Vamberský domek

Vamberský domek

Vamberk

(17. 3. 2021) Martin Kožnar

   
 
 
 
 

Vamberský domek

Domek stojí blízko náměstí, na protáhlém dvorku mezi prvním a druhým plánem budov, tvořícími figuru starého města. Pak už je výšková hrana na skále směrem k řece Zdobnici, kde stojí ruina bývalé likérky. Je to v českém kontextu běžná urbanistická situace a je velmi silná. Pohled z této hrany do údolí, na továrny a dál za ně na vzdálený horizont do krajiny, je skvělý. Říkáme mu Lhotákův pohled. Architektura domečku na to vše reaguje.


Kamarád Vladimír se rozhodl domeček rekonstruovat na víkendové pobyty a pusté místo zkultivovat. Domek je starý asi 120 let, sloužil jako sklad. Dvorek je intimní, tichý, a tak je s ním domek propojen velkými okny a terasou. Dalším z důvodů byla také jejich orientace ke slunci, jelikož má domek pouze dvě fasády – východ a sever.

Zbourali jsme pár kleneb a otevřeli prostor do střechy. Vznikl jeden společný, obytný a spací prostor. Aby se více nadechl, zdvihli jsme střechu o 75 cm. Vzniklo místo, kde člověk více vnímá Bytí, a kde přichází chuť odpočívat. Severní lehací okno vsazené do knihovny směrem k ruině je živým, romantickým obrazem, který potvrzuje genius loci místa.

Kuchyňka s jídelnou ve vstupu je minimální, trochu technicistní, účelová. Je do ní vložen dřez od skvělého architekta Michel de Klerka. Koupelna je ještě menší, obložena byla místním pískovcem s nádhernou vnitřní kresbou.

V interiéru je kletovaná omítka, fasády mají omítku hlazenou. Vše v přírodních odstínech bílé. Téměř všechny rohy jsou oblé, aby to více plynulo a změklo. Přiznali jsme v interiéru opukovou zeď, k níž je domek přilepen a která prochází celou parcelou. Z opuky a pískovce jsou staré vamberské domy a zídky doslova poslepované. Dřevěné prvky jsme jemně lízli bílou lazurou. Okna jsou modřínová v naturální barevnosti. Kovové prvky jsou černé nebo zinkované. Dalším z artefaktů je stará litinová „kočka“ tvořící lustr. Důležitým elementem je oheň. Domku dominuje velká terasa. Když se otevře posuvné okno, oba prostory se propojí a jsou jedním.

Milujeme materiály a řemeslo. Hlavním architektem je kontext. Aby byla tato touha sdílena, vzniklo „Hide in City“.

Děkuji Ti Vladimíre,
Martin

Foto: Peter Fabo


Autor: Martin Kožnar; spolupráce Jaroslav Schwarz
Investor: Hide in City, Vladimír Pešek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 3. 2021 23:25:56. Re: Vamberský domek. Barbora
18. 3. 2021 08:38:46. Re: Re: Vamberský domek. Redakce

18. 3. 2021 22:29:10. Re: Vamberský domek. Jitka

 
 
 
 

17. 3. 2021 23:25:56. Re: Vamberský domek. Barbora

  máte pin na mapě uprostřed Holešovic...

18. 3. 2021 08:38:46. Re: Re: Vamberský domek. Redakce

  Děkujeme za upozornění. Redakce

18. 3. 2021 22:29:10. Re: Vamberský domek. Jitka

  To je vážně nádhera. Mít takovouhle knihovnu s čtecím koutem a výhledem tak se mnou nikdo nehne.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz