Útulna 2.0

Útulna 2.0

Vratěnín

(8. 11. 2021) Jan Tyrpekl

   
 
 
 
 

Útulna 2.0

Objekt je evolucí projektu nástavby na bunkru (tzv. řopíku) z roku 2017. Jelikož se původní objekt blížil konci životnosti, chtěli jsme vyzkoušet zvýšení standartu objektu – za využití stejných principů jako u původní nástavby, tj. minimalizace stavebních procesů, zapojení místních atd.

 
Původní projekt byl realizován svépomocí s minimálními prostředky. Konstrukční systém byl zhotoven ze šalovacích prken a fasáda fungovala zároveň jako zavětrování. Výplně otvorů zajišťovaly polykarbonátové fólie. Osvědčenou hmotu bylo zbytečné měnit, jednalo se tedy především o změnu konstrukčního systému, povrchů, technologie a zateplení. Nejčastější konstrukční princip u současných dřevostaveb nosnou konstrukci zakrývá a elementární prvek objektu tím pádem není viditelný. Zde je konstrukce z KVH hranolů přiznaná. Celá skladba stěny je umístěna za konstrukci směrem k exteriéru. Kvůli plasticitě vnitřního povrchu je záklop realizovaný z hoblovaných prken. Fasáda je naopak z neošetřených a nehoblovaných modřínových fošen, která svým hrubým povrchem a rychlým zšednutím nechá objekt přirozeně splynout se zelení, kterou je obklopen. Hlavním záměrem bylo posouzení složitosti procesu výstavby a poměr nákladů vůči zvýšení standartu.
 
Přestože je konstrukce z KVH hranolů přiznaná, stavba byla na místě složena z jednotlivých panelů zhotovených v Praze. Výplně otvorů jsou z dvojskla. Energii pro LED osvětlení zajišťuje solární panel. Objekt je zateplený a vytápěný kamny. Všechna okna jsou fixní (kvůli snížení nákladů), větrání zajišťuje poklop v podlaze objektu a skrytý průduch pod střechou.

Autorská zpráva
Foto: Jan Hromádko


Autoři: Jan Tyrpekl, Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Hyk
Náklady: 450 000 Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.9040859
15.5951781
Útulna 2.0

Útulna 2.0
Vratěnín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz