Tomáš Šantavý, Božena Svátková: oprava areálu zámku Roztoky u Prahy

Stavební rekonstrukční práce byly na roztockém zámku, který byl při povodních v roce 2002 značně poškozen, zahájeny v srpnu 2011. Po tehdejším řádění vodního živlu byla hlavní budova značně poškozena, což znemožnilo její kompletní využívání. Archeologickou expozici v přízemí povodeň zničila do té míry, že ji obnovit už nebylo bohužel možné. Po rekonstrukci celé hlavní budovy zámku je v ní nově zřízena stálá expozice s tematikou „Sídlo hospodářské a úřednické správy 18. a první poloviny 19.století“, „Letoviska přelomu 19. a 20. století“ s replikami např. černé kuchyně, jídelny či vrchnostenské kanceláře. V objektu je také vybudováno informační centrum, které poskytne návštěvníkům informační servis nejen o vlastní památce, ale i dalších turistických cílech v regionu s možností zakoupení suvenýrů, upomínkových předmětů a příslušné literatury (doplněno Stavbaweb).

Zámek Roztoky Zámek Roztoky
Zámek Roztoky
Opravy povodní zničeného zámku v Roztokách po roce skončily

(ČTK) – Více než rok trvající opravy zámku v Roztokách u Prahy skončily. Původně vodní tvrz ze 14. století poškodila povodeň v roce 2002. Náklady na rekonstrukci financovanou Středočeským krajem dosáhly 85,5 milionu korun, většina peněz šla z evropských fondů. Památka bude sloužit jako kulturní, vzdělávací a informační centrum. Plný provoz má začít za rok, řekla novinářům ředitelka Středočeského muzea Zita Suchánková.

Velká voda před deseti lety poškodila celý areál muzea, který se nachází na levém břehu Vltavy. Voda zámek zaplavila až do prvního patra a ve vodním příkopu se udržela dokonce několik měsíců po pohromě. Kromě kompletních oprav omítek a dlažeb byly zpřístupněny sklepní a půdní prostory a upraveny zahrady a terén kolem objektu. Restaurátoři také opravili renesanční sál a stropní výmalby gotické věže.

Podle architekta Tomáše Šantavého komplikovaly nynější opravy následky rekonstrukce ze 60. a 70. let, kdy byly použity nevhodné materiály. Cement a beton z té doby se musely odstranit, protože objekt po povodních velmi špatně vysychal.

Muzeum v bývalé tvrzi za rok nabídne expozice historického vývoje zámku a Roztok, prezentaci sbírek barokních soch a obrazů, instalaci hospodářského zázemí správce včetně funkční kuchyně. V prvním patře se počítá s výstavou interiérů roztockých vil a představení Roztok jako letoviska. Zrestaurované sály poslouží také svatebčanům, a nejen cyklistům a turistům nabídne služby informační centrum. Vybavení interiérů má přijít na 3,5 milionu korun, dodala Suchánková.

Zámek si prohlédla také středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková. Zdůraznila, že opravy zámku v Roztokách nelze srovnávat s údajně zmanipulovanou zakázkou na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Kvůli přijetí úplatku je v souvislosti s Buštěhradem vazebně stíhán bývalý sociálnědemokratický hejtman David Rath. „Já věřím, že jednak se to nedá srovnat s Buštěhradem, protože tam se nezahájilo, a jednak pokud jsou tyto akce financovány z ROPu, tak to je kontrolováno před přípravou, při přípravě, po stavbě, takže já jsem přesvědčena, že je to všechno v pořádku,“ řekla hejtmanka. Dotace z fondů Evropské unie na opravu zámku v Roztokách činila podle vedení kraje 62,5 milionu korun.

Prvopočátky roztockého zámku připomíná na dlažbě nádvoří čtvercový půdorys věžovité stavby z poloviny 13. století. Gotická vodní tvrz vznikla patrně o sto let později, současnou podobu má zámek od 18. století. Veřejnosti je areál otevřen od roku 1961.

Zámek Roztoky - půdorys Zámek Roztoky

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*