UK v Troji otevřela nový výukový pavilon IMPAKT

UK v Troji otevřela nový výukový pavilon IMPAKT

(10. 6. 2020) Na studii se podílely ateliéry majo architekti ateliér Ježková - Jaroš, projektantem objektu bylo Technico Opava

   
 
 
 
 

UK v Troji otevřela nový výukový pavilon IMPAKT

(ČTK) - Nový pavilon v Praze-Troji otevřela matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (UK). Bude sloužit studentům matematiky, informatiky a výzkumníkům z těchto oborů. Budova zvaná IMPAKT má auditorium pro 250 lidí, posluchárny a knihovnu. Projekt škola zahájila v roce 2011, stál zhruba 325 milionů korun, škola dala 50 milionů, zbytek uhradila z příspěvků od ministerstva školství. Pavilon 9. června 2020 slavnostně otevřeli zástupci univerzity, ministerstva a tvůrci projektu.

V trojském školním areálu budou především vědci a studenti, pro které není dost místa a vhodné podmínky v historické budově na Malostranském náměstí. V IMPAKTu tak vzniká například velká laboratoř robotiky, která podle proděkana pro informatickou sekci Jiřího Sgalla dosud na Malé Straně "živořila". Sgall řekl, že do nové budovy se přestěhují i grafici, kteří si přáli temnou laboratoř pro studium barev. V Troji bude i didaktická laboratoř informatiků či teoretické a softwarové katedry.

Zatímco horní patro bude sloužit hlavně výzkumníkům a experimentům, pro studenty je v IMPAKTu vedle knihovny deset učeben, z toho čtyři počítačové. V rozsáhlém auditoriu podle Sgalla budou přednášky matematiky a informatiky pro první ročníky, které škola dosud musela dělit. Proděkan pro rozvoj Ladislav Skrbek podotkl, že auditorium je odhlučněné, posluchače tak nebude rušit nedaleká magistrála. V budově se má začít učit počátkem zimního semestru.

Architekt Jan Jaroš mladší, který na projektu spolupracoval se svým otcem, při slavnostním otevření řekl, že vzhled budovy má něco společného s matematikou, která se v ní bude vyučovat. Některé části objektu odkazují k dalším budovám v trojském školním areálu. Dodal, že IMPAKT je zvenčí obložen materiálem, který mění vzhled podle počasí a světelných podmínek.

Matematicko-fyzikální fakulta je jednou ze 17 fakult Univerzity Karlovy. Podle statistik ministerstva školství měla k letošnímu lednu zhruba 2260 studentů. Její hlavní sídlo je v ulici Ke Karlovu v Praze 2. Vedle budovy na Malostranském náměstí využívá budovu v Sokolovské ulici v Praze 8.

Ještě před vypuknutím koronavirové krize Univerzita Karlova na letošek plánovala investice do asi 40 projektů výstavby či oprav budov za zhruba jednu miliardu korun. Kromě budovy matematicko-fyzikální fakulty v Troji by měla letos otevřít také nové sídlo fakulty humanitních věd v pražské Libni. Chtěla také pokračovat v přípravě nového kampusu na Albertově. Rektor Tomáš Zima v dubnu uvedl, že krize způsobí univerzitě výpadek příjmů asi 1,5 miliardy korun. Příspěvky ze státního rozpočtu by se krátit neměly, škola nicméně počítá s úbytkem peněz ze své hospodářské činnosti nebo z poplatků od zahraničích studentů. Loni škola hospodařila s 11,4 miliardy korun, letos plánovala podobný rozpočet.

Doplněno Stavbaweb:
Nový pavilon je umístěn v severní části areálu MFF UK Troja, a doplňuje tak jeho celkovou dispozici. Budova je obdélníková, pětipodlažní, s jedním podzemním a čtyřmi nadzemními podlažími. Na studii projektu se (již v roce 2011) podílely ateliéry majo architekti a ateliér Ježková - Jaroš, Projektantem objektu bylo Technico Opava s. r. o.
Více...
Projekt na stránkách ateliéru majo architekti najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz