Úprava presbytáře v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Úprava presbytáře v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Pražský hrad, Praha

(20. 12. 2018) ARN studio

   
 
 
 
 

Úprava presbytáře v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Prostor presbytáře katedrály prošel částečnou rekonstrukcí a byl doplněn o některé prvky. Historický novogotický oltář byl restaurován, presbytář byl vybaven novou stupňovitou úpravou a novým vybavením liturgického mobiliáře jako je katedra, sedes, sedačky pro přísedící celebranty, odkládací stolky, stojan pro procesní kříž, abak pro relikvie světců a další prvky, které tvoří ucelenou sadu. Úpravy byly řešeny zcela současným způsobem jako funkční, avšak vytříbené návrhy s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování.

Katedra z jednoduchých kovových profilů je současnou variací kurulského křesla, původní formy biskupského trůnu. Díky svému ušlechtilému a jasnému působení tvaru tvoří archetyp slavnostního a nadčasového druhu židlí. Na stejném principu jsou řešeny i sedesy. Nový abak pro relikvie světců je koncipován jako interpretace sloupu bývalé Spytihněvovy baziliky, jehož fragmenty se nacházejí v podzemí katedrály. Představuje tak spojnici mezi historií a současností. Jeho dřík tvoří čtyři pruty stáčející se po šroubovici ve sklonu kanelur původního sloupu baziliky. Křišťálová hlavice tvoří vznešenou plochu, plato pro relikvii.

V souvislosti s restaurováním novogotického Mockerova oltáře došlo i k přeorganizování prostoru presbytáře. Navrhli jsme odstranění všech nevhodných prvků a doplňků, které znečitelňovaly oltářní architekturu. Do oltáře byla nově umístěna gotická plastika Madony s dítětem. Její situování v hlavní ose katedrály bylo zvoleno vzhledem k zasvěcení vysokého chóru kultu Panny Marie, a to už od dob Karla IV.

Pečlivé zpracování, kvalitní řemeslo a kultivovaný detail, který vnímáme v celé stavbě, jsme uplatnili i v úpravě presbytáře nejvýznamnější katedrály v České republice. Náš přístup získal pozornost i v zahraničí. Úprava presbytáře v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha získala prestižní ocenění German Design Award Special 2019.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Fišer, Martina Řehořová, Tomáš Ježek, Katuše Krejčíková, Michal Krejčík


Autor: ARN studio – Jiří Krejčík, Michal Krejčík společně s Katuší Krejčíkovou a Veronikou Makovskou

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 12. 2018 08:25:38. Re: Úprava presbytáře v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěc... Ing. arch.Karel Doubner

  Trochu moc Mies. Linie Egypt-Gotika-Empire-ArtDeco

21. 12. 2018 18:52:13. Re: Úprava presbytáře v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěc... Václav Kubec

  ... je ta expozice mobiliáře natrvalo?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz