Úpravy Velkého náměstí a jeho okolí v Písku

Úpravy Velkého náměstí a jeho okolí v Písku

Velké náměstí, Písek

(14. 3. 2016) Vítězem soutěže se stal Miroslav Cikán z firmy MCA atelier. 

 
 
 
 

Úpravy Velkého náměstí a jeho okolí v Písku

V Písku chtějí zklidnit dopravu v centru, investují 40 milionů Kč
(ČTK) - Město Písek letos investuje zhruba 40 milionů korun do úprav Velkého náměstí a jeho okolí. Rada města schválila výsledek urbanisticko - architektonické soutěže a vybraný projektant oživí historické centrum města. Hlavním záměr je centrum zklidnit a alespoň částečně vytěsnit auta z centra města. Novinářům to dnes řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Vítězem soutěže se stal Miroslav Cikán z firmy MCA atelier s.r.o., který je držitelem Hlavní národní ceny za architekturu Grand Prix 2012 a ze stejného roku mu patří i Cena primátora Hl. m. Prahy.

"Nechceme, aby bylo centrum jedno velké parkoviště. I když ho nechceme pro automobily úplně uzavírat. Chceme počet zredukovat zhruba o jednu třetinu," uvedl Knot.

"V části náměstí, kde se nachází obchody a kavárny, se bude rozšiřovat chodník, vznikne zde kvalitní prostor pro pěší. Průjezd automobilů se bude koncentrovat na tu část náměstí, ve které se nachází administrativní budovy, jako například soud či radnice," dodal Knot.

Na přelomu března a dubna uspořádá město Písek k tomuto tématu veřejnou debatu. Opoziční zastupitelé kritizují, že diskusi s občany neuspořádala radnice předtím, než byl schválený návrh. "Souhlasím se záměrem revitalizace centra města. Ale nesouhlasím s cestou, jak jí radnice docílila," uvedl zastupitel a bývalý starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD). Podle něj měl být postup opačný. "Nejprve diskutovat s občany a následně vyhlásit projekt," dodal. Stejný problém kritizuje občanské sdružení Písecký svět a v únoru k tomu uspořádalo veřejnou debatu, které se zúčastnilo zhruba 70 lidí. Členům sdružení se zdálo, že město přistoupilo k důležitému projektu direktivně a nekonzultuje ho s obyvateli města. Vedení města se tehdy debaty odmítlo zúčastnit.

Proti návrhu také vznikla petice místních a podnikatelů. Nelíbilo se jim, že nový návrh omezí počet parkovacích míst. "Je to jeden z úhlů pohledu. Vím, že majitelé jiných obchodů jsou s tímto záměrem nadšeni. Na náměstí se nekoncentrují obchody, kvůli kterým by tam někdo jezdil autem. Ta doba je pryč," uvedl Knot s tím, že v rámci projektu se počítá i s navýšením parkovacích míst v jiných částech Písku. "Jako kompenzaci vybudujeme nové parkoviště u Kamenného mostu, kde vznikne 33 nových míst. V příštím roce chceme rozšířit počet parkovacích míst naproti poště o 50. Tam ale bude záležet na tom, jestli se podaří letos udělat projekt," řekl Knot s tím, že počet parkovacích míst naroste v Písku o desítky.

Doplněno Stavbaweb:
Hodnocení poroty vítězného návrhu ateliéru MCA
:
Návrh obsahuje dopravně kvalitní řešení včetně dostatečné kapacity parkovacích ploch. Přínosné pro řešené území jsou příčné komunikační propojovací prvky, které umožňují pěším využívat celou šíři plochy Velkého náměstí, které je vhodně doplněno vodním prvkem. Dopravním řešením je lapidárně zvýrazněna východní pěší část Velkého náměstí. Na jeho severní straně je nutné detailně dořešit dopravní prvek otáčení. Ohleduplně je v návrhu navržena kompozice rozmístění veřejné zeleně formou alejí i samostatných rytmických skupin stromů, které nechávají citlivě vyniknout přilehlým architektonickým hodnotám historické zástavby. Návrh kompaktně svým řešením propojuje a sjednocuje plochu obou náměstí - Alšova a Velkého. Porota ocenila kultivované grafické zpracování návrhu. 
Výsledky soutěže najdete na stránkách ČKA.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
49.3083516
14.1474923
Úpravy Velkého náměstí a jeho okolí v Písku

Úpravy Velkého náměstí a jeho okolí v Písku
Velké náměstí
Písek

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz