V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie

V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie

Platz der Deutschen Einheit 1, 20457 Hamburg

(4. 11. 2016) Otevře se v lednu.

   
 
 
 
 

V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie

(ČTK) - V severoněmeckém Hamburku 31. října 2016 po letech průtahů slavnostně ukončili stavbu Labské filharmonie, která se má stát novou dominantou přístavního města a podle očekávání radnice i magnetem pro turisty. Slavnostní otevření koncertní síně je naplánováno na leden příštího roku, informovala agentura DPA.

Stavební firma devět a půl roku po poklepání na základní kámen slavnostně předala klíče od hotové budovy Labské filharmonie zástupcům města. "Hamburk získal s Labskou filharmonií působivou budovu, bez jejíž architektury si dnes již panorama města nelze představit," uvedl starosta Olaf Scholz.

Vyhlídkovou terasu na budově město veřejnosti zpřístupní již 4. 11. 2016. Provoz zahájí v budově také restaurace a hotel. Zahajovací koncerty jsou naplánovány na 11. a 12. ledna příštího roku.

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena v roce 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnost nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění. S průtahy rostla také cena budovy. Z očekávaných 77 milionů eur (dvě miliardy Kč) se vyšplhala na 789 milionů (21,3 miliardy Kč).

Doplněno Stavbaweb:
Autory projektu je švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron, jejichž projekt zvítězil v soutěži v roce 2003. Stavbu započala v roce 2007 firma Hochtief  a původně měla být dokončena v roce 2010. Během stavby došlo k mnohonásobnému navýšení plánovaných nákladů a řadě odkladů dokončení.
Architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron se rozhodli zachovat a zrekonstruovat původní objekt císařského špejcharu, který nese nástavbu s různě prolamovanou skleněnou fasádou, která má připomínat vlnící se moře. Pozoruhodná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem zasahuje hluboko do řeky. Největší ze sálů pojme 2100 diváků.
Špejchar sloužíval jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy. Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

Doplněno 4. listopadu:
Hamburk převzal po letech průtahů budovu Labská filharmonie
(zpravodaj ČTK) - Severoněmecké město Hamburk dnes slavnostně z rukou stavebních společností převzalo budovu Labská filharmonie. Objekt, jehož stavba mnohonásobně překročila původní rozpočet a výrazně se protáhla, se má stát novou ikonou tohoto přístavního města. Pro koncerty se filharmonie, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, otevře v lednu.

"To, že se Hamburk rozhodl pro stavbu Labské filharmonie, bylo správné rozhodnutí," řekl novinářům hamburský primátor Olaf Scholz o stavbě, která měla původně stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec ale byla zhruba desetkrát dražší. Náklady se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Stavbu, která začala v roce 2007, také zkomplikovaly průtahy a několikaletý právní spor, takže nebyla dokončena v roce 2010, jak se původně plánovalo, ale až letos.

Přesto podle Scholze stojí výsledek za to a má potenciál nadchnout svět. Hamburský primátor budovu, která je členěna do tří úrovní, považuje za architektonicky fascinující. Labská filharmonie, která leží v srdci starého hamburského přístavu, podle něj navíc nabízí jeden z nejlepších koncertních sálů na světě.

Návštěvníky poprvé k vystoupení filharmoniků pozve 11. ledna příštího roku. Už předtím se ale pro veřejnost otevře vyhlídková platforma umístěná mezi původní budovou přístavního skladu a nástavbou s dvojicí koncertních sálů. Ve 37 metrech nad zemí nabídne návštěvníkům za dvě eura (54 korun) výhled na přístav i město.

Vedle toho budova, která je přes 100 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě 110 metrů vysoká, pojme také hotel s 244 pokoji, více než 500 parkovacích míst a menší koncertní sály nebo restaurace. Unikátní jsou podle stavitelů 82 metrů dlouhé obloukovité jezdící schody, které návštěvníky vozí do nitra budovy.

Samotný velký koncertní sál pojme 2100 posluchačů, z nichž žádný nebude sedět dále než 30 metrů od hudebníků. V bílém sále s rychle stoupajícími řadami šedých čalouněných křesel jsou také varhany s celkem 4765 píšťalami.

I díky dvojitému odhlučnění, speciálně zakřiveným stěnám a kruhu pod stropem, který vrací zvuk zpět do sálu, by měla být akustika na nejvyšší úrovni. "Jestli ten sál bude znít aspoň z poloviny tak dobře, jak vypadá, pak bude Labská filharmonie neporazitelná," věří zdejší intendant Christoph Lieben-Seutter.

Elbphilharmonie Laeiszhalle Hamburg
You Tube/ Elbphilharmonie Hamburg

Související články:
Labská filharmonie Hamburk 3.5.2016
V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie 21.11.2011


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
53.5412250
9.9842900
V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie

V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie
Platz der Deutschen Einheit 1
20457 Hamburg

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

6. 11. 2016 22:49:33. Re: V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie. jadran

  A jejda. Co mi to jenom připomíná? Ale to přece není možné, že by něco takhle hravě překonalo tunel Blanka. To je přece možné jenom u nás, v naší údajně nejzkorumpovanější zemi, to se přece na tom dokonalém západě nemůže stát.....Jinak Blanka byla přešvihnutá o polovinuˇ(24 a final 36 mld.), tady je to desetinásobek a když si představím ten rozsah mezi sice monstrózní, ale přece jen nadzemní stavbou na jednom místě a tunely s tím vším ostatním, tak ta cena byť v Německu je šílená. A pokud by se přece jenom objevil nějaký zakomplexovaný Čecháček a připomněl třeba Sazka arénu, tak tam ten nárůst na čtyřnásobek byl dán především nezvládnutým financováním, vlastní stavba o tolik dražší nebyla a na rozdíl od tohoto veledíla byla aspoň dostavěna s ani ne ročním zpožděním. A to mají soudruzi v NSR podobných staveb víc..... asi úměrně velikosti.

18. 12. 2016 20:00:10. Re: V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie. Redakce

  Prohlédněte si Labskou filharmonii:
https://countdown.elbphilharmonie.de/en/slowmotion/

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz