UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

(6. 4. 2018) Projekt, který se připravuje od roku 2012 bude realizovat Metrostav

   
 
 
 
 

UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

(ČTK) - V nejbližší době by měla začít přestavba bývalé základní školy v Mikulandské ulici v centru Prahy na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Škola v první polovině března podepsala smlouvu s firmou Metrostav, která by měla stavbu za zhruba 420 milionů korun začít budovat v horizontů dnů, nejvýše týdnů. Hotová má být za rok a půl. ČTK to řekl rektor UMPRUM Jindřich Smetana. Centrum, nacházející se vedle nedávno otevřeného Paláce Národní, bude částečně otevřeno veřejnosti.

Přestavba původního novorenesančního školského areálu ponechá původní výšku čtyř nadzemních podlaží a z vnějšího pohledu dozná budova minimálních změn. V původním objektu budou dílny pro různé obory, kam budou mít přístup pouze studenti a zaměstnanci školy. Ve dvoře pak vzniknou nové prostory včetně velké haly v přízemí, která by měla zároveň sloužit jako galerie a pro další aktivity školy směrem k veřejnosti. Na střeše má vzniknout střešní terasa, rovněž otevřená veřejnosti.

Podle rektora se projekt připravuje od roku 2012, samotný záměr vybudovat pro školu nové centrum s dílnami je starý dvacet let. V 90. letech UMPRUM přišla o síť dílen rozmístěných po Praze. Od té doby je má provizorně ve své historické budově na náměstí Jana Palacha, která podle Smetany výborně plní a nadále bude plnit funkci teoretického a intelektuálního zázemí. K tomu však škola potřebuje nové prostory, kam by se soustředily technologie a dílny pro všechny vyučované obory. Autorem projektu nového centra je architekt Ivan Kroupa, který je tvůrcem například podoby centra moderního umění DOX.

V souvislosti s přípravou projektu rektor kritizuje pražské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten má sice při projednávání staveb pouze poradní hlas, podle Smetany však přípravu různými obstrukcemi zdržel o tři roky, což se promítlo i do vyšší ceny.

Podle rektora je nutné univerzitu ponechat v centru města, čímž se v něm zároveň udrží život, zvlášť s ohledem na malý počet rezidentů. K tomu je však nutné transformovat stávající budovy, protože volných parcel je nedostatek. "To je to, co vůbec nechápou památkáři," míní Smetana.

Podle šéfa pražského pracoviště NPÚ Ondřeje Šefců projekt UMPRUM zachovává jen minimum z původní historicky cenné stavby. "Naše pracoviště hájilo hodnoty, které máme hájit v prostoru Pražské památkové rezervace. V tomto případě jde o cennou budovu školy z 19. století, která má být na základě projektu téměř celá zdemolována a nahrazena novostavbou," řekl Šefců ČTK. Sbor expertů pro památkovou péči magistrátu i vědecký sbor generální ředitelky NPÚ se podle něj k plánu UMPRUM vyjádřily negativně.

V minulosti škola zvažovala vybudování kampusu v Ďáblicích, což by však podle vedení nutilo studenty přejíždět mezi centrem a periferií a vedlo k oddělení jednotlivých oborů. Nakonec proto škola zvolila cestu přestavby budov v Mikulandské. Hned vedle přestavované budovy loni společnost Sebre dokončila stavbu nového kancelářského objektu. Přes jeho nádvoří, které je volně přístupné z Národní třídy, se bude možné dostat i do nového centra.Související články:
Nová technologická budova UMPRUM v Mikulandské ulici  28.2.2017Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz