V Brně začala výstavba nových podzemních garáží

V Brně začala výstavba nových podzemních garáží

(10. 2. 2015) (ČTK) - Slavnostním poklepem základního kamene začala v pondělí 9. února v Brně výstavba nových podzemních garáží. Jejím investorem je městská společnost Brněnské komunikace. Výstavba bude stát zhruba čtvrt miliardy korun. Novinářům to sdělili zástupci firmy. Garáže se budou stavět na místě, kde má v budoucnu vzniknout Janáčkovo kulturní centrum (mezi ulicemi Veselá a Besední - doplněno Stavbaweb). Na financování koncertního sálu za zhruba půl miliardy ale zatím chybí peníze.

 
 
 
 

V Brně začala výstavba nových podzemních garáží

(ČTK) - Slavnostním poklepem základního kamene začala v pondělí 9. února v Brně výstavba nových podzemních garáží. Jejím investorem je městská společnost Brněnské komunikace. Výstavba bude stát zhruba čtvrt miliardy korun. Novinářům to sdělili zástupci firmy. Garáže se budou stavět na místě, kde má v budoucnu vzniknout Janáčkovo kulturní centrum (mezi ulicemi Veselá a Besední - doplněno Stavbaweb). Na financování koncertního sálu za zhruba půl miliardy ale zatím chybí peníze.

Aktuální nadhledová perspektiva první fáze projektu, zahrnující podzemní garáže a vytvoření náměstí se zelení a vodními prvky Náměstí od ulice Besední, vpravo vjezd do podzemních garáží jako amfiteátrové sezení, dlážděné travertinem a doplněné solitérními katalpami
Nové podzemní garáže vzniknou na místě současného venkovního parkování mezi ulicemi Veselá a Besední.
Aktuální nadhledová perspektiva první fáze projektu, zahrnující podzemní garáže a vytvoření náměstí se zelení a vodními prvky (vlevo)
Náměstí od ulice Besední, vpravo vjezd do podzemních garáží jako amfiteátrové sezení, dlážděné travertinem a doplněné solitérními katalpami (vpravo)

Vizualizace: Atelier M1

Podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové má projekt koncertního sálu (autorem projektu je ateliér M1 - více o projektu ZDE - doplněno Stavbaweb) podporu současné brněnské koalice. "Doufejme, že nezůstane u garáží," uvedla Kučerová. Podle ní se o koncertním sálu uvažuje od roku 1956, kdy brněnská filharmonie vznikla. Soubor má přes 100 hudebníků a od té doby žije podle ní v provizoriu. Koncertuje v Besedním domě a Janáčkově divadle.

Náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno) dnes ČTK řekl, že na projektu koncertního sálu je třeba ještě "hodně pracovat. "Čeká nás hodně jednání s krajem, se státem, firmami. Město zjišťuje, jaké jsou možnosti čerpání peněz," uvedl Hollan. Koalice chce podle něj do voleb dospět s projektem do fáze vydaného stavebního povolení a zajištění financování. Podle něj bude nutné ještě mírně upravit zhruba deset let starý projekt.

Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) právě zahájená výstavba garáží umožní uvolnit ulice v centru města a dá řidičům možnost "rozumným způsobem zaparkovat". V garážích bude místo pro 191 aut.

Nové podzemní parkoviště vznikne na místě nynější plochy pro venkovního parkování mezi ulicemi Veselá a Besední s vjezdem z Besední ulice. S výstavbou budou souviset omezení. První částí projektu jsou demoliční práce a hydrogeologický průzkum. Kapacita současného parkoviště bude po tuto dobu omezená na 75 míst.

Po ukončení průzkumu v červnu bude parkoviště kvůli výstavbě podzemního parkovacího domu zcela uzavřeno. V centru je však možné zaparkovat i jinde. "V době výstavby doporučujeme řidičům parkování vozidel na Kopečné ulici, v parkovacím domě Rozmarýn nebo lze také auto nechat v podzemním parkingu u Janáčkova divadla," uvedl generální ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový.

Nový parkovací dům bude mít tři podzemní a jedno přízemní podlaží. Stavba parkovacího domu potrvá 25 měsíců. Zakázku získalo sdružení stavebních společností OHL ŽS, a. s., UNISTAV a. s., a STRABAG a. s.

Doplněno Stavbaweb:

Janáčkovo kulturní centrum (Zdroj vizualizace: DELTAPLAN)

Investor: Brněnské komunikace a.s.
Projektant: DELTAPLAN
Autor: ATELIER M1 ARCHITEKTI
1. etapa
Podzemní parkovací dům: 191 míst
Pavilon, kavárna: 70 návštěvníků
Obestavěný prostor: 27 310 m3

Stavba 1. etapy zahrnuje třípodlažní podzemní parkovací dům se vstupním objektem na úrovni přízemí, zastřešení vjezdové rampy a dočasné úpravy střechy garáží. Na novostavbu bude navazovat rekonstruovaný historický objekt, tzv. Pavilon, a přízemní kavárna s terasou na střeše. Pochozí povrch zastřešení garáží bude upraven do podoby náměstíčka (Piazzy) s kamennou dlažbou, výsadbou zeleně, venkovním mobiliářem, osvětlením i výtvarnými prvky. Střecha vjezdu do garáží bude provedena z kamenných schodišťových stupňů a bude sloužit také jako plocha pro sezení. V případě, že bude realizována 2. etapa, budou tyto úpravy dočasné.
zdroj: DELTAPLAN

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz