U košetické observatoře dokončují 250 metrů vysoký stožár

Statikem projektu je Vladimír Janata – ze společnosti EXCON, a. s. (doplněno Stavbaweb).

zdroj foto: MF DNES / foto: Petr Lemberk
(ČTK) –
U košetické observatoře dokončují 250 metrů vysoký ocelový stožár. Po osazení přístroji bude tato v Česku unikátní atmosférická stanice sloužit k měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. Do provozu bude uvedena v polovině června, řekl dnes ČTK vedoucí observatoře Milan Váňa. Stožár, který s podporou EU vybudovalo Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR, byl hlavním tahákem při dnešním tradičním dnu otevřených dveří na observatoři.

Nová atmosférická stanice je součástí projektu Czech Globe, který se zabývá změnou klimatu. "Jsou to první měření tohoto typu v republice a určitě přinesou spoustu nových informací do výzkumu globální změny klimatu," řekl Váňa k významu nového pracoviště.

Stožár v nadmořské výšce 535 metrů stavbaři budovali od loňského léta. Podle Váni to je nejvyšší stavba vzniklá v Česku po roce 1989. Zařadila se mezi 15 nejvyšších staveb v zemi. Stála 40,8 milionu korun, unie na ni poskytla kolem 25 milionů korun. Teď pokračují dokončovací práce, popsal Váňa. Na stožár se kromě přístrojů osazuje i výtah.

Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) existuje v Košeticích čtvrt století. Provádí dlouhodobé sledování kvality ovzduší. Rozsahem prováděných měření je podle Váni nejvýznamnější stanicí nejen na Vysočině, ale i v Česku. Je zapojena do několika dlouhodobých mezinárodních programů.

Den otevřených dveří se v této době koná pravidelně na všech stanicích ČHMÚ k výročí založení Světové meteorologické organizace. Zájem o košetickou observatoř byl letos díky nové dominantě mimořádný. Už první ranní prohlídky, která začínala kolem 09:30, se zúčastnilo přibližně 300 lidí. Početná byla skupina turistů z Pacova a Pelhřimova, přicházeli také rodiče s dětmi. Nevadilo jim ani to, že ještě kolem 10:00 ukazovaly měřicí přístroje na stanici minus 3,6 stupně Celsia. V jiných letech už zájemci v této době stoupali po úzké silnici do kopce k observatoři i při letních teplotách.

Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*