Todd Saunders, Věž a park Solberg, Norsko

Todd Saunders, Věž a park Solberg, Norsko

(14. 3. 2011)

 
 
 
 

Todd Saunders, Věž a park Solberg, Norsko

Blízko norského města Sarpsborg se nachází nedávno otevřený Park Solberg (slunečná hora) s vyhlídkovou věží. Místo je v blízkosti švédských hranic na pasece uprostřed lesa vedle dosud nezasaženého pásu norského pobřeží.

 

Takové místo se nedalo přehlédnout. Norské oddělení dálnic, jež je investorem stavby, kontaktovaoi norského architekta kanadského původu Todda Saunderse před několika lety. Od počátku měli klienti úmysl vytvořit zadání, účel, způsob využití společně s architektem. Takovou šanci být u projektu už od počátečních fází architekti nemají příliš často. Tým se musel vyrovnat jak s přednostmi, tak nevýhodami místa. K těm prvním patří nádherné výhledy na moře, velké množství vikingských skalních kreseb (petroglyfů) v okolním lese a snadná přístupnost místa díky přilehlé dálnici, která spojuje obě sousední skandinávské země. Hlavní nepříjemností je právě dálnice, která způsobuje velký hluk. A tak vznikla myšlenka na vytvoření místa, které je spojením lidí s přírodou, které má kulturní potenciál a které může sloužit pro chvíle odpočinku při únavných a dlouhých cestách autem.
Saunders použil rampu spirálového tvaru, po které návštěvníci přicházejí k věži. Tak odřízl areál dlážděný břidlicí a pískem ve vzdálenosti asi 200 m od silnice. Uvnitř postavil sedm malých polootevřených pavilonů, obložených kortenem. V pavilonech jsou informace a detaily o blízkých vikingských petroglyfech. V parku dále vztyčil jednoduchou konstrukci z betonu a dřeva o výšce 30 m, zvanou Věž Solberg, ze které jsou vyhlídky na dramatické pobřeží fjordu.
Pavilonky mohou sloužit i k dočasným výstavám. Celý areál zdůraňuje přírodní krásu a bohatou historii místa a může se stát potřebnou kulturní atrakcí celého regionu.


 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz