Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

(10. 3. 2011) Praha 9. března (ČTK) - Stavbu imaginárního tunelu Svoboda zahájili dnes na pražské Letné členové umělecké skupiny Guma Guar. S lopatami a krumpáči chtěli poblíž vznikajícího tunelu Blanka, který je podle kritiků zbytečný a navíc předražený, upozornit na to, že řada staveb v Praze je podle nich jen zástěrkou korupčních motivů. Happening byl součástí výstavy Čí je to město?, která kriticky nahlíží na architektonický a urbanistický vývoj hlavního města.

 
 
 
 

Umělci z Guma Guar zahájili na Letné stavbu tunelu Svoboda

Praha 9. března (ČTK) - Stavbu imaginárního tunelu Svoboda zahájili dnes na pražské Letné členové umělecké skupiny Guma Guar. S lopatami a krumpáči chtěli poblíž vznikajícího tunelu Blanka, který je podle kritiků zbytečný a navíc předražený, upozornit na to, že řada staveb v Praze je podle nich jen zástěrkou korupčních motivů. Happening byl součástí výstavy Čí je to město?, která kriticky nahlíží na architektonický a urbanistický vývoj hlavního města.

"Poselstvím akce je upozornit na to, že stavbou dalších a dalších tunelů se magistrát více a více dostává do peněženek občanů, kteří to všechno zaplatí," řekla ČTK zástupkyně Guma Guar Michaela Pixová. Dodala, že magistrát rozděluje zakázky netransparentně a úředníci zodpovědní za rozvoj města si "dělají, co chtějí, a město se rozvíjí naprosto bezkoncepčně".

Zhruba po půlhodině se na místo dostavili dva členové ochranné služby z nedaleké budovy ministerstva vnitra. Čtyři aktivisty v černých oblecích a žlutých přilbách legitimovali, jejich práci však nepřerušili. Na místě tak vznikla zhruba metr hluboká jáma.

"Kde jste byli, když se kopalo tady vedle?" rozesmál přítomné dotazem na ochrannou službu jeden z aktivistů. Posléze přijela i policejní hlídka, která však zůstala ve voze a do akce nezasáhla. Po necelé hodině aktivisté jámu znovu zaházeli a na místě zanechali transparent s nápisem "Slavnostní zahájení stavby Tunel Svoboda. Nový tunel, který povede až do vašich domácností. Blíž Pražanům".


Výstavba tunelu Blanka, o jehož smysluplnosti pochybují například někteří ekologové, měla původně stát 27 miliard korun. Nedávno město oznámilo, že bude asi o deset miliard dražší. Analýza magistrátu z počátku března pak dospěla k částce 38,4 miliardy korun. Tunel se při hloubení navíc několikrát propadl.

Guma Guar je umělecko-aktivistická skupina působící v Praze. Od svého založení v roce 2003 se zabývá kritikou systému a ironizováním mediálního světa. Účastní se ilegálních freeparties, a také se věnuje streetartu. V roce 2008 skupina vystavovala v Praze na nábřeží Vltavy v rámci projektu Galerie Artwall sérii billboardů kritizujících hospodaření pražské radnice.

Skupina Guma Guar na začátku tohoto týdne zorganizovala i akci v pražském nákupním centru Palladium, kde stovka lidí zpěvem hymny chtěla upozornit na to, že přestavba budovy je jedním z největších selhání památkové péče v Praze po roce 1989. Hymnu zpívali proto, že její slova napsal Josef Kajetán Tyl v kasárnách, které musely nákupnímu centru ustoupit.

Výstava Čí je to město? konaná do 16. března v pražském Karlín Studios poukazuje na vznik laických i odborných iniciativ, které se vyjadřují k urbanistickým záměrům a místy přerůstají do občanských protestů. Důležitou součástí výstavy je i webový portál Praguewatch.cz, který formou interaktivní mapy dokumentuje problematická místa rozvoje města.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz