána. "Takových případů se stalo více," uvedl. Majetek SSM převzal po pádu komunismu Fond dětí a mládeže. Tehdy se jeho celková cena v současné ČR odhadovala na tři miliardy korun. Po necelých deseti letech však ve vlastnictví tohoto státního fondu zbyly objekty zhruba za miliardu.
Až v roce 2006 získalo Švýcárnu Hnutí Brontosaurus, a to bezúplatným převodem od státu s podmínkou, že ekologové vyplatí dluhy spojené s tímto objektem. Odhadovaly se na 1,5 milionu korun. Později se ale ukázalo, že toto číslo je přehnané a skutečné dluhy se pohybují kolem půl milionu, dodal Kubáň.
Ekologové objekt vyplatili a začali s jeho obnovou. Zatím do Švýcárny investovali 11 milionů korun, které získali na nejrůznějších dotacích. Potřebovat budou ještě dalších osm až deset milionů.
Švýcárna potřebuje už jen obnovu venkovního zdiva. Je třeba postavit čistírnu odpadních vod. Zrekonstruovat se podařilo i hospodářský objekt a sousední seník, který měl být původně stržen. Nyní jsou v něm kovářská, hrnčířská a řezbářská dílna. Je v ní učebna a také prostor pro zpracování ovčí vlny.
Nejrůznějších školení a volnočasových ekologických aktivit se ročně v areálu Švýcárny účastní několik tisíc lidí všeho věku. Součástí Švýcárny je čajovna, klubovny i restaurace.
V roce 2010 vyhráli ekologové se svým projektem obnovy Švýcárny soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy. Mnohé další objety po SSM neměly takové štěstí jako ona a chátrají. Svazáci jich v regionu vlastnili celkem 11, a to většinou v rekreačních oblastech.
Základní informace o objektu
Kategorie
Komerční stavby
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

16. 8. 2022 12:33:47
Re: Dům na venkov
Krásná stavba! Je fajn, že se tam dala i ta kamna. Původně jsme se kamen kvůli rekuperaci báli, ale nakonec jsme objevili pasivní kamna a jsme moc spokojení.
16. 8. 2022 12:26:46
Re: Krbová kamna umožňují ekologické a ekonomické vytápění
Velmi dobrý článek! My jsme řešili pasivní kamna do naší novostavby. Báli jsme se problémů kvůli rekuperacím, ale nakonec se nám povedlo vybrat česká kamna do pasivního domu, která s rekuperací nemají problém.
16. 8. 2022 09:56:53
Re: První architektonická soutěž na městský bytový dům v Praze z...
Hm, takže krabice mezi brutalistním a barokním solitérem. Ale proč ne, vlastně to účinek těchto solitérů zdůrazní, nebudou si konkurovat.
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou