V březnu si lidé budou moci prohlédnout ostravský Velký svět techniky

V březnu si lidé budou moci prohlédnout ostravský Velký svět techniky

(21. 1. 2014) Poprvé si lidé centrum jako holou a zatím expozicemi nevybavenou stavbu budou moci projít už v březnu. Poprvé se jim otevře 14. března, tedy symbolicky v den 135. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších vědců Alberta Einsteina. Tomu bude až do 20. března zasvěcena také část doprovodného programu, protože budou připraveny přednášky o jeho životě a díle. Zároveň se však celý týden budou konat komentované prohlídky samotného objektu vedené přímo Pleskotem nebo jeho spolupracovníky.

 
 
 
 

V březnu si lidé budou moci prohlédnout ostravský Velký svět techniky

Poprvé si lidé centrum jako holou a zatím expozicemi nevybavenou stavbu budou moci projít už v březnu. Poprvé se jim otevře 14. března, tedy symbolicky v den 135. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších vědců Alberta Einsteina. Tomu bude až do 20. března zasvěcena také část doprovodného programu, protože budou připraveny přednášky o jeho životě a díle. Zároveň se však celý týden budou konat komentované prohlídky samotného objektu vedené přímo Pleskotem nebo jeho spolupracovníky.


(ČTK) -
V ostravské Dolní oblasti Vítkovice se letos na podzim otevře Velký svět techniky, který bude hravou a zábavnou formou představovat vědu a techniku. Veřejnost však bude mít možnost si neobvyklou trojúhelníkovou stavbu navrženou architektem Josefem Pleskotem prohlédnout už o několik měsíců dříve, řekl novinářům ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Samotná stavba je podle Švrčka zajímavá po architektonické stránce. Budova přitahuje pozornost především díky své prosklené fasádě, v níž se zrcadlí industriální okolí. "Budova má originální zapamatovatelnou formu, která je definována pomocí dvou hlavních materiálů, jimiž jsou zrcadlová skla a klasické ostře pálené cihly. Člověku z ulice není dost jasné, jak je stavba vlastně velká. Teprve když vstoupí dovnitř, pochopí, že je vlastně obrovská," podotkl Pleskot.

Podle Švrčka budou mít návštěvníci možnost si detailně prohlédnout i budoucí výstavní prostory, přednáškové sály, laboratoře, dílny nebo 3D kino. "To už se nikdy nebude opakovat, protože poté prostory zaplní vybavení jednotlivých místností a především exponáty. Lidé se dokonce dostanou do míst, kam se pak už jako návštěvníci běžně nepodívají," řekl Švrček. Další možnost navštívit centrum by lidé měli mít v létě, oficiální otevření se chystá až na září.
Velký svět techniky se bude skládat ze čtyř světů s trvalými expozicemi. Půjde o Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Svět civilizace. Jeho součástí bude i kinosál s kapacitou 200 diváků a také takzvaný "show and demo" prostor. Jde o přednáškový sál s hledištěm a pódiem, kde může být výuka s interaktivními pokusy a hrami. Vejde se tam 80 až 100 lidí. Objekt má pět pater. Návštěvníkům budou zpřístupněné tři z nich. V ostatních bude administrativní a technologické zázemí. Centrum za 680 milionů korun vzniká v Ostravě od roku 2012.

Zatím v Dolní oblasti Vítkovice funguje Malý svět techniky, který vznikl v bývalé VI. energetické ústředně nyní nazývané U6. Seznamuje návštěvníky s vývojem techniky v českých zemích za posledních 200 let. Expozice je vytvořená v duchu francouzského romanopisce Julese Verna. "Našim cílem je, aby objekty spolu souzněly, nikoliv, aby si konkurovaly. U6 je zaměřená spíše na historii, Velký svět techniky je zaměřen spíše na současnost a budoucnost," řekl Švrček.

Doplněno Stavbaweb:

Svět techniky Ostrava
Archív výstavby naleznete ZDE.

Vizualizace rekonverze Dolní oblasti VÍTKOVICE Arch. Josefa Pleskota
:Svět techniky Ostarva (zdroj foto: svet-techniky-ostrava.cz)


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz