U zaniklé šumavské osady Přední Paště je obnovená kaplička

U zaniklé šumavské osady Přední Paště je obnovená kaplička

(25. 6. 2012) (ČTK) - V zaniklé šumavské osadě Přední Paště se podařilo díky práci dobrovolníků postavit novou kamennou kapličku Panny Marie Pomocné. Vyrostla na ruinách původní kapličky u štol, kde se už ve středověku modlili před cestou do podzemí horníci těžící zlato. Na obnovení kapličky se podíleli především nadšenci, pomohla i správa národního parku, řekl dnes ČTK při posvěcení nové kapličky autor myšlenky na její znovuvzkříšení Čeněk Šebesta.

 
 
 
 

U zaniklé šumavské osady Přední Paště je obnovená kaplička

(ČTK) - V zaniklé šumavské osadě Přední Paště se podařilo díky práci dobrovolníků postavit novou kamennou kapličku Panny Marie Pomocné. Vyrostla na ruinách původní kapličky u štol, kde se už ve středověku modlili před cestou do podzemí horníci těžící zlato. Na obnovení kapličky se podíleli především nadšenci, pomohla i správa národního parku, řekl dnes ČTK při posvěcení nové kapličky autor myšlenky na její znovuvzkříšení Čeněk Šebesta.

Zbytky kapličky nedaleko cesty z Předních Paští do Wunderbachu (5/2010), Autor: Martin Čejka (zdroj: Zaniklé obce) Stav znovuobnovené kapličky Panny Marie Pomocné k 6.10. 2011, autor: Jakub Ouředník (zdroj: zaniklé obce)
"Poprvé jsem na ruiny kapličky narazil někdy v roce 1999 a řekl jsem si, že až se dozvím, komu byla zasvěcená, postavím ji znovu,"
vzpomněl. Už dříve s kamarády pomohl na Šumavě rekonstruovat tři kapličky. Přední Paště ale po válce a odsunu původního obyvatelstva spolu se sousedními Zadními a Prostředními Paštěmi osiřely a ve vojenském újezdu zchátraly. Nebylo tak k dispozici dostatek informací o kapličce. Až díky místním rodákům se podařila dát dohromady její podoba.

"Chodívaly jsme na Přední Paště i v letech, kdy sem byl přístup zakázán. Z kapličky zbylo jen torzo a byla to vlastně jediná malá stavbička, která zčásti odolala. Jinak domy zanikly a zarostly,"řekla ČTK šumavská spisovatelka Marie Malá, která se na Předních Paštích před válkou narodila.

Interiér kapličky (10/2011), autor: Jaromír Potužák, zdroj: zaniklé obce
Stavba nového objektu nebyla snadná - chyběly peníze, na místo je obtížný přístup, není tam ani voda. "To, co zůstalo, jsme rozebrali až k terénu, kaplička má základ na skále, na něj jsme postavili zdi z kamene," popsal Šebesta. Kromě dobrovolníků pomohli i turisté. "Nechali jsme tam výzvu. Kdo může, aby přispěl finančně, a kdo ne, ať aspoň přinese kámen. Začala se tam kupit halda kamení. Je tam také jeden od Blaníku a z Opolence," popsala Malá.

Na financování se podílela řada dárců. Šumavský park vydal povolení, pročistil cesty a proznačil trasy. "Vyjdou informační letáky v češtině a v němčině a vedle kapličky bude informační tabule, kde budou všechny informace o historii i současnosti," dodal Josef Štemberk ze správy parku.

Původně dřevěná kaplička sloužila horníkům už v 14. století. Když zlatá horečka pominula a skončily i místní sklárny, vznikaly v okolí statky. Majitelé jednoho z nich pak na místě původní kapličky postavili kamennou.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz