Torre Numero Due

Torre Numero Due

(19. 7. 2021) Vitra Kampus odhalil nejnovější přírůstek areálu

   
 
 
 
 

Torre Numero Due

V sídle švýcarské nábytkářské značky Vitra ve Weil am Rhein nově vyrostl třímetrový objekt umělkyně a designérky Nathalie Du Pasquier. Socha Torre Numero Due se nachází vedle hasičské zbrojnice Zahy Hadid a představuje vedle VitraHausu studia Herzog a de Meuron, Vitra Design Musea Franka Gehryho nebo budovy Schaudepot další architektonické lákadlo Vitra Kampusu. Pro fanoušky designu a architektury je areál v bezprostřední blízkosti švýcarské Basileje každoročně lákavou letní destinací. 

Torre Numero Due je směsicí umění, designu a architektury a je nejnovějším přírůstkem do řady objektů a budov ve Vitra Kampusu. Objekt je součástí limitované edice vytvořené Nathalie Du Pasquier v roce 2020 pro výstavu BRIC pořádanou italskou společností Mutina. Struktura čerpá inspiraci z cihel – od nepaměti základního stavebního prvku a zároveň motivu, který se v tvorbě a obrazech umělkyně v posledních letech opakovaně objevuje. 

Pro výstavu zkoumala Nathalie Du Pasquier cihlu v její fyzické a koncepční podstatě, jako prvek spojený se zemí a jejími procesy. Socha vznikla využitím různých druhů cihel a jejich otáčením, glazováním na světlé barvy a vrstvením do gigantické struktury. Vnitřní konstrukce sochy zůstala odhalená, což nabízí nečekanou perspektivu; kontrast hmoty a prázdného prostoru. Návštěvníci najdou Torre Numero Due na promenádě Álvaro Siza v blízkosti hasičské zbrojnice, které vtiskla podobu Zaha Hadid.

O autorce

Nathalie Du Pasquier, narozená v roce 1957 ve francouzském Bordeaux, je umělkyně a designérka žijící v Miláně, která se proslavila jako zakládající členka skupiny Memphis – viz výstava Memphis: 40 let kýče a elegance, která je k vidění v galerii Vitra Design Museum do 23. ledna 2022. Rané dílo Du Pasquier zahrnuje nábytek, textil, oděvní design a šperky a také ikonické výtvory v oblasti dekorací a vzorů. Od roku 1987 věnuje nejvíce času malbě.

Základní informace o soše
Název: Torre Numero Due, 2020
Materiál: Natřená cihla
Rozměry: 293.4 × 142.5 × 142.5 cm

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz