Původní projekt byl realizován svépomocí s minimálními prostředky. Konstrukční systém byl zhotoven ze šalovacích prken a fasáda fungovala zároveň jako zavětrování. Výplně otvorů zajišťovaly polykarbonátové fólie. Osvědčenou hmotu bylo zbytečné měnit, jednalo se tedy především o změnu konstrukčního systému, povrchů, technologie a zateplení. Nejčastější konstrukční princip u současných dřevostaveb nosnou konstrukci zakrývá a elementární prvek objektu tím pádem není viditelný. Zde je konstrukce z KVH hranolů přiznaná. Celá skladba stěny je umístěna za konstrukci směrem k exteriéru. Kvůli plasticitě vnitřního povrchu je záklop realizovaný z hoblovaných prken. Fasáda je naopak z neošetřených a nehoblovaných modřínových fošen, která svým hrubým povrchem a rychlým zšednutím nechá objekt přirozeně splynout se zelení, kterou je obklopen. Hlavním záměrem bylo posouzení složitosti procesu výstavby a poměr nákladů vůči zvýšení standartu.
Přestože je konstrukce z KVH hranolů přiznaná, stavba byla na místě složena z jednotlivých panelů zhotovených v Praze. Výplně otvorů jsou z dvojskla. Energii pro LED osvětlení zajišťuje solární panel. Objekt je zateplený a vytápěný kamny. Všechna okna jsou fixní (kvůli snížení nákladů), větrání zajišťuje poklop v podlaze objektu a skrytý průduch pod střechou.
Autorská zpráva
Foto: Jan Hromádko
Autoři: Jan Tyrpekl, Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Hyk
Náklady: 450 000 Kč
Musím říct, že smaltovaná skla mě zaujala nejen po technické stránce, ale i z hlediska estetiky. Je fajn, jak se…
Skvělá novinka! Spojení tradiční technologie smaltu s moderním sklem dává smysl – odolné, krásné a ekologické řešení pro interiér i…
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!