Úpravy farské zahrady v Ostravě

Úpravy farské zahrady v Ostravě

(20. 4. 2020) Autorem návrhu je architektonická kancelář Vysloužil architekti.

   
 
 
 
 

Úpravy farské zahrady v Ostravě

(ČTK) - V Ostravě začala v druhé polovině dubna proměna farské zahrady za budovou biskupství. Úprava lokality mezi Havlíčkovým nábřežím a Střelniční ulicí vyjde na 11,7 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

"Plocha podél Střelniční ulice za biskupstvím dlouho chátrala, poslední roky byla navíc zdevastovaná od projíždějících vozidel soukromé společnosti, která parčík používala pro vjezd do svého dvora. Na to, že se nachází v úplném centru města, v blízkosti kostela svatého Václava a navíc v prostoru, kde ve středověku stávaly městské hradby, je současný vzhled tohoto místa opravdu nedůstojný," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Zahrada bude mít dvě odlišné části. Výše položený úsek bude více slunečný a jeho součástí bude travnatá plocha a dětské hřiště. Ve spodní části bude sad, který naopak nabídne více stinných ploch.

"Spojujícím prvkem obou úrovní bude terasa, umístěná pod platanem, která bude chránit jeho kořenový systém a zároveň nabízet další možnosti využití zahrady. Terasa bude navázána na stávající opěrné zídky a schodiště, které budou rekonstruovány a osazeny zábradlím," doplnila mluvčí.

V zahradě přibudou i nové stromy. Doplněny budou lavičky, stojany na kola, odpadkové koše nebo osvětlení. Zahrada bude oplocená a bude mít uzamykatelné vstupní brány. Ve dne bude park veřejnosti přístupný, na noc se bude zamykat.

Město se inspirovalo parky v jiných městech, například v Litomyšli, či klášterní zahradou v Příboře. "Bude se jednat o úplně nové pojetí parku. I přesto, že bude více klidový a sloužit k odpočinku, mohou se v něm konat i menší společenské akce. S úpravami farské zahrady začne firma v druhé polovině dubna," uvedla Šebestová.

Práce potrvají 30 týdnů. Už před stavebními úpravami muselo být vykáceno 11 listnatých a šest jehličnatých stromů. Většina z nich byla podle mluvčí poškozená nebo přestárlá.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem návrhu je architektonická kancelář Vysloužil architekti.
Stavba byla předána 16.4. 2020 zhotoviteli.
Popis projektu najdete na stránkách fajnova.cz.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz