U košetické observatoře roste stožár vysoký 250 metrů

U košetické observatoře roste stožár vysoký 250 metrů

(5. 11. 2012) (ČTK) - V těsném sousedství meteorologické observatoře v Košeticích na Pelhřimovsku vyrůstá vysoký ocelový stožár. Už měří 160 metrů, po dokončení bude vysoký 250 metrů. Po osazení přístroji bude atmosférická stanice sloužit k dlouhodobému měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. ČTK to řekl vědecký pracovník Centra pro výzkum globální změny a vedoucí observatoře Milan Váňa. Statikem projektu je Vladimír Janata - ze společnosti EXCON, a. s. (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

U košetické observatoře roste stožár vysoký 250 metrů

(ČTK) - V těsném sousedství meteorologické observatoře v Košeticích na Pelhřimovsku vyrůstá vysoký ocelový stožár. Už měří 160 metrů, po dokončení bude vysoký 250 metrů. Po osazení přístroji bude atmosférická stanice sloužit k dlouhodobému měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. ČTK to řekl vědecký pracovník Centra pro výzkum globální změny a vedoucí observatoře Milan Váňa. Statikem projektu je Vladimír Janata - ze společnosti EXCON, a. s. (doplněno Stavbaweb).

zdroj foto: MF DNES / foto: Petr Lemberk
Stavba stožáru začala v polovině srpna, měla by být dokončena do konce roku. Náklady 45 milionů korun hradí Evropská unie. Začátkem roku 2013 by měla stanice zahájit činnost. Podle Váni to bude nejvyšší stavba postavená v Česku po roce 1989, která se zařadí mezi 15 nejvyšších staveb v zemi. "Musí být tak vysoká proto, aby naměřené koncentrace nebyly nijak ovlivněny činností na zemském povrchu," uvedl Váňa. Měření bude sloužit také pro sledování dálkového přenosu škodlivin přes hranice státu.

Atmosférická stanice je součástí projektu Czech Globe, který se zabývá změnou klimatu a jejími dopady do nejrůznějších činností. K výběru Košetic podle Váni přispělo umístění observatoře v relativně čistém prostředí, dlouhodobě prováděná měření a dobré odborné zázemí.

Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) existuje v Košeticích 25 let. Provádí dlouhodobé sledování kvality ovzduší. Rozsahem prováděných měření je podle Váni nejvýznamnější stanicí nejen na Vysočině, ale i v Česku. "Některá speciální měření požadovaná mezinárodními programy jsou v Česku unikátní, jinde se neprovádějí," řekl Váňa.

Komplex propojených stanic ČHMÚ a Centra výzkumu globální změny je podle Váni ojedinělý i ve střední Evropě. "Díky měření se výrazně zlepší naše znalosti o chování atmosféry, umožní lepší prognózy kvality ovzduší," dodal Váňa.

Doplněno Stavabweb:

Reportáž ČT naleznete
zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz