Tatranská Chata pod Rysy je nově zrekonstruovaná s pomocí materiálů Ytong

Tatranská Chata pod Rysy je nově zrekonstruovaná s pomocí materiálů Ytong

(18. 12. 2013) Po třech letech rekonstrukce se „Chata pod Rysmi“ dočkala svojí finální podoby. Chata je nyní nejen bezpečnější vůči lavinám, ale i útulnější, prostornější a komfortnější.

 
 
 
 

Tatranská Chata pod Rysy je nově zrekonstruovaná s pomocí materiálů Ytong

Po třech letech rekonstrukce se „Chata pod Rysmi“ dočkala svojí finální podoby. Chata je nyní nejen bezpečnější vůči lavinám, ale i útulnější, prostornější a komfortnější.


„Chata pod Rysmi“ je nejvýše položenou a zároveň nejmladší tatranskou chatou. Je situovaná v suťovišti pod sedlem Váha ve stejnojmenné dolině, která je součástí kotliny Žabích ples, na konci Mengusovské doliny.  Je výborným výchozím bodem k horolezeckým výpravám v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy…), ale i v horních částech Mengusovské doliny. Turistům nabízí na přespání 14 lůžek.
 
Rekonstrukční práce začaly 15. června 2010 a do těžko přístupného horského terénu, v pásmu pátého stupně ochrany, se stavební materiál dopravoval hlavně vrtulníkem. Tvárnic a překladů Ytong z bílého pórobetonu se dovezlo více než sto palet, nejen na obvodové stěny chaty.
 
Konstrukce chaty musí umět čelit silným mrazům, množství srážek a vichrům. Majitelé proto hledali řešení, které by vyhovělo provozu v těchto podmínkách a zároveň umožnilo provést stavbu ve vysoké nadmořské výšce. Všechny tyto požadavky splnil bílý pórobeton Ytong – velmi dobře odolává vodě, je mrazuvzdorný
a trvanlivý. Důležitým faktorem byla také možnost přepravy a v neposlední řadě výborné reference ze srovnatelného prostředí: ze staveb Zbojnické chaty ve Vysokých Tatrách, Kamenné nebo Žiarské chaty.
 
Chata prošla generální rekonstrukcí včetně odizolování základové vany a nových nosných zdí. Před lavinami ji navíc ochrání náběhová část, vytvořená ze železobetonové konstrukce. Na střeše jsou solární kolektory a objekt je vytápěn kotlem na peletky. Nová chata má jedno poschodí a je větší než původní, ale vizuálně si zachovává svůj vzhled s typickými červenými okny a okenicemi.
 
Celkové náklady na rekonstrukci chaty představují 600 000 eur, z čehož zhruba 200 000 eur činí výška státní dotace. Zbytek tvoří podíl financí investorů, mezi které patří Klub slovenských turistů a horolezecký spolek JAMES. Právě JAMES byl pověřen vedením rekonstrukce objektu.
podle podkladů společnosti Xella CZ

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz