Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu

Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu

(21. 5. 2020) Domnívá se, že je třeba znovu promyslet a přeorganizovat podobu mnoha veřejných prostor

 
 
 
 

Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu

(ČTK/Time) - Nizozemec Rem Koolhaas, který získal Pritzkerovu cenu za architekturu, je zapřisáhlý kritik nynější podoby letišť, protože podle něj ztratila svůj původní smysl. Teď, v době koronaviru, svou kritiku rozšířil – domnívá se, že je třeba znovu promyslet a přeorganizovat podobu mnoha veřejných prostor. A týká se to i měst, zejména těch, jejichž smyslem se postupně stala jen atraktivita pro návštěvníky. O Koolhaasových názorech napsal americký časopis Time.

Se svou kritikou letišť se Nizozemec netají: "Do jejich spletitých útrob vstoupit musíme. A má to jediný cíl, totiž donutit nás nakupovat." Zástupy pasažérů jsou tak hnány labyrintem konstruovaným tak, aby vytvářel trvalý pocit přelidněnosti, lidé nemají možnost se rozhodnout se po svém a udržet si odstup. Letiště tak ztratila svůj hlavní účel. "Býval to vysoce racionální prostor, který vám jednoduše umožnil dostat se z jednoho místa na jiné," připomíná Koolhaas.

A s městy to podle něj není lepší. "Problém je, že v minulých 20 až 30 letech se z nich stala místa, kde se shromažďují relativně bohatí lidé a turisté. Města se drasticky změnila a my jsme tomu nevěnovali dostatek pozornosti," soudí autor knihy Delirious New York. Dlouho předtím, než svět začal každodenně používat výraz sociální odstup, viděl Koolhaas problém v tom, že polovina světové populace žije v metropolích postavených na dvou procentech půdy. A to bylo také námětem jeho výstavy Venkov v Guggenheimově muzeu, která poukazuje na lhostejný postoj k venkovským oblastem planety. Muzeum kvůli pandemii muselo zavřít v březnu, ani ne měsíc po zahájení výstavy. A v době, kdy si mnoho obyvatel měst začalo přát bydlet někde, kde není tolik lidí, a začalo přemýšlet o původu potravin na svém stole.

Koolhaas si myslí, že není třeba města zavrhnout, ale spíš se zamyslet nad důvodem zanedbávání venkova. "Celá naše profese je zaměřena na požadavky a potřeby lidských bytostí. Jenomže všude na světě se objevují velké mechanické stavby. Jsou rozlehlé, obdélníkové, uzavřené. Musíme vymýšlet architekturu, v níž hlavní budou stroje a roboti. Ale je třeba prozkoumat i to, jak mohou v jedné budově společně být jak roboti, tak lidé," sdělil Koolhaas.

Ve svých 75 letech je dost starý na to, aby věděl o strádání poválečné Evropy. Jako chlapec pobýval v Indonésii, kde poznal, jak může výskyt nakažlivého onemocnění zničit nepřipravený zdravotnický systém. Realita nynější pandemie je pro něj připomínkou mladých let.

Zabývá se architekturou, ale také vyučuje a píše knihy. Jestli jeho práci spojuje nějaké téma, pak je to zaměření pozornosti na to, čemu se ostatní kolegové nevěnují, ať jde o materiály nebo města v Nigérii. Jeden svůj projekt v Rotterdamu navrhl tak, aby nejlepší pohled na něj byl z jedoucího automobilu. Muzeum moderního umění v Moskvě umístil do zrenovované bývalé restaurace, kterou obložil polykarbonátem.

Je také autorem sídla čínské televizní sítě CCTV v Pekingu a nelíbí se mu současná kritika Číny kvůli koronaviru. "Je to forma sinofobie, odstup mezi Čínou a Západem se stále zvětšuje. Ta jasná varování z Číny tady nikdo neposlouchal," řekl Koolhaas.

Příjemně byl ale překvapen rychlou reakcí lidí, když se ukázalo, jak je situace vážná: "Nesmírně mne překvapilo, jak ohromné prostředky byly uvolněny, jakou přizpůsobivost lidé prokázali a změnili své chování tím nejradikálnějším způsobem".

 
 
 
 

21. 5. 2020 15:45:46. Re: Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu. Lubor

  Pan architekt bude pěknej blbec. I když přednáší a píše knihy, to se nevylučuje. Kritika Číny je zcela namístě. Zdaleka ne jen za koronavirus, to je to poslední, co by nám na Číně mělo vadit. Je to jeden z nejzrůdnějších společenskejch systémů na planetě, komunistickej stát, kterej zcela rezignoval dokonce i na ideály socialismu či komunismu, a stvořil otrokářskej kapitalismus založenej na naprostým pohrdání jednotlivcem, zredukovaným jenom na biologickýho robota ve fabrice. To celý pod vedením podivný strany, která si říká komunistická. Vzhledem k nesmírný ekonomický a rostoucí vojenský moci se Čína stává světovou hrozbou číslo jedna, daleko nebezpečnější než všechny podivný fanatický odnože islámu dohromady, jen to skoro nikdo na Západě nechce vidět. Kde kdo se na internetu děsí "islamizace" Evropy, ale nikdo si už nechce připustit, že mnohem pravděpodobnější scénář je, že všichni skončíme za deset generací jako otroci v čínskejch fabrikách rozesetejch po celý planetě. Pod rudým hadrem na věčný časy.

21. 5. 2020 16:14:26. Re: Re: Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu. Zdenda

  Člověče,co to kecáte? Koolhaas má pravdu a není to žádnej blbec..! Byl jste někdy v Číně? Největší nebezpečí pro tento svět jsou takoví zaslepení blbci jako vy,kteří věří tomu co troubí náš establišment bez vlastních zkušeností a vlastního názoru a s nulovou zkušeností z prostředí,které kritizují.

22. 5. 2020 11:51:59. Re: Re: Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architekturu. Rudolf

  Vážený pane, kdo jste Vy a co jste dokázal? Urážíte jednu z nejvýznamnějších osobností (nejen) architektury. Potom nevím kdo je tu blbec...

7. 9. 2020 19:16:21. Re: Re: Re: Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architektu... Lubor

  Byly takový časy, kdy některý "nejvýznamnější osobnosti" v nějakým oboru adorovaly Hitlera a jeho nacionální socialismus. Než (pokud měly dost inteligence a času) přišly na to, že jsou dost vedle. Takže já nemíním nikoho urážet, jenom poukazuju na to, že zastávat se čínskýho režimu je politickou blbostí. Bez ohledu na to, jak významným je kdokoli ve svým oboru.

11. 9. 2020 18:06:42. Re: Re: Re: Time: Koronavirus podle Koolhaase změní i architektu... arch

  Pardon, ale musim se Lubora v jeho kritice Koolhaase zastat. OMA patri mezi ateliery, ktery nemaji problem pracovat pro kdejaky diktatorsky rezim, a za to si kritiku proste zaslouzi, at je to treba i velky Rem. Navic, ono ty teoreticke prace od Koolhaase jsou tak nesrozumitelne... jen si drazi kolegove architekti nic nenalhavejte a priznejte si, ze vetsinou vubec netusite, o cem mluvi. Ja jsem Koolhaase cet asi milionkrat, v ruznych jazycich, a stejne vetsinou nemam ani sajna co to povia. Jen si rikam, ze je chytrej, tak to asi budou nejaky moudra a ne uplny blbosti, ale nerozumim tomu ani trochu...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz