Ústí nad Orlicí stále hledá využití pro areál Perla

Ústí nad Orlicí stále hledá využití pro areál Perla

(15. 1. 2013) (ČTK) - Ústí nad Orlicí stále zvažuje, jak naloží s areálem zkrachovalé textilky Perla. Areál strategicky umístěný v centru města vlastní radnice od roku 2010. Například o možnost zřízení výzkumného centra podnikatelé loni zájem neměli. Novinářům to řekl místostarosta Zdeněk Ešpandr.

 
 
 
 

Ústí nad Orlicí stále hledá využití pro areál Perla

(ČTK) - Ústí nad Orlicí stále zvažuje, jak naloží s areálem zkrachovalé textilky Perla. Areál strategicky umístěný v centru města vlastní radnice od roku 2010. Například o možnost zřízení výzkumného centra podnikatelé loni zájem neměli. Novinářům to řekl místostarosta Zdeněk Ešpandr.


"Výběrové řízení vybere firmu, která udělá průzkumy i mezi občany, aby do roku 2014 bylo zřejmé, co bude s Perlou dál,"
uvedl Ešpandr.

Loni město jednalo s agenturou CzechInvest, aby mu za státní peníze vypracovala studii, co by v areálu bylo vhodné umístit. Program, z kterého se daly čerpat dotace, však zanikl.

"Letos necháme zbourat některé objekty a místo toho bude parkoviště," řekl místostarosta.

Studenti architektury už jednou navrhli, že by u areálu mohla být pěší zóna, s tou se prakticky počítá a zahrne se do nové studie. Jen ještě není jasné, zda budou v režimu pěší zóny všechny okolní ulice, řekl místostarosta.

Perla v roce 2008 zaměstnávala 400 lidí, v roce 2009 zkrachovala. V areálu, který má osmkrát větší rozlohu než centrální náměstí, už sídlí několik firem, autoškola či jídelna.

Areál s objekty město koupilo za 30 milionů korun. Mnohem levněji loni pořídilo administrativní budovu a barvírnu bývalé textilky Perla v místní části Hylváty (25.000 korun). Stihlo už odstranit ekologické zátěže za 45.500 korun.

"Cena je z mého pohledu nízká. Pro závod v Hylvátech zatím nemáme využití, jasněji bude po roce 2014 podle toho, jaké budou vypsány dotační programy. Zatím jen zvažujeme, zda necháme opravit nebo zbourat vrátnici," řekl Ešpandr.
Areál Perly v Ústí nad Orlicí (zdroj: Oušťáci.cz)
Doplněno Stavbaweb:
Galerie Jaroslava Fragnera zveřejnila v rámci výstavy
Současný český industriál (7. 12. 2011 až 15. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Jedním ze sedmi vybraných a vystavených projektů byla studie hledání nové náplně areálu textilky Perla v Ústí nad Orlicí od A. Vojkůvky z atelieru Jiřího Suchomela na FA TU v Liberci. Projekt k vystavení doporučila porota s tímto hodnocením: "Autor citlivě využívá typických průmyslových staveb a jejich prostředí."

Projekt A. Vojůvky byl částečně publikován i na stránkách Oušťáci.cz. Na těchto stránkách naleznete i Základní informace o areálu Perla 01.

Projekt „Město pro lidi“ vznikl jako iniciativa vedení obce Ústí nad Orlicí, vedená snahou o zkvalitnění života ve městě, a to zejména s ohledem na bezpečnost pěší a cyklistické dopravy, na bezbariérovost, prostupnost města, návaznost sítě pěších tras, tak i cyklotras v okolí města na doposud omezený cykloprovoz v městském centru a také na zkvalitnění veřejných prostranství ve městě. Projekt realizuje město Ústí nad Orlicí za spolupráce Nadace Partnerství a OHGS s.r.o. Strategii pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města zpracovanou nadací Partnerství naleznete na stránkách Ústí nad Orlicí
zde.

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz