Úprava zámeckého návrší v Litomyšli

Úprava zámeckého návrší v Litomyšli

(9. 7. 2012) (ČTK) - Záchranný archeologický průzkum na zámeckém návrší v Litomyšli, který byl zhruba ve třetině přerušen loni v listopadu, bude pokračovat. Radnice vybrala ve výběrovém řízení společnost Labrys, která již průzkum minulý rok prováděla, ale zastavila jej kvůli nedostatku peněz. Smlouva na pokračování archeologických prací by měla být podepsána v polovině července, řekla ČTK mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

 
 
 
 

Úprava zámeckého návrší v Litomyšli

(ČTK) - Záchranný archeologický průzkum na zámeckém návrší v Litomyšli, který byl zhruba ve třetině přerušen loni v listopadu, bude pokračovat. Radnice vybrala ve výběrovém řízení společnost Labrys, která již průzkum minulý rok prováděla, ale zastavila jej kvůli nedostatku peněz. Smlouva na pokračování archeologických prací by měla být podepsána v polovině července, řekla ČTK mluvčí Litomyšle Michaela Severová.


"Společnost Labrys zvítězila s cenou 20,66 milionu korun bez DPH. Částka bude uhrazena z rezervy projektu, postup již schválilo ministerstvo kultury,"

uvedla mluvčí.

Úprava návrší zahrnuje opravu sedmi historických budov a čtyř volných prostranství a zároveň restaurátorské práce. Opravovat se budou první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáje, park, piaristická kolej a kostel a prostor před zámkem. Vše má být hotové do roku 2013.
Na opravy město získalo většinu z 400 milionů korun z evropských fondů.

Archeologické práce již více než půl roku stojí, město podle Archeologického ústavu Akademie věd ČR podcenilo rozsah a nákladnost záchranného průzkumu u památky zařazené na seznam UNESCO. Stavební firma Hochtief měla v rozpočtu stavby na archeologii jen zhruba pět milionů korun, což jí podle kritiků mohlo pomoci zvítězit ve výběrovém řízení. Severová věří, že se zdržení archeologických prací neodrazí na termínu dokončení nákladného projektu.

Archeologové již například na prvním nádvoří odkryli zdivo s architektonickými články gotické katedrály Panny Marie, což posunulo její stáří dále do minulosti. Na Horním nádvoří a v zámeckém pivovaru byla na několika úsecích objevena mohutná hradba dřívějšího Horního města z 15. století. Před ní byly zjištěny dva zasypané příkopy. Mezi drobnější nálezy patří zlomky keramiky, kachlů, podlahových krytin či lidských kostí. Méně obvyklými objevy jsou osobní poznámky, výpisy z knih a účetní knihy piaristů, nalezeny byly i psací brky. Průzkum začal loni v červenci a je nejrozsáhlejší akcí svého druhu na východě Čech.


Doplněno Stavbaweb:

 

Architekti, kteří se na projektu podílí:
Šéka architekti
AP atelier
Burian - Křivinka architektonická kancelář
Atelier Štěpán
Fránek Architecs

Podrobnější informace
včetně vizualizací naleznete zde.


Související články: 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz