Trojský most

Trojský most

(4. 6. 2015) Slavnostní osvětlení pro každý den

   
 
 
 
 

Trojský most

Trojský most – Slavnostní osvětlení pro každý den
Světlo je čtvrtý rozměr architektury a nově otevřený Trojský most je toho tím nejlepším příkladem. Ta pravá doba představit osvětlení mostu nastává s příchodem soumraku. Lze tu v té době potkat fotografy, kteří hledají to pravé světlo pro svůj snímek. To pravé světlo ale již našli konstruktéři mostu z atelieru Koucký architekti a je součástí projektu od prvních návrhů. Již tenkrát před osmi lety, kdy se začínalo s projektováním, bylo jasné, že světlo a osvětlení mostu bude mít svoji nezastupitelnou úlohu. Jako zásadní se ukázalo rozhodnutí o čtyřech barevných rovinách světelného řešení, od barevně nejteplejší na oblouku, po barevně nejchladnější v osvětlení spodní části mostní konstrukce. Záměr pana architekta Kábrta jedinečně plní světelné řešení společnosti THORN, součásti ZUMTOBEL GROUP, navržené a realizované pod vedením pan Waltra Jagsche.

V obloucích mostu jsou v důmyslných schránkách zasazena svítidla E/Fact (THORN) se zdroji o teplotě chromatičnosti 2000K, které spolu s osvětlenými závěsy mostu tvoří nezapomenutelný obraz. Původně se mělo jednat o slavnostní osvětlení, ale v současnosti jde o součást každodenního nasvětlení díla. Tato svítidla také dostatečně osvětlují prostor pro tramvaje. Složitý byl především vývoj schránek pro umístění svítidel a jejich dostupnost pro standardní servis.

Další hladinou osvětlení je zábradlí. Zde se skrývají svítidla Orus od společnosti THORN pro nasvětlení vozovky a chodníku. Teplota chromatičnosti zdrojů je 3000 K a viditelně se odlišuje od osvětlení z oblouku. Tato jedinečná speciální svítidla jsou umístěna ve výšce 1 m nad vozovkou a ve vzdálenosti 8 m od sebe. Díky své vyzařovací charakteristice neoslňují a přitom správně osvětlují oba pruhy vozovky, chodník i cyklostezku. Pro snadný přístup jsou svítidla ORUS umístěna ve výklopných schránkách, které současně skrývají nezbytnou elektroniku.

 V zábradlí jsou dále umístěna svítidla EFact LED (teplota chromatičnosti 5700 K) pro dekorativní osvětlení a přisvětlení chodníků. Tato svítidla jsou umístěna po jednom metru tak, že současně osvětlují boční krytí a tím spoluvytváří i jedinečný design a charakteristickou linii mostu.

Na obou březích u paty mostu jsou umístěny reflektory Contrast R (THORN) s clonou proti oslnění. Jejich chladně bílé světlo o teplotě chromatičnosti 5500 K tvoří spodní část světelného řešení. Mostovka je zespodu vizuálně nadlehčována a opticky se vznáší nad řekou.

Celkový dojem určitě umocňují odrazy a zrcadlení v hladině Vltavy. Realizace světelného řešení společnosti THORN Lighting CS, s. r. o. je v pravdě slavnostním osvětlením pro každý den.
Pavel Šobra, ZG Lighting Czech Republic, s. r. o.

Trojský most 

Dvoukolová architektonicko-konstrukční soutěž:na koncepci konstrukčního řešení nového sdruženého mostu přesVltavu v Troji byla vypsána investorem, Magistrátem hlavníhoměsta Prahy, v roce 2006. Soutěže se zúčastnilo dvacet návrhů.Pět návrhů postoupilo do druhého kola. První cena byla udělenanávrhu společností Roman Koucký architektonická kancelář s. r. o.,(doc. Ing. arch. Roman Koucký a Ing. akad. arch. Libor Kábrt)a Mott MacDonald Praha spol. s r. o., (Ing. Ladislav Šašek, CSc.,Ing. Jiří Petrák, FEng). Druhá cena nebyla udělena, následovalydvě třetí ceny.

Hlavní části projektu zpracovali následně v letech 2007–13 především:
Architektonické řešení a 3D koordinace: Roman Koucký architektonická kancelář s. r. o.,Roman Koucký, Libor Kábrt
Celkové statické a konstrukční řešení: odpovědný projektant the responsible designerMott MacDonald CZ, spol. s r.o., Ladislav Šašek, Petr Nehasil
Projekt ocelové konstrukce a výpletu oblouku: EXCON a. s., Vladimír Janata,Dalibor Gregor
Realizační dokumentace byla vypracována ve spolupráci s vývojovým pracovištěm dodavatele stavby: Metrostav a. s. 

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2015, Trojský most str. 10-19, ZUMTOBEL: Slavnostní osvětlení pro každý den str. 20

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz