V Brně se zpožděním otevřela funkcionalistická kavárna Era

V Brně se zpožděním otevřela funkcionalistická kavárna Era

(7. 6. 2011) Brno 6. června (ČTK) - Po několikaměsíčním zpoždění otevřela nově opravená funkcionalistická kavárna Era v brněnské čtvrti Černá Pole. Stylový podnik, který navazuje na tradici brněnského kavárenství první republiky, zatím funguje ve zkušebním provozu. ČTK to dnes sdělil David Kuchař z občanského sdružení Studio 19, které kavárnu provozuje. Otevření kavárny, která zažila vrchol své slávy v 20. letech minulého století, bylo několikrát odsunuto, původně bylo naplánováno na přelom roku.

 
 
 
 

V Brně se zpožděním otevřela funkcionalistická kavárna Era

Brno 6. června (ČTK) - Po několikaměsíčním zpoždění otevřela nově opravená funkcionalistická kavárna Era v brněnské čtvrti Černá Pole. Stylový podnik, který navazuje na tradici brněnského kavárenství první republiky, zatím funguje ve zkušebním provozu. ČTK to dnes sdělil David Kuchař z občanského sdružení Studio 19, které kavárnu provozuje. Otevření kavárny, která zažila vrchol své slávy v 20. letech minulého století, bylo několikrát odsunuto, původně bylo naplánováno na přelom roku.


Eru navrhl brněnský architekt Josef Kranz (1901 až 1968) pro kavárníka Josefa Špunara. Kavárna vyrostla v roce 1929. Koncem 50. letech byla znárodněna, později sloužila jako pivnice a jako sklad. Nyní patří soukromému majiteli, Studio 19 si prostory pronajímá.

V posledním roce kavárna prošla opravami za 12 milionů korun. Sedm milionů korun z toho šlo z evropských dotací. Opravy řídil architekt Jan Velek, který se snažil dodržet původní vzhled kavárny. Zvenku je stroze šedá, uvnitř však hýří barvami.

"Schodiště bylo původně červené, v interiéru byla i modrá," řekl před časem Velek ČTK. Architekti prý původní barvy odhalovali téměř detektivní metodou, protože měli k dispozici jen černobílé fotografie.

Barevným konceptem se prý Kranz inspiroval u nizozemského meziválečného hnutí De Stijl, které pracovalo jen se třemi základními barvami: modrou, žlutou a červenou. Podle Velka byla Kranzem navržená budova koncipována ve strohých tvarech podle kavárny v holandském Rotterdamu Café De Unie, kterou navrhl architekt De Stijlu Jacobus Johannes Pieter Oud v roce 1925.

Kavárna je otevřená od 10:00 do 22:00. "Zhruba týden pojedeme ve zkušebním provozu," uvedl Kuchař.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 5. 2023 06:19:53. Hledáte finanční. BURIANOVA LUCIE

 
 
 
 

3. 5. 2023 06:19:53. Hledáte finanční. BURIANOVA LUCIE

  Hledáte finanční pomoc za rozumných podmínek a potřebujete peníze na svém bankovním účtu do 24 hodin? Jste zaměstnanec nebo podnikatel, ale banka vaši žádost zamítla? Máte nedobytné dluhy, kterých se nemůžete zbavit? Ve všech případech vám mohu půjčit, kolik budete chtít, s přihlédnutím k vašemu příjmu. Požádejte o nebankovní financování za výhodných podmínek: Burianovalucie23@seznam.cz
Whatsapp: +420607795477

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a