V Hradci funguje první parkovací dům pro kola v Evropě

V Hradci funguje první parkovací dům pro kola v Evropě

 
 
 
 

V Hradci funguje první parkovací dům pro kola v Evropě

(ČTK) - Cyklisté ve stotisícovém Hradci Králové mohou od včerejšího dne používat netradiční parkovací dům pro kola. Osmiboký tubus ze skla a oceli pro 116 kol stojí na Riegrově náměstí nedaleko hlavního nádraží Českých drah a zastávek městské hromadné dopravy. Je to první takové zařízení v Česku i v celé Evropě. Uložení kola do něj přijde na pět korun na den, řekl ČTK autor a investor projektu Rudolf Bernart. Parkovací dům funguje bez obsluhy. Bicykl na volné místo automaticky vynese výtah. Kolo je chráněné před nepřízní počasí a před zloději. Cyklisté si z kol nemusejí nic sundávat a mohou si na něm nechat i přilbu, brašny a další věci. K vyzvednutí kola bude sloužit žeton s čipem, který cyklista dostane při uložení kola.

Parkovací dům pro kola v Hradci Králové (foto: Petr Semrád)
"Parkovací dům má dát cyklistům možnost pohodlného a bezpečného parkování, aby si mohli bez obav uložit i dražší kolo či elektrokolo,"
řekl Bernart. Peníze na stavbu hradeckého prototypu domu za přibližně 7,5 milionu korun si sehnal sám. Město pro stavbu poskytlo pozemek. Bernart věří tomu, že parkovací dům bude v Hradci Králové úspěšný a v budoucnu si jej pořídí i další města.

Bernart, který je obchodníkem s jízdními koly, na myšlenku garáží pro kola přišel při své obchodní cestě na Tchaj-wan, kde na parkovací věž pro kola narazil. "Rok jsme pracovali na jeho zlepšení. Tchajwanský je s obsluhou, náš je automatický. Máme na něj patenty v ČR i EU," řekl Bernart.

Související články:


Doplněno Stavbaweb:
Videoreportáž naleznete na stránkách iDNES/Hradecký kraj - ZDE

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.