Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

(10. 3. 2011) Praha 9. března (ČTK) - Stavbu imaginárního tunelu Svoboda zahájili dnes na pražské Letné členové umělecké skupiny Guma Guar. S lopatami a krumpáči chtěli poblíž vznikajícího tunelu Blanka, který je podle kritiků zbytečný a navíc předražený, upozornit na to, že řada staveb v Praze je podle nich jen zástěrkou korupčních motivů. Happening byl součástí výstavy Čí je to město?, která kriticky nahlíží na architektonický a urbanistický vývoj hlavního města.

 
 
 
 

Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

Praha 9. března (ČTK) - Stavbu imaginárního tunelu Svoboda zahájili dnes na pražské Letné členové umělecké skupiny Guma Guar. S lopatami a krumpáči chtěli poblíž vznikajícího tunelu Blanka, který je podle kritiků zbytečný a navíc předražený, upozornit na to, že řada staveb v Praze je podle nich jen zástěrkou korupčních motivů. Happening byl součástí výstavy Čí je to město?, která kriticky nahlíží na architektonický a urbanistický vývoj hlavního města.

"Poselstvím akce je upozornit na to, že stavbou dalších a dalších tunelů se magistrát více a více dostává do peněženek občanů, kteří to všechno zaplatí," řekla ČTK zástupkyně Guma Guar Michaela Pixová. Dodala, že magistrát rozděluje zakázky netransparentně a úředníci zodpovědní za rozvoj města si "dělají, co chtějí, a město se rozvíjí naprosto bezkoncepčně".

Zhruba po půlhodině se na místo dostavili dva členové ochranné služby z nedaleké budovy ministerstva vnitra. Čtyři aktivisty v černých oblecích a žlutých přilbách legitimovali, jejich práci však nepřerušili. Na místě tak vznikla zhruba metr hluboká jáma.

"Kde jste byli, když se kopalo tady vedle?" rozesmál přítomné dotazem na ochrannou službu jeden z aktivistů. Posléze přijela i policejní hlídka, která však zůstala ve voze a do akce nezasáhla. Po necelé hodině aktivisté jámu znovu zaházeli a na místě zanechali transparent s nápisem "Slavnostní zahájení stavby Tunel Svoboda. Nový tunel, který povede až do vašich domácností. Blíž Pražanům".


Výstavba tunelu Blanka, o jehož smysluplnosti pochybují například někteří ekologové, měla původně stát 27 miliard korun. Nedávno město oznámilo, že bude asi o deset miliard dražší. Analýza magistrátu z počátku března pak dospěla k částce 38,4 miliardy korun. Tunel se při hloubení navíc několikrát propadl.

Guma Guar je umělecko-aktivistická skupina působící v Praze. Od svého založení v roce 2003 se zabývá kritikou systému a ironizováním mediálního světa. Účastní se ilegálních freeparties, a také se věnuje streetartu. V roce 2008 skupina vystavovala v Praze na nábřeží Vltavy v rámci projektu Galerie Artwall sérii billboardů kritizujících hospodaření pražské radnice.

Skupina Guma Guar na začátku tohoto týdne zorganizovala i akci v pražském nákupním centru Palladium, kde stovka lidí zpěvem hymny chtěla upozornit na to, že přestavba budovy je jedním z největších selhání památkové péče v Praze po roce 1989. Hymnu zpívali proto, že její slova napsal Josef Kajetán Tyl v kasárnách, které musely nákupnímu centru ustoupit.

Výstava Čí je to město? konaná do 16. března v pražském Karlín Studios poukazuje na vznik laických i odborných iniciativ, které se vyjadřují k urbanistickým záměrům a místy přerůstají do občanských protestů. Důležitou součástí výstavy je i webový portál Praguewatch.cz, který formou interaktivní mapy dokumentuje problematická místa rozvoje města.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz