Útulna

Útulna

Vratěnín

(12. 11. 2018) Jan Tyrpekl

   
 
 
 
 

Útulna

Experimentální dřevostavba vznikla na bývalém lehkém opevnění, tzv. řopíku u hranic s Rakouskem. Tyto malé pevnosti vznikaly podél hranic Československé republiky jako obrana před nacistickým Německem. Tento experiment měl otevřít diskuzi, jak s těmito objekty, které mají velký potenciál například z hlediska jejich lokací, lze naložit. Jelikož je téma využití bunkrů citlivé, byla zvolena lehká dřevostavba, která se dá kdykoliv odstranit. Zásahy do konstrukce samotného bunkru byly minimální.
Z hlediska krajinného rázu se jako nejvhodnější jevila výrazná vertikální hmota. Objekt má dva hlavní průhledy: na jih na hranici s Rakouskem a na východ na kostel nejbližší vesnice.
V interiéru šlo o to ukázat, že i na velmi malé zastavěné ploše 12 m2 je možné vytvořit plnohodnotný prostor, kde se člověk necítí stísněně. Z konstrukčního hlediska byl důležitý princip minimalizace. Objekt jde postavit s minimem nářadí a bez jakékoliv techniky. Jelikož byla útulna stavěna pouze za vlastní prostředky bez grantů a dotací, musela být minimalizována i cena díla a čas zhotovení. Celá stavba byla realizována s pomocí přátel, rodiny a studentů architektury, kteří měli zájem se na projektu podílet. Objekt byl postaven kvůli logistice na rodinném statku a poté po částech převezen na 200 km vzdálené místo, kde se instaloval. Slouží jako útulna a po dohodě na ní může kdokoliv přespat.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominované projekty České ceny za architekturu 2018


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz