V Plzni se 28. března otevře rozšířené science centrum Techmania

V Plzni se 28. března otevře rozšířené science centrum Techmania

(27. 2. 2014) (ČTK) - V Plzni se na Den učitelů 28. března oficiálně otevře v nové podobě hlavní hala science centra Techmania zaměřeného na popularizaci vědy a techniky. Veřejnosti se zpřístupní o den později. Po sedmiměsíčním uzavření a rekonstrukci bude „nová“ Techmania třikrát větší než ta dosavadní, provozovaná v historické škodovácké hale v letech 2008 až 2013.

 
 
 
 

V Plzni se 28. března otevře rozšířené science centrum Techmania

(ČTK) - V Plzni se na Den učitelů 28. března oficiálně otevře v nové podobě hlavní hala science centra Techmania zaměřeného na popularizaci vědy a techniky. Veřejnosti se zpřístupní o den později. Po sedmiměsíčním uzavření a rekonstrukci bude „nová“ Techmania třikrát větší než ta dosavadní, provozovaná v historické škodovácké hale v letech 2008 až 2013.


Kromě interaktivních expozic nabídne špičkově vybavené laboratoře a klubovny. Hala nyní prošla kolaudací, příštích pět týdnů se do ní budou stěhovat expozice, sdělil  ČTK mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.
 
Celková rekonstrukce zchátralé historické stavby s výměrou kolem 10 000 metrů čtverečných a její transformace na experimentální centrum neformálního vzdělávání stála včetně vybavení zhruba 330 miliónů korun. Poskytl je Operační program Výzkum a vývoj pro inovace. Během sedmiměsíčních prací se dokončilo propojení obou částí škodovácké haly z roku 1917, v jejíž jedné třetině dosud Techmania fungovala. Centrum nabídne nové interaktivní expozice, školy budou moci využívat vybavené laboratoře zaměřené na biologii, chemii a fyziku. K dispozici budou klubovny, dílny a velké zázemí pro občerstvení a odpočinek.
 
Hlavní expoziční hala svou nabídkou doplní činnost prvního 3D planetária v ČR, jež se otevřelo v listopadu. Celý areál science centra se tak rozkládá na ploše téměř 30 000 metrů čtverečných, patří k němu také nový parkovací dům či historická VI. brány Škodových závodů, která na svou rekonstrukci teprve čeká.
Celková dotace na planetárium a jeho interaktivní expozice a na rozšíření Techmanie činila téměř 600 miliónů korun. „Starou“ Techmanii navštěvovalo ročně kolem 70 000 lidí, po otevření planetária a rozšíření o nové expozice a laboratoře očekává vedení centra roční návštěvnost kolem 200 000 lidí.

www.techmania.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz