Ústí nad Labem bude mít městského architekta

Ústí nad Labem bude mít městského architekta

(18. 12. 2019) Zastupitelé schválili zřízení kanceláře architektury města

 
 
 
 

Ústí nad Labem bude mít městského architekta

(ČTK) - Ústí nad Labem bude mít městského architekta. Zastupitelé v pondělí 16. prosince 2019 schválili zřízení kanceláře architektury města (KAM). První rok by měla mít šest změstnanců v čele s ředitelem - městským architektem. Ústí počítá pro první rok s rozpočtem sedm milionů korun, v roce 2023 by to mělo být 27 milionů korun.

Předkladatel návrhu Jan Hrouda (PRO!Ústí) řekl, že kancelář architekta pomůže i pozitivnímu mediálnímu obrazu města. Někteří zastupitelé ale se zřízením KAM jako příspěvkové organizace nesouhlasili.

Podobné kanceláře jsou například v Brně, Olomouci a Hradci Králové. Architekti radnicím pomáhají s rekonstrukcemi starých staveb i s návrhy nových domů.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 12. 2019 19:29:25. Re: Jako Olomouc? Skutečně?. Lea Nardová
28. 12. 2019 15:47:41. Re: Re: Jako Olomouc? Skutečně?. Jitka

 
 
 
 

18. 12. 2019 20:08:39. Re: Ústí nad Labem bude mít městského architekta. hasa3

  co udělají v Předlicích kolem nového kulaťáku a v ulici Sklářská atd.?

20. 12. 2019 19:29:25. Re: Jako Olomouc? Skutečně?. Lea Nardová

  Nemaťte veřejnost, vážená redakce. Olomouc žádnou kancelář architekta města nemá, nýbrž obsahově vyčpělý a socialismem zavánějíci Útvar hlavního architekta.
Ale čert vem název. Ona Olomouc de factu nemá ani ten. Jen téměř prázdný "chlívek" v pavouku organizační struktury magistrátu města. Nemá ho proto, že neumělo vytvořit inspirativní pracovbní podmínky (náplň, zodpovědnost, kompetence) a hlavní oslovit architektonické osobnosti v rámci vyhlášeného výběrového řízení. To tak bylo pouhým divadýlkem pro neinformovanou veřejnost s názvem : "Vidíte, jak se snažíme?".
Olomouc je městem mnoha úžasných tradic ale také jedné zcela ostudné: Politici si zde navykli obsazovat do čela odboru koncepce a rozvoje nikoliv architekty-urbanisty, ale nedovzdělané, beznázorové a loajální dopravními či jinak jednostranně vzdělaéi inženýry, takže mají jistotu, že jim do jejich rozhodování nebude nikdo mluvit.
A proč rozhodují sami - bez konzultací s týmem špičkových odborníků, který urbanistické koncepci a územnímu plánování skutečně rozumí? Je to tak pro ně mnohem lehčí... Že to vede k chybám a deformacím ve struktuře a fungování města? Jistě. Ale kdo se o tom dozví? Neexistuje jediný případ, že by se ke kontroverzním olomouckým tématům posledních destiletí (Šantovka Tower, změna trasy tramvaje na jižní město, zastavění zeleného horizontu v Neředíně, vymezení stovek hektarů nových zastavitelných ploch v okolí Olomouce bez využití brownfieldů a vnitřních rezerv v uvnitř města atd,) jakkoliv vyjádřil šéf odboru koncepce a rozvoje, anebo současný jediný zaměstnanec nově konstituovaného a zcela nefunkčního Útvaru hlavního architekta. Buď žádný názor nemají, anebo jsou natolik zbabělí a vypočítaví, že ho nevysloví, i kdyby nějaký názor měli. Tento stav vedení města Olomouce 100% vyhovuje.

28. 12. 2019 15:47:41. Re: Re: Jako Olomouc? Skutečně?. Jitka

  To je smutná, ale obecně platná, pravda. Ono to ani jinak být nemůže, pokud městský architekt nemá větší pravomoci, než zastupitelstva se stále se měnícími názory. Ale přitom žádný zaměstnanec nemůže mít větší pravomoci, než jeho zaměstnavatel. Nevím jak Vám, ale mně z toho vychází, že všechny funkce městských architektů jsou jeden velký humbuk.
Omlouvám se těm zastupitelům, kteří si chtějí nechat poradit.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.