Čtyři domy v jednom

Čtyři domy v jednom

Neumannova 578/17, Brno

(24. 8. 2021) Kuba & Pilař architekti

   
 
 
 
 

Čtyři domy v jednom

Stavba se nachází v Masarykově čtvrti, plné kvalitní předválečné funkcionalistické architektury. Její hmotové a prostorové řešení vycházelo z charakteru a proporcí nejbližší zástavby. Kompozičně ji tvoří čtyři různě velké kvádry, které nad terén vystupují ze společné podnože. Soubor staveb tak přirozeně zapadá do svého okolí.

 
Pozemek s jihozápadní orientací a atraktivním výhledem přes areál Brněnského výstaviště na Kohoutovické lesy byl důvodem k maximální orientaci a otevření obytného souboru tímto směrem. Viladomy klesají po svahu, jejich výška se snižuje směrem k jižnímu cípu parcely. Dvojice domů podél ulice má čtyři nadzemní podlaží a jedno podzemní, které propojuje schodišťová hala s výtahy. Dva spodní domy mají tři a dvě nadzemní podlaží, a navazují tak svým menším objemem na vily podél spodní část pozemku. Mezi chodníkem ulice Neumannova a horními viladomy je pobytový prostor s posezením. Na střeše parkovací podnože mezi domy je vnitroblok se zahrádkami bytů. Oddělené jsou nízkými živými ploty, gabionovými koši osázenými habry.
 
Soubor staveb je provedený jako kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce. Fasády jsou obloženy keramickým páskem. Kontrastem ke strukturovanému povrchu pásků jsou hladké plochy pevných a posuvných panelů z hliníkového plechu. Podlahy společných prostorů, schodišť a obklady zádveří vstupů jsou z litého teraca. Na stropech, schodištích a výtahových šachtách je pohledový beton. Jednotícím prvkem stavby je koncepce zeleně, která se bude časem uplatňovat stále více.

Materiály: kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce; vápenopískové bloky – zdivo, příčky; kompozitní hliníkový plech – fasádní panely; keramické pásky – fasáda; dřevo – rámy oken; hliník – rámy světlíků a vstupních dveří; ocel – zábradlí, vstupní branky; teraco – podlahy společných prostorů, obklad schodů, obklad stěn zádveří; pohledový beton – stropy společných chodeb, schodišť a některých stěn; sádrová omítka – stěny, stropy.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Klient: Neumann bytový dům a.s.
Autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Wojciech Wilczek, Jan Kopecký
Zastavěná plocha: 3322 m²
Užitná plocha: 3316 m²
Plocha pozemku: 4036 m²
Obestavěný prostor: 23 066 m3; 47 bytů

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.1955342
16.5778482
Čtyři domy v jednom

Čtyři domy v jednom
Neumannova 578/17
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz