The Tieto Tower (IQ building)

The Tieto Tower (IQ building)

(3. 2. 2011) Nová administrativní budova, kterou navrhl Václav Hlaváček ze Studia Acht, se nachází v centru města a skládá se ze 2 budov vysokých více než 50 metrů, které nabízejí více než 22 000 m2 kancelářských prostor. Developer, společnost CTP, uvede tuto budovu do provozu ve druhé polovině roku 2012.

 
 
 
 

The Tieto Tower (IQ building)

Nová administrativní budova, kterou navrhl Václav Hlaváček ze Studia Acht, se nachází v centru města a skládá se ze 2 budov vysokých více než 50 metrů, které nabízejí více než 22 000 m2 kancelářských prostor. Developer, společnost CTP, uvede tuto budovu do provozu ve druhé polovině roku 2012. 

The Tieto Tower (IQ building) je nový kancelářský projekt nacházející se v docházkové vzdálenosti 5 minut od centra Ostravy.
Komplex se skládá ze dvou propojených výškových budov o 14 a 9 patrech. Velký důraz je kladen na obklopující zeleň se zahradními a vodními prvky.
Zeleň pokryje více než 5 tisíc m2 plochy. Projekt bude mít také status „zelené budovy“, a to prostřednictvím certifikačního systému BREEAM.
Koncept budovy byl připravován v návaznosti na úspěch prvních „IQ buildings“, které se nacházejí v dalším kancelářském projektu CTP – Spielberk Office Centre v Brně.

 Společnost Tieto je lídrem v oblasti informačních technologií a inženýrských služeb v Evropě. Společnost působí v téměř 30 zemích a zaměstnává cca 17 000 lidí. Centrála společnosti sídlí v Helsinkách ve Finsku. Společnost Tieto je činná v různých oblastech průmyslu jako jsou finanční služby, zdravotnictví, telekomunikace, média, energie, obchod, výroba a další. V Ostravě společnost působí již od roku 2004 a s 1 900 zaměstnanci je největším zaměstnavatelem v průmyslu informačních technologií v Moravskoslezském kraji.

CTP je vedoucím developerem komerčních nemovitostí v České republice. Hlavní činností společnosti je síť 36 CTParků, které se nacházejí po celé České republice, Slovensku, Rumunsku a Polsku. Další součástí aktivit společnosti je Spielberk Office Centre v Brně (vlajková loď kancelářských projektů CTP), Axis Office Park a CTZone (inteligentní řešení pro malé a střední podnikatele). Celková plocha, kterou CTP provozuje, představuje 1 650 000 m2, očekávaný příjem z pronájmu pro rok 2011 činí 105 miliónů eur.
Zdroj: TZ CTP


Ostrava - 2. února (ČTK):
Nová čtrnáctipatrová kancelářská budova bude už příští rok stát na náměstí Republiky v centru Ostravy. Za více než 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ji postaví developerská společnost CTP. Největším nájemcem v ní bude firma Tieto, podle níž se bude nová budova jmenovat Tieto Tower. Představitelé obou firem to dnes řekli na tiskové konferenci v Ostravě.

Podle původních plánů už na uvedeném místě měl stát čtyřiadvacetipodlažní mrakodrap. Od vypuknutí hospodářské krize je tam však jen oplocené staveniště, na kterém se nic neděje. "V posledních dvou letech tam nebyla žádná stavební aktivita a některá stavební povolení jsme museli aktualizovat. Teď máme platná všechna povolení. Přípravy už probíhají a na jaře chceme začít stavět," řekla Petra Pivovarová z CTP. Uvedla, že oproti původním plánům bude objekt místo 90 metrů vysoký 50 metrů. Stavba se bude skládat se dvou vzájemně propojených výškových budov, které budou mít 14 a devět podlaží. Obchodní ředitel CTP Paul Deverell řekl, že by měla být dokončena ve druhé polovině roku 2012.

Firma Tieto, která nyní v Ostravě zaměstnává 1900 lidí a je největší společností poskytující služby v oblasti IT v  Moravskoslezském kraji, do nové budovy sestěhuje většinu svých zaměstnanců. Nyní v Ostravě sídlí na pěti místech. "Zůstaneme pouze ve Vědecko-technologickém parku v Porubě, také kvůli napojení na Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava," řekl manažer Tieta Marek Kurc.

Severoevropská firma Tieto má pobočky ve 30 zemích. V Česku působí od roku 2000 a své sídlo má v  Ostravě. Společnost počítá s tím, že tam v příštích letech zvýší počet svých pracovníků na 2200. "Letos chceme dosáhnout 2000 zaměstnanců," řekl jednatel Tieta Ivo Kupský. Firma nabírá ročně 300 lidí. "Při současném počtu zaměstnanců a také vzhledem k tomu, že to jsou většinou mladí lidé, máme už určitou fluktuaci, takže počet našich pracovníků roste ročně asi o sto," řekl personální ředitel Tieta Jaroslav Durda. Dodal, že mezi nimi je asi 160 Poláků a také řada lidí, kteří se vracejí z Prahy, kam dříve odešli za prací.
"V Ostravě chceme zůstat. Potřebovali jsme najít místo, kde by všichni naši zaměstnanci mohli být pohromadě," řekla ředitelka Tieta Eeva-Liisa Maunová. Uvedla, že ji překvapilo, kolik developerů v regionu předložilo své nabídky. "Jak jsme zpřísňovali naše kritéria, jejich počet se postupně snižoval," řekla. Důležité podle ní bylo, aby budova působila pozitivním dojmem. 
Kurc uvedl, že v  červnu 2010 firma obdržela devět nabídek, v září vybírala ze tří. Mezi nimi byla i nabídka společnosti, která buduje Novou Karolinu, tým Tieta ale vybral CTP. "Mezi našimi hlavními kritérii byly cena za nájem, servisní poplatky, náklady na údržbu nebo lokalita," řekl Kurc. Zaměstnanci firmy podle něj v interním průzkumu dali najevo, že nechtějí pracovat přímo v centru, proto firma vybrala místo na jeho okraji, s dobrou dopravní dostupností. "Důležitá pro nás byla také flexibilita. Prostory v nové budově nám umožní například dělat uvnitř rychlé změny," řekl Kurc.

Představitelé Tieta zdůraznili, že jedním z  nejdůležitějších kritérií pro ně byla šetrnost k životnímu prostředí. Obchodní ředitel CTP uvedl, že kolem budovy bude výrazné zastoupení zeleně i vodní plochy. Na střeše budou terasy s výhledem na město a Karolinu. Na vyšší budově bude galerie, v přízemí budou restaurace a kavárny, v podzemí dvoupatrové garáže.

V budově bude k pronájmu 22 000 metrů čtverečních kancelářských prostor. Společnost Tieto uzavřela dohodu o pronájmu 15 000 metrů. "Další nájemce zatím nemáme, ale vzhledem k lokalitě předpokládáme, že se podaří je najít," řekla za CTP Pivovarová. Firma realizovala podobný projekt Spielberk Office Centre v Brně.

Proti výstavbě mrakodrapu na náměstí Republiky před zahájením stavby protestovali obyvatelé okolních domů. Sepsali petici, ale záměr postavit na uvedeném místě výškovou budovu to neovlivnilo.

Související články:
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz