Úpravy interiérů Domu hudby v Pardubicích

Úpravy interiérů Domu hudby v Pardubicích

(9. 10. 2017) Autorem studie úprav je atelier Mixage společně s autorem návrhu původního objektu Janem Třeštíkem.

   
 
 
 
 

Úpravy interiérů Domu hudby v Pardubicích

(ČTK) - Pardubický kraj připravuje zvelebení společenských prostor Domu hudby v Pardubicích. Mírnou proměnu již prodělala kavárna, další postupné změny budou následovat na sklonku roku 2018. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL). V 80. letech bylo v objektu sídlo KSČ, dům není koncipovaný pro hudební produkce.

Budova z roku 1983 byla nejen stranickým objektem, působili v ní také svazáci a monopolní odborová organizace ROH. Na počátku 90. let získal budovu stát a začaly ji využívat Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonii Pardubice, a Základní umělecká škola Havlíčkova.

"Prostory jsou v mnoha ohledech technicky i uživatelsky dožilé. Zásadně se změnil jejich účel využití. Byly plánované jako zasedací místnosti,"
řekl Línek. Kraj v roce 2004 opravil za 51 milionů velký sál a instaloval v něm varhany. Žádná jiné obměna či inovace nebyla, řekl Línek.

Studii úprav již dokončil architekt Ondřej Teplý ze společnosti Mixage společně s tvůrcem návrhu původního objektu Janem Třeštíkem. Zachová se a ještě víc podtrhnou skleněné průhledy skrz celý dům. Nabízí vyhlídku do zeleně i zámek.

"Odstraní se nános původní doby. Uživatelé změnili funkci domu, některé změny byly pozitivní, jiné negativní. Vše nahradíme lepším designem. Hodnotné jsou podhledy, obklady, kvalitní materiál, ty budou hrát gros tohoto interiéru, nebudou zakryty,
" řekl architekt Teplý.

Dům bude potřeba také vybavit lepší audiovizuální technikou, zasedací místnosti nejsou koncipované pro zkoušky hudebníků ani koncerty. Nemají ideální akustiku. Všechny tři sály, tedy dva malé a jeden velký, budou po obměně techniky vhodné i pro přednášky a konferenční setkání. V současné kavárně už jsou nové stolky a židle, podle architekta Třeštíka se do prostor lépe hodí. "Jsem rád, že se tento prostor očistil, prosvětlil a zpřehlednil," řekl.

Kromě obnovy interiérů za 25 až 30 milionů korun hejtmanství připravuje zateplení budovy včetně výměny oken za 40 milionů korun. Práce se budou dělat současně. Skončí patrně v roce 2020.

"Konzervatoř bude moc dělat různé typy akcí, další nájemci tu mohou pořádat konference a podobně,"
řekl zástupce ředitele konzervatoře Alois Mach. Škola má 250 studentů, dalších 1200 žáků dochází do Domu hudby například ze základní umělecké školy, dodal Mach.

Doplněno Stavbaweb:
Budova dnešního Domu hudby v Pardubicích byla otevřena v červenci 1983 jako moderní sídlo Okresního výboru Komunistické strany Československa, OV ROH, OV SSM a dalších podobných organizací. Nechyběl samozřejmě „sjezdový“ sál. Na začátku 90. let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr (dnes Komorní filharmonii) a Základní uměleckou školu Havlíčkova. Sídlilo tu i pracoviště Okresní knihovny. Po vzniku krajů přešla do vlastnictví Pardubického kraje, který zde za 51 milionů korun uskutečnil v roce 2004 rekonstrukci. Ta zahrnovala zejména změnu akustických poměrů ve velkém sále ve prospěch hudebních produkcí a také ojedinělou stavbu koncertních varhan. Na další potřebné úpravy však už tehdy nezbyly prostředky.
Více informací a další vizualizace: Pardubický kraj

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz