UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

(4. 4. 2014) První pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení Cohousing Plus je připravován v Hloubětíně, tedy v části Prahy, která v sobě spojuje výhody městského a vesnického charakteru. Koncept Cohousingu Hloubětín se nachází v bezprostřední blízkosti veškeré dopravní infrastruktury včetně stanice metra B. Areál přímo sousedí s Hloubětínským zámkem, jeho parkovou úpravou a blízkou občanskou vybaveností – lékárnami, obchody, lékaři, ale třeba i krytým plaveckým areálem. Cohousing Hloubětín se nachází přímo u Pražského zlomu, který je unikátní přírodní lokalitou.

 
 
 
 

UNIT architekti: Cohousing Plus v Hloubětíně

První pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení Cohousing Plus je připravován v Hloubětíně, tedy v části Prahy, která v sobě spojuje výhody městského a vesnického charakteru. Koncept Cohousingu Hloubětín se nachází v bezprostřední blízkosti veškeré dopravní infrastruktury včetně stanice metra B. Areál přímo sousedí s Hloubětínským zámkem, jeho parkovou úpravou a blízkou občanskou vybaveností – lékárnami, obchody, lékaři, ale třeba i krytým plaveckým areálem. Cohousing Hloubětín se nachází přímo u Pražského zlomu, který je unikátní přírodní lokalitou.

 • Bydlení v zeleni v sousedství Hloubětínského zámečku
 • Infrastruktura a bohatá občanská vybavenost přímo v místě
 • Stanice metra linky B v bezprostřední blízkosti
 • Urbanistické a architektonické uspořádání podporující mezilidské vztahy
 • Individuální bytové jednotky zajišťující soukromí obyvatel
 • Velký důraz na společné a společenské místnosti, především společenský dům
 • Vzájemná podpora a kooperace v rámci Cohousingu s možností asistované zdravotní péče
 • Zapojení Cohousingu do přirozeného prostředí - dostatek sociálních kontaktů umožňující aktivní prožití seniorského věku

   
Cohousing Plus: komunitní bydlení pro aktivní seniory
Cohousing je koncept blízkého sousedského bydlení určený lidem, pro které je důležité cítit se někde doma, cítit sounáležitost k místu i ke komunitě, která ho obývá. Hlavní princip cohousingu spočívá ve sdružení privátních a společně vlastněných prostor a sdílených aktivitách. Na základě dlouhodobých demografických prognóz lze v budoucích letech očekávat nárůst podílu obyvatel seniorského věku až na 30 - 40% z celkové populace. Proces a tempo stárnutí nelze zastavit. Pokud se tyto prognózy mají stát realitou, nezbývá než se na tuto situaci komplexně připravit.

 • domov ve fungující komunitě může být odpovědí na řešení otázky bydlení pro seniory, které by tolik nezatěžovalo rodinu a stát.
 • „blízké sousedské bydlení“ vhodné pro vitální a činorodé seniory, kteří stojí o to bydlet v přátelském
 • prostředí se zdravými sousedskými vztahy, kde se lidé navzájem znají a mají k sobě důvěru.
 • na rozdíl od „tradičních“ domovů pro seniory – umožňuje věkově i sociálně podobně postaveným

Pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení v Praze - Cohousing Plus, který se bude stavět v Hloubětíně bude představen v rámci veletrhu FOR SENIOR, který se bude konat v Letňanech 3. - 6. 4. 2014.
Otázka seniorského bydlení je v současné době velmi aktuální a Cohousing Plus je možným řešením této problematiky. Návrh i celý koncept Cohousingu Plus v sobě propojuje individuální a komunitní bydlení a může tak výrazně přispět ke zkvalitnění života seniorů - vytváří prostor pro fungující společenství.

Kancelář UNIT architekti se různými formami komunitního bydlení dlouhodobě zabývá a projekt Cohousing Plus v Hloubětíně vychází právě z jejích návrhů a projektů.

Volná vstupenka na veletrh zde.
podle podkladů UNIT architekti

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz