Tropický pavilon ZOO Jihlava

Tropický pavilon ZOO Jihlava

(25. 5. 2016) S DELTA-FOXX a DELTA-TRELA.

   
 
 
 
 

Tropický pavilon ZOO Jihlava

Investor: statutární město Jihlava
Projekt: AS PROJECT CZ s r. o.
Autor: Jaroslav Huňáček / FORTIS spol. s r. o.
Interiér: studio ZdeArt
Dodavatel: Subterra a. s.
Foto: archiv autora a Dörken

12. prosince 2015 byl v ZOO Jihlava slavnostně otevřen nový tropický pavilon. Architektonické ztvárnění má v návštěvníkovi vyvolat představu, že vstupuje do těla obřího plaza. To je podpořeno nejen tvarem pavilonu, ale i povrchem jeho opláštění. Měděné plechové šablony znázorňují povrch hadí kůže. Jejich postupnou oxidací dojde k zbarvení do zelena, čímž bude efekt ještě umocněn.

Půdorys pavilonu zasahuje plochu o rozloze 35x30 m s výškou betonového tubusu 8,5 m. Pavilon má několik výběžků a je prošpikován desítkami kruhových světlíků, podporujících v návštěvníkovi pocit světla prosakujícího skrz horní patra stromoví v pralese.

Zajímavé ztvárnění budovy je provedeno formou skořepiny z litého betonu. Tento bedněním PERI vytvarovaný skelet je následně potažen parozábranou z asfaltového pásu. Úkolem konstrukce tubusu je rovněž oddělení vnitřního, tropického prostředí od okolního klimatu Vysočiny při zachování všech současných tepelně technických nároků. Na základě technických požadavků, souvisejících nejen s ekonomikou velice náročného provozu, ale i s extrémním stavebně fyzikálním zatížením, byl proveden propracovaný systém zateplení v návaznosti na provedení krytiny, kterou je tubus opláštěn. Betonový tubus je proto tvarově kopírován k němu upevněnými dřevěnými konstrukčními prvky, mezi které byl vložen tepelný izolant. K jeho ochraně před vnějšími vlivy byl použit difuzně otevřený, pojistně hydroizolační systém DELTA-FOXX. Difuzní otevřenost homogenně spojených fóliových pásů navíc zajišťuje spolehlivé odvedení případné zabudované vlhkosti z dřevěných konstrukčních prvků i použitého tepelného izolantu. Následují podtěsněné kontralatě, na které bylo ukotveno bednění. Na bednění je položena difuzně otevřená dělicí vrstva s drenážní funkcí DELTA-TRELA. Její funkce spočívá ve spolehlivém odvedení kondenzátu a jiné případné vlhkosti ze spodní strany plechového opláštění. Navíc umožňuje plechové krytině nekonfliktní dilatační pohyb. Další výhodou je, že vzhledem k difuzní otevřenosti nezůstává vlhkost v dřevěném bednění pod plechovým opláštěním uzavřena. Vše zakrývá a dokresluje měděná krytina v kombinaci falc a šablona, kotvena přes dělicí vrstvu DELTA-TRELA přímo do dřevěného bednění. Nápadité, technicky propracované dílo zaujme návštěvníky, stejně jako vnitřní tropické prostředí s exotickými zvířaty.
Podle podkladů společnosti Dörken

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2016, str. 60-61

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Nad Vinným potokem 1149/2

101 11 Praha 10-Vršovice

Telefon +420 261 221 576, 261 005 200

dorken@dorken.cz

http://www.dorken.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz