Územní plán Brna by měl být do roku 2022

Územní plán Brna by měl být do roku 2022

(8. 6. 2018) Brněnští radní schválili pokyny k územnímu plánu

 
 
 
 

Územní plán Brna by měl být do roku 2022

(ČTK) - Brněnští radní schválili dokument, který je cestou k novému územnímu plánu. Měl by být schválen na přelomu let 2021 a 2022. Přípravný materiál nazvaný "pokyny k územnímu plánu" bude ještě v červnu schvalovat zastupitelstvo. Vznikl na základě připomínek ke třem variantám konceptu územního plánu, který začal vznikat v roce 2010 a v roce 2013 byly práce přerušeny kvůli neexistenci krajských zásad územního rozvoje. Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) by měl být návrh územního plánu hotov za rok. Ander to řekl ČTK.

Brno na nový územní plán čeká řadu let. Po přerušení prací koalice ČSSD a ODS schválila takzvanou velkou aktualizaci, kterou však zrušil soud pro nepřezkoumatelnost. Kvůli tomu nyní platí plán z roku 1994, který již v mnohém nevyhovuje. Zákon ukládá obcím pořídit nový územní plán nejpozději do konce roku 2022.

Brno řešilo, zda nechá zpracovat zcela nový územní plán, nebo bude pokračovat v rozpracovaném konceptu. Zvolilo druhou variantu, i tak ovšem půjde podle Andera de facto o nový územní plán. Rozvojové plochy byly v každém konceptu určené k jinému využití a podle schválených pokynů se má vybrat pro každou plochu jedno využití. "Nový však bude územní plán především v tom, že regulace výstavby bude vypadat jinak než dosud. Místo indexu podlažní plochy, který určoval maximální množství podlaží budov a někteří developeři se jej snažili různě obcházet, bude u každé plochy určený typ zástavby a její maximální a minimální výška," řekl Ander. Bude tedy zřejmé, kde budou stát rodinné domy, kde bloky bytových domů či rozptýlená zástavba. "Zároveň je snaha udělat plán flexibilnější, aby se kvůli každé drobnosti nemusela dělat aktualizace," doplnil Ander.

Až bude příští rok hotový návrh, půjde do veřejného projednání, které se bude pravděpodobně víckrát opakovat. "Navíc očekáváme aktualizaci krajských zásad územního rozvoje, kterou bude nutné také zapracovat," řekl Ander.

Během následujícího roku bude ještě Kancelář architekta města Brna pracovat na podkladech pro některé problematické stavby ve městě, které se zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit. Jde například o podzemní železnici, takzvanou Novou městskou třídu, hřbitov v Soběšicích, Juranku či tunely pod Úvozem. "Jedná se o stavby, které jsou buď v konceptu, nebo ve stávajícím územním plánu a Odbor územního plánování a rozvoje v jejich případě nemůže zapracovat podněty samosprávy. Jedná se například o vyškrtnutí tunelů pod Úvozem, zmíněného hřbitova či severní částí nové třídy. Proto budeme schvalovat i takzvané podněty samosprávy a městských částí s úkolem pro Kancelář architekta města Brna, aby vypracovala podklady, na jejichž základě je možné tyto změny zapracovat do návrhu územního plánu," vysvětlil Ander. Některé menší změny bude možné zapracovat ještě během vzniku návrhu, některé až dodatečně. "Nelze však oddalovat vznik návrhu, tolik času nemáme," dodal Ander.     

Doplněno Stavbaweb:
KONCEPT připravovaného ÚPmB
Připravovaný Územní plán města Brna

Související články:

Nový územní plán Brna  14.11.2016                                        
Brno nepodá kasační stížnost na zrušení změny územního plánu  13.2.2015
Soud zrušil aktualizaci brněnského územního plánu 26.1.2015
2x k aktualizaci územního plánu Brna 17.6.2014
Aktualizace územního plánu Brna 5.2.2014
Brněnští aktivisté vytvořili web pro připomínky k územnímu plánu 15.1.2014
Příprava nového územního plánu Brna nabrala další zpoždění 3.2.2012
Sdružení v Brně chtějí ovlivnit územní plán, sbírají podpisy 10.3.2011
Příprava nového územního plánu Brna se zpozdí 4.3.2011
Projednávání územního plánu Brna jde dál, náměstek odmítl námitky 7.1.2011
Brno by se dle konceptu územního plánu mělo rozvíjet víc na jih 28.2.2011
Radnice Brno-střed chce v územním plánu víc ploch pro bydlení 24.2.2011
Nový Územní plán města Brna - zahrádky, zeleň, volný čas 14.12.2010
Nový územní plán Brna 8.11.2010Nový územní plán Brna schválí až příští vedení města 11.3.2010
Územní plán Brna se změní, vyjde tak vstříc investorům 10.12.2008

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz