Čtyři domy v jednom

Čtyři domy v jednom

Neumannova 578/17, Brno

(24. 8. 2021) Kuba & Pilař architekti

   
 
 
 
 

Čtyři domy v jednom

Stavba se nachází v Masarykově čtvrti, plné kvalitní předválečné funkcionalistické architektury. Její hmotové a prostorové řešení vycházelo z charakteru a proporcí nejbližší zástavby. Kompozičně ji tvoří čtyři různě velké kvádry, které nad terén vystupují ze společné podnože. Soubor staveb tak přirozeně zapadá do svého okolí.

 
Pozemek s jihozápadní orientací a atraktivním výhledem přes areál Brněnského výstaviště na Kohoutovické lesy byl důvodem k maximální orientaci a otevření obytného souboru tímto směrem. Viladomy klesají po svahu, jejich výška se snižuje směrem k jižnímu cípu parcely. Dvojice domů podél ulice má čtyři nadzemní podlaží a jedno podzemní, které propojuje schodišťová hala s výtahy. Dva spodní domy mají tři a dvě nadzemní podlaží, a navazují tak svým menším objemem na vily podél spodní část pozemku. Mezi chodníkem ulice Neumannova a horními viladomy je pobytový prostor s posezením. Na střeše parkovací podnože mezi domy je vnitroblok se zahrádkami bytů. Oddělené jsou nízkými živými ploty, gabionovými koši osázenými habry.
 
Soubor staveb je provedený jako kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce. Fasády jsou obloženy keramickým páskem. Kontrastem ke strukturovanému povrchu pásků jsou hladké plochy pevných a posuvných panelů z hliníkového plechu. Podlahy společných prostorů, schodišť a obklady zádveří vstupů jsou z litého teraca. Na stropech, schodištích a výtahových šachtách je pohledový beton. Jednotícím prvkem stavby je koncepce zeleně, která se bude časem uplatňovat stále více.

Materiály: kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce; vápenopískové bloky – zdivo, příčky; kompozitní hliníkový plech – fasádní panely; keramické pásky – fasáda; dřevo – rámy oken; hliník – rámy světlíků a vstupních dveří; ocel – zábradlí, vstupní branky; teraco – podlahy společných prostorů, obklad schodů, obklad stěn zádveří; pohledový beton – stropy společných chodeb, schodišť a některých stěn; sádrová omítka – stěny, stropy.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Klient: Neumann bytový dům a.s.
Autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Wojciech Wilczek, Jan Kopecký
Zastavěná plocha: 3322 m²
Užitná plocha: 3316 m²
Plocha pozemku: 4036 m²
Obestavěný prostor: 23 066 m3; 47 bytů

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.1955342
16.5778482
Čtyři domy v jednom

Čtyři domy v jednom
Neumannova 578/17
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz