V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků

V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků

(7. 12. 2009)

 
 
 
 

V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků

Fotogalerie ke článku (1)

Janáčkovo kulturní centrum (Zdroj: Atelier M1)

Janáčkovo kulturní centrum (Zdroj: Atelier M1)
Celá fotogalerie (1)

Autoerem projektu víceúčelového kulturního a kongresového centra v Brně je Atelier M1.

Brno 4. prosince (ČTK) - Zástupci Brna a Jihomoravského kraje by se s představiteli ministerstva kultury měli po letech dohodnout na stavbě Janáčkova kulturního centra. Do konce roku by reprezentanti všech tří stran a hospodářské komory měli podepsat memorandum o stavbě brněnského koncertního sálu. Brněnští filharmonici po jeho zbudování volají asi 100 let. Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) je dokument takřka dokončen. Obsahuje i finanční úvahy, řekl Rychnovský ČTK.

Náklady na stavbu centra odhadli odborníci na 1,2 miliardy korun. Brno a kraj by měly podle současných dohod zaplatit 300 milionů korun, podpora státu by v letech 2011 a 2012 měla činit 500 milionů korun, řekl náměstek.

Zbývajících 400 milionů korun by měl zaplatit soukromník, jehož při podpisu memoranda bude zastupovat hospodářská komora. Podle Rychnovského by se podnikateli investice měla vrátit. Jeho díl peněz se použije na stavbu podzemních garáží se 400 místy. Náměstek odhaduje, že budou vyhledávané, a tudíž budou vydělávat. "Protože je to poslední místo v centru města, kde člověk může zaparkovat," uvedl.

Stavba Janáčkova kulturního centra se v Brně plánuje léta. Město koncertní sál nemá, přitom Filharmonii Brno považují odborníci za vynikající těleso. Podle Rychnovského přineslo průlom nedávné rozhodnutí krajské rady do projektu vstoupit a souhlasit se spoluúčastí. "Kraj nikdy dříve Janáčkovo kulturní centrum nepodporoval," uvedl Rychnovský. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) se však kraj bude podílet svými 100 miliony korun jen tehdy, pokud dotaci poskytne i stát.

Janáčkovo kulturní centrum má stát na současném parkovišti vedle Besedního domu. K záměru zatím existuje studie, nyní se zpracovává dokumentace pro územní řízení. "Jsme před vydáním územního rozhodnutí," řekl náměstek.

Související články:
Plán brněnské koncertní síně se změní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz