UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

(4. 4. 2014) První pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení Cohousing Plus je připravován v Hloubětíně, tedy v části Prahy, která v sobě spojuje výhody městského a vesnického charakteru. Koncept Cohousingu Hloubětín se nachází v bezprostřední blízkosti veškeré dopravní infrastruktury včetně stanice metra B. Areál přímo sousedí s Hloubětínským zámkem, jeho parkovou úpravou a blízkou občanskou vybaveností – lékárnami, obchody, lékaři, ale třeba i krytým plaveckým areálem. Cohousing Hloubětín se nachází přímo u Pražského zlomu, který je unikátní přírodní lokalitou.

 
 
 
 

UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

První pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení Cohousing Plus je připravován v Hloubětíně, tedy v části Prahy, která v sobě spojuje výhody městského a vesnického charakteru. Koncept Cohousingu Hloubětín se nachází v bezprostřední blízkosti veškeré dopravní infrastruktury včetně stanice metra B. Areál přímo sousedí s Hloubětínským zámkem, jeho parkovou úpravou a blízkou občanskou vybaveností – lékárnami, obchody, lékaři, ale třeba i krytým plaveckým areálem. Cohousing Hloubětín se nachází přímo u Pražského zlomu, který je unikátní přírodní lokalitou.

 • Bydlení v zeleni v sousedství Hloubětínského zámečku
 • Infrastruktura a bohatá občanská vybavenost přímo v místě
 • Stanice metra linky B v bezprostřední blízkosti
 • Urbanistické a architektonické uspořádání podporující mezilidské vztahy
 • Individuální bytové jednotky zajišťující soukromí obyvatel
 • Velký důraz na společné a společenské místnosti, především společenský dům
 • Vzájemná podpora a kooperace v rámci Cohousingu s možností asistované zdravotní péče
 • Zapojení Cohousingu do přirozeného prostředí - dostatek sociálních kontaktů umožňující aktivní prožití seniorského věku

   
Cohousing Plus: komunitní bydlení pro aktivní seniory
Cohousing je koncept blízkého sousedského bydlení určený lidem, pro které je důležité cítit se někde doma, cítit sounáležitost k místu i ke komunitě, která ho obývá. Hlavní princip cohousingu spočívá ve sdružení privátních a společně vlastněných prostor a sdílených aktivitách. Na základě dlouhodobých demografických prognóz lze v budoucích letech očekávat nárůst podílu obyvatel seniorského věku až na 30 - 40% z celkové populace. Proces a tempo stárnutí nelze zastavit. Pokud se tyto prognózy mají stát realitou, nezbývá než se na tuto situaci komplexně připravit.

 • domov ve fungující komunitě může být odpovědí na řešení otázky bydlení pro seniory, které by tolik nezatěžovalo rodinu a stát.
 • „blízké sousedské bydlení“ vhodné pro vitální a činorodé seniory, kteří stojí o to bydlet v přátelském
 • prostředí se zdravými sousedskými vztahy, kde se lidé navzájem znají a mají k sobě důvěru.
 • na rozdíl od „tradičních“ domovů pro seniory – umožňuje věkově i sociálně podobně postaveným

Pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení v Praze - Cohousing Plus, který se bude stavět v Hloubětíně bude představen v rámci veletrhu FOR SENIOR, který se bude konat v Letňanech 3. - 6. 4. 2014.
Otázka seniorského bydlení je v současné době velmi aktuální a Cohousing Plus je možným řešením této problematiky. Návrh i celý koncept Cohousingu Plus v sobě propojuje individuální a komunitní bydlení a může tak výrazně přispět ke zkvalitnění života seniorů - vytváří prostor pro fungující společenství.

Kancelář UNIT architekti se různými formami komunitního bydlení dlouhodobě zabývá a projekt Cohousing Plus v Hloubětíně vychází právě z jejích návrhů a projektů.

Volná vstupenka na veletrh zde.
podle podkladů UNIT architekti

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz