V Chýni u Prahy začíná stavba nové, multifunkční školy

V Chýni u Prahy začíná stavba nové, multifunkční školy

(17. 10. 2016) Podle vítězného projektu francouzského ateliéru CMJN.

 
 
 
 

V Chýni u Prahy začíná stavba nové, multifunkční školy

(ČTK) - V Chýni u Prahy začíná stavba nové multifunkční školy pro téměř 460 dětí. Její součástí bude i knihovna a malý kulturní sál v jedné z učeben pro pořádání různých vystoupení. Tělocvična bude sloužit i pro kroužky. Otevřena bude v příštím školním roce, 1. září 2017. ČTK to řekla starostka Chýně Anna Chvojková. Současná škola již kvůli rostoucímu počtu žáků nestačí.

Počet obyvatel Chýně v posledních deseti letech zhruba trojnásobně stoupl a ročně se zde rodí asi 50 dětí, takže kapacita současné školy již nedostačuje. "Vzhledem k současnému vývoji počtu obyvatel to vypadá, že školu budou využívat hlavně děti z Chýně, ale druhý stupeň bude i pro okolní obce," uvedla starostka. Na druhý stupeň tak půjdou podle ní například děti z Drahelčic, Jenče a dalších menších okolních vsí.

Na podobu školy vypsalo vedení obce architektonickou soutěž. Sešlo se přes 60 návrhů, ten vítězný připravil francouzský tým. Ve středu obec předá staveniště firmě, která školu postaví. Náklady přesáhnou, včetně silnice a sítí, 170 milionů korun. Přibližně polovinu nákladů pokryje dotace ministerstva financí.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo zhotovení návrhu nové základní školy, která bude umístěna v rozvíjející se části obce Chýně (Středočeský kraj, okres Praha-Západ, k.ú. Chýně). Základní škola by měla kromě vzdělávání dětí sloužit i jako společenské a kulturní centrum místa a zajistit prostor pro setkávání oficiálních i neoficiálních komunitních skupin.
První místo: Atelier CMJN/ François Lepeytre, Gaël Brulé, Hector Hernandez (Paříž/Francie)
Druhé místo: Andrea Ambrovičová, Radoslav Kurucz, Jana Matlovičová, Juraj Mikulaj (Bratislava/Slovensko)
Třetí místo: Martin Neruda, Jana Šťastná, Zuzana Boháčová (Praha)
Odměna: Tomáš Kozelský, Viktor Odstrčilík, Alexandra Georgescu, Victor Quiros, Tomáš Vižálek, Jaroslav Vokál, Miroslava Šešulková, Ondřej Mráz, Leo Odstrčilík (Brno)
Odměna: SLLA / Michal Sulo, Miriam Lišková, Lucia Kostrubová (Bratislava)
www.novaskolachyne.cz

Související články:
Nová škola Chýně 2.3.2016 - 2. místo v architektonické soutěži
Nová škola Chýně 2.3.2016 - soutěžní projekt Šrámková architekti
Nová škola v Chýni 18.11.2015
Soutěž Nová škola Chýně 27.2.2015


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz