Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí

Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí

(1. 3. 2017) První územní rozhodnutí objekt získal v roce 2013.

   
    Květinový dům. Návrh studia Chapman Taylor.

 
 
 
 

Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí

(ČTK) - Stavební úřad Prahy 1 vydal znovu územní rozhodnutí pro dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Dokument, který je zveřejněný na úřední desce Prahy 1, je prvním nutným krokem k zahájení stavby. Do 15 dní je možné se proti němu odvolat. První územní rozhodnutí objekt získal v roce 2013, magistrát jako odvolací orgán ho loni zrušil a vrátil úřadu k opakovanému projednání.

Na místě plánované stavby stojí objekt přebudovaný v roce 1920 podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka. Proti jeho zbourání se postavila část veřejnosti i odborníků. Investor, společnost Flow East, počítá i s využitím sousedního pozemku bývalých tiskáren, po jejichž zbourání je v Opletalově ulici několik let jáma. Objekt ve tvaru písmene L má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží. Poslední dvě podlaží budou ustupovat a budova má mít plochou střechu.

Majitel, aby mohl postavit nový dům, potřebuje kromě demoličního povolení na současný objekt právě územní rozhodnutí a posléze stavební povolení. Účastníci řízení, například občanská sdružení nebo majitelé sousedních pozemků, se proti nim mohou odvolat.

Po vydání prvního územního rozhodnutí v roce 2013 magistrát uvedl, že rozhodnutí stavebního úřadu bylo v rozporu se stavebními předpisy, protože počítalo se zachováním fasády domu bývalých tiskáren, která už nestojí.

Zachování neexistujícího torza ale zůstalo jednou z podmínek, kterou si stavební úřad stanovil i v novém rozhodnutí. Projektová dokumentace ke stavebnímu povolení musí podle jeho aktuálního rozhodnutí obsahovat "detailní řešení zakomponování a ztvárnění stávajícího torza uliční fasády objektu Opletalova 3 v návaznosti na plášť novostavby."

Firma Flow East vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku.

Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil. Proti demolici byla sepsaná petice, několikrát se proti zbourání domu demonstrovalo. Nesouhlasí s ní ani někteří odborníci.

Doplněno Stavbaweb:
Flow East: Václavské náměstí 47
Projekt nově navrženého tzv. Květinového domu včetně vizualizací, podrobného popisu a prezentace najdete zde: www.vn47.cz

Související články:

Ministerstvo kultury potvrdilo umístění novostavby na Václaváku 27.6.2016
Ministerstvo kultury poprvé vystoupilo proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 11.2.2015
Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí 26.9.2013
Praha se odvolala proti stavbě domu na Václavském náměstí 20.9.2013
Investor získal územní rozhodnutí ke stavbě na rohu "Václaváku" 17.9.2013
Dům na rohu Václavského náměstí památkou není, může být zbourán 4.7.2013
Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí 8.7.2013
MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku 19.6.2013
Květinový dům - den otevřených dveří 22.4.2013
Květinový dům na Václavském náměstí - architektura 2.4.2013
Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK 18.12.2012
Jaká je vize Prahy - Bourat, či nebourat? 11.12.2012
Odborníci opět chtějí, aby dům na Václavském náměstí byl památkou 15.11.2012
ÚDU AV ČR: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon 12.11.2012
Komise má posoudit rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí 7.11.2012
Dům na Václavském náměstí není památkou, může se přestavět. 30.10.2012
MK změnilo názor a začalo se zabývat domem na Václavském náměstí 23.4.2012
Proti demolici domu vedle Jalty v Praze protestovalo asi 50 lidí 12.4.2012
Flow East/Chapman Taylor k projektu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 26.3.2012
Ministerstvo se už nebude zabývat domem na Václavském náměstí 19.3.2012
Uměleckostorická společnost chce dům na rohu Václavského náměstí prohlásit za památku 16.3.2012
Květinový dům - investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí 22.9.2011
Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit demolici domu vedle Jalty 26.9.2011
Květinový dům na Václavském náměstí 20.9.2011
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze 20.9.2011  
Výstava Václavské náměstí - ohnisko změn 26.11.2014
Poznej Prahu s Flow East 17.7.2014

 
 
 
 

3. 3. 2017 19:45:51. Re: Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí. jadran

  Mohla by redakce specifikovat ty nesouhlasící odborníky? Jsou to ti samí odborníci, co nesouhlasí s demolicí toho monstříčka za muzeem? Dneska jsme se někde dočet, že stavební povolení dostal i onen obytný dům vedle Anežského kláštera. To budou mít v Mostecké věži smutek.....

24. 4. 2017 09:45:00. Re: Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí. KZP

  Blog Kateřiny Bečkové:
Konec domu na Václavském náměstí + aktuální slovníček pražské památkové reality
http://blog.aktualne.cz/blogy/katerina-beckova-.php?itemid=29157

24. 5. 2017 07:27:16. Re: Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí. Redakce

  (ČTK) - Stěny domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který je určen k demolici, začal dne 23. května dopoledne, podle zjištění ČTK, bourat bagr. Kvůli omezení prašnosti kropí sutiny proudy vody. V předchozích dnech dělníci odstraňovali střechu.
Práce na demolici začaly 15. dubna a podle posledních informací vlastníka, společnosti Flow East, budou trvat zhruba tři měsíce.
Jako první mizí boční stěna domu v Opletalově ulici, ze strany ulice je postaveno lešení a dům je zakryt plachtou. V posledním prohlášení firma uvedla, že prvních šest týdnů se bude bourat samotná budova, po zbylých šest týdnů se z místa budou odstraňovat sutiny.

Developer chce poté na místě domu, proti jehož zbourání protestovala část veřejnosti i odborníků, vystavět prosklenou budovu. Novostavba má také zaplnit téměř celý vnitroblok za hotelem Jalta, jenž také vlastní Flow East. Objekt bude mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží. Náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun.

22. 8. 2017 20:45:50. Demolice domu na Václavském náměstí je dokončena. Redakce

  Demolice domu na Václavském náměstí je dokončena

Praha 22. srpna (ČTK) - Z rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice zmizel činžovní dům, na jehož místě má v budoucnu vyrůst nová budova. ČTK to sdělila Alexandra Drozdová z agentury Best Communications, která zastupuje majitele zbouraného objektu, společnost Flow East. V dalších týdnech budou dělníci odklízet suť. Investor již zažádal o stavební povolení, stavba kancelářského objektu by měla začít v příštím roce. Proti demolici domu se v minulosti se postavila část veřejnosti i odborníků.

Vyklízení staveniště a odvoz suti budou pokračovat po několik následujících týdnů. Zároveň běží stavební řízení pro stavbu nového domu, ve kterém budou kancelářské prostory. Pokud vše půjde podle plánu, stavba by měla začít v příštím roce a dokončena má být v horizontu dvou let. Celkové náklady na projekt včetně demolice přesahují dvě miliardy korun. Flow East nyní zpracovává dokumentaci pro výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby.

Činžovní dům firma vlastnila od roku 1994. Plán jeho demolice v minulosti vyvolal kontroverzi, když se proti ní postavila část veřejnosti a odborné obce. Demoliční výměr stavební úřad Prahy 1 vydal v září 2013, po odvoláních jeho rozhodnutí v červnu 2014 zrušil magistrát. Firmě se povolení nakonec definitivně podařilo získat letos. Kvůli nesrovnalostem se opakovalo i územní řízení. Proti demolici vznikla petice a odpůrci zbourání domu uspořádali několik demonstrací.

Pražští památkáři dali stavbě nové budovy na místě činžovního domu v roce 2010 souhlas, který je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo ministerstvo kultury, které následně definitivně zamítlo památkovou ochranu domu.

Zbouraný objekt původně navrhl architekt Josef Schulz, autor mimo jiné Národního muzea. Dokončen byl v roce v roce 1880, v roce 1920 prošel přestavbou. Členitá a zdobená fasáda domu byla nahrazena jednodušší formou. Ač někteří připisují autorství přestavby či podíl na ní architektu Bohumíru Kozákovi, podle developera si "žádný z architektů ve svých publikovaných materiálech nenárokoval autorství této stavby".

29. 8. 2017 23:59:36. Re: Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí. ÚDU AV ČR / Redakce

  Ústav dějin umění AV ČR vydal otevřené prohlášení k demolici domu čp. 1601/II na Václavském náměstí v Praze. Odstranění domu ústav odsuzuje jako zcela nevhodný, neodůvodněný a nepřípustný zásah do Památkové rezervace v hl. m. Praze.
Otevřené prohlášení najdete jako přílohu u článku.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz