UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

(6. 4. 2018) Projekt, který se připravuje od roku 2012 bude realizovat Metrostav

   
 
 
 
 

UMPRUM začne v centru Prahy budovat centrum

(ČTK) - V nejbližší době by měla začít přestavba bývalé základní školy v Mikulandské ulici v centru Prahy na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Škola v první polovině března podepsala smlouvu s firmou Metrostav, která by měla stavbu za zhruba 420 milionů korun začít budovat v horizontů dnů, nejvýše týdnů. Hotová má být za rok a půl. ČTK to řekl rektor UMPRUM Jindřich Smetana. Centrum, nacházející se vedle nedávno otevřeného Paláce Národní, bude částečně otevřeno veřejnosti.

Přestavba původního novorenesančního školského areálu ponechá původní výšku čtyř nadzemních podlaží a z vnějšího pohledu dozná budova minimálních změn. V původním objektu budou dílny pro různé obory, kam budou mít přístup pouze studenti a zaměstnanci školy. Ve dvoře pak vzniknou nové prostory včetně velké haly v přízemí, která by měla zároveň sloužit jako galerie a pro další aktivity školy směrem k veřejnosti. Na střeše má vzniknout střešní terasa, rovněž otevřená veřejnosti.

Podle rektora se projekt připravuje od roku 2012, samotný záměr vybudovat pro školu nové centrum s dílnami je starý dvacet let. V 90. letech UMPRUM přišla o síť dílen rozmístěných po Praze. Od té doby je má provizorně ve své historické budově na náměstí Jana Palacha, která podle Smetany výborně plní a nadále bude plnit funkci teoretického a intelektuálního zázemí. K tomu však škola potřebuje nové prostory, kam by se soustředily technologie a dílny pro všechny vyučované obory. Autorem projektu nového centra je architekt Ivan Kroupa, který je tvůrcem například podoby centra moderního umění DOX.

V souvislosti s přípravou projektu rektor kritizuje pražské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten má sice při projednávání staveb pouze poradní hlas, podle Smetany však přípravu různými obstrukcemi zdržel o tři roky, což se promítlo i do vyšší ceny.

Podle rektora je nutné univerzitu ponechat v centru města, čímž se v něm zároveň udrží život, zvlášť s ohledem na malý počet rezidentů. K tomu je však nutné transformovat stávající budovy, protože volných parcel je nedostatek. "To je to, co vůbec nechápou památkáři," míní Smetana.

Podle šéfa pražského pracoviště NPÚ Ondřeje Šefců projekt UMPRUM zachovává jen minimum z původní historicky cenné stavby. "Naše pracoviště hájilo hodnoty, které máme hájit v prostoru Pražské památkové rezervace. V tomto případě jde o cennou budovu školy z 19. století, která má být na základě projektu téměř celá zdemolována a nahrazena novostavbou," řekl Šefců ČTK. Sbor expertů pro památkovou péči magistrátu i vědecký sbor generální ředitelky NPÚ se podle něj k plánu UMPRUM vyjádřily negativně.

V minulosti škola zvažovala vybudování kampusu v Ďáblicích, což by však podle vedení nutilo studenty přejíždět mezi centrem a periferií a vedlo k oddělení jednotlivých oborů. Nakonec proto škola zvolila cestu přestavby budov v Mikulandské. Hned vedle přestavované budovy loni společnost Sebre dokončila stavbu nového kancelářského objektu. Přes jeho nádvoří, které je volně přístupné z Národní třídy, se bude možné dostat i do nového centra.Související články:
Nová technologická budova UMPRUM v Mikulandské ulici  28.2.2017Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz