(ČTK) – Ústí nad Orlicí stále zvažuje, jak naloží s areálem zkrachovalé textilky Perla. Areál strategicky umístěný v centru města vlastní radnice od roku 2010. Například o možnost zřízení výzkumného centra podnikatelé loni zájem neměli. Novinářům to řekl místostarosta Zdeněk Ešpandr.
"Výběrové řízení vybere firmu, která udělá průzkumy i mezi občany, aby do roku 2014 bylo zřejmé, co bude s Perlou dál," uvedl Ešpandr.
Loni město jednalo s agenturou CzechInvest, aby mu za státní peníze vypracovala studii, co by v areálu bylo vhodné umístit. Program, z kterého se daly čerpat dotace, však zanikl.
"Letos necháme zbourat některé objekty a místo toho bude parkoviště," řekl místostarosta.
Studenti architektury už jednou navrhli, že by u areálu mohla být pěší zóna, s tou se prakticky počítá a zahrne se do nové studie. Jen ještě není jasné, zda budou v režimu pěší zóny všechny okolní ulice, řekl místostarosta.
Perla v roce 2008 zaměstnávala 400 lidí, v roce 2009 zkrachovala. V areálu, který má osmkrát větší rozlohu než centrální náměstí, už sídlí několik firem, autoškola či jídelna.
Areál s objekty město koupilo za 30 milionů korun. Mnohem levněji loni pořídilo administrativní budovu a barvírnu bývalé textilky Perla v místní části Hylváty (25.000 korun). Stihlo už odstranit ekologické zátěže za 45.500 korun.
"Cena je z mého pohledu nízká. Pro závod v Hylvátech zatím nemáme využití, jasněji bude po roce 2014 podle toho, jaké budou vypsány dotační programy. Zatím jen zvažujeme, zda necháme opravit nebo zbourat vrátnici," řekl Ešpandr.
Doplněno Stavbaweb:
Galerie Jaroslava Fragnera zveřejnila v rámci výstavy Současný český industriál (7. 12. 2011 až 15. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Jedním ze sedmi vybraných a vystavených projektů byla studie hledání nové náplně areálu textilky Perla v Ústí nad Orlicí od A. Vojkůvky z atelieru Jiřího Suchomela na FA TU v Liberci. Projekt k vystavení doporučila porota s tímto hodnocením: "Autor citlivě využívá typických průmyslových staveb a jejich prostředí."
Projekt A. Vojůvky byl částečně publikován i na stránkách Oušťáci.cz. Na těchto stránkách naleznete i Základní informace o areálu Perla 01.
Projekt „Město pro lidi“ vznikl jako iniciativa vedení obce Ústí nad Orlicí, vedená snahou o zkvalitnění života ve městě, a to zejména s ohledem na bezpečnost pěší a cyklistické dopravy, na bezbariérovost, prostupnost města, návaznost sítě pěších tras, tak i cyklotras v okolí města na doposud omezený cykloprovoz v městském centru a také na zkvalitnění veřejných prostranství ve městě. Projekt realizuje město Ústí nad Orlicí za spolupráce Nadace Partnerství a OHGS s.r.o. Strategii pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města zpracovanou nadací Partnerství naleznete na stránkách Ústí nad Orlicí zde.
Související články:
- U bývalé textilky Perla v Ústí n. O. by mohla vzniknout pěší zóna 14.2.2012
- Ústí nad Orlicí požádá vysoké školy o pomoc s řešením areálu Perly 25.2.2011
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…