Vědecká rada NPÚ odmítla výškovou budovu Šantovka v Olomouci

Vědecká rada NPÚ odmítla výškovou budovu Šantovka v Olomouci

(2. 10. 2013) (ČTK) - S projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí vědecká rada Národního památkového ústavu (NPÚ). Výšková dominanta v sousedství centra Olomouce je podle vědecké rady nepřijatelná, protože by výrazně poškodila panorama historického centra města.

 
 
 
 

Vědecká rada NPÚ odmítla výškovou budovu Šantovka v Olomouci

(ČTK) - S projektem výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí vědecká rada Národního památkového ústavu (NPÚ). Výšková dominanta v sousedství centra Olomouce je podle vědecké rady nepřijatelná, protože by výrazně poškodila panorama historického centra města.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

ČTK to sdělila mluvčí NPÚ Dita Roubíčková. Proti plánované stavbě výškové budovy se vyslovili také někteří architekti a odborníci z Ústavu dějin umění.Vědecké radě NPÚ vadí zejména to, že výšková budova má být postavena v sousedství nového nákupního komplexu Galerie Šantovka, který bude na konci října otevřen v bývalém areálu podniku Milo, a od radnice ji bude dělit vzdálenost pouze 900 metrů. "Architektonická kvalita zmíněných staveb není přesvědčivá a nelze je považovat za přínosné ani urbanisticky. Návrh výškové budovy Šantovka Tower prolamuje ochranné pásmo, jež bylo zřízeno právě proto, aby ochránilo vzhled historického jádra jako celku, jeho lidské měřítko a pohledovou dominanci historických veřejných a církevních staveb. Připuštěním takové stavby by byly popřeny základní zásady ochrany historického jádra Olomouce," stojí ve zprávě NPÚ.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Mluvčí záměru Juraj Aláč dnes ČTK řekl, že investor se ke stanovisku vědecké rady NPÚ nebude vyjadřovat. Budova Šantovka Tower má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce budovu začít stavět v roce 2014.

Projekt Šantovka Tower už dříve kritizovalo vedení olomoucké pobočky NPÚ. Podle jejího ředitele Františka Chupíka je záměr v rozporu se zásadami rozvoje Olomouckého kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. SMC Development označila dubnové stanovisko NPÚ za podjaté. "Proti stavbě Šantovka Tower se ústav postavil daleko dříve, než měl v rukou jakoukoli dokumentaci. Někteří jeho zaměstnanci veřejně i anonymně stavbu napadají v různých formátech internetových diskusí a s transparenty proti stavbě se ukazují na veřejných akcích," uvedl již dříve Aláč, podle kterého zpráva památkářů není odborná a ani objektivní

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se při přípravě územního plánu vyjádřilo ministerstvo kultury.

Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. SMC Development podle dřívějšího vyjádření ale nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního územního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze. Nový územní plán zřejmě začne platit až v roce 2014.

areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka

Doplněno Stavbaweb:
Nová výšková dominanta Olomouce má být součástí městské čtvrti Šantovka, kterou na místě bývalé továrny Milo staví developerská společnost SMC Development. Stavba městské čtvrti Šantovka, která vzniká na 11 hektarech. Její součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz