Vědecké centrum AdMaS v Brně

Vědecké centrum AdMaS v Brně

(13. 12. 2012) (ČTK) - V královopolském kampusu Vysokého učení technického (VUT) v úterý 11. prosince oficiálně začala stavba nového vědeckého centra AdMaS, zaměřeného na stavební materiály a technologie. Na jeho vybudování získala brněnská technika 818 milionů korun z evropských fondů. Stavba skončí v červnu 2014, měsíc poté začne plný provoz, řekli novinářům představitelé školy.

 
 
 
 

Vědecké centrum AdMaS v Brně

(ČTK) - V královopolském kampusu Vysokého učení technického (VUT) v úterý 11. prosince oficiálně začala stavba nového vědeckého centra AdMaS, zaměřeného na stavební materiály a technologie. Na jeho vybudování získala brněnská technika 818 milionů korun z evropských fondů. Stavba skončí v červnu 2014, měsíc poté začne plný provoz, řekli novinářům představitelé školy."Hlavním cílem je vytvořit integrované výzkumné pracoviště, které propojí jednotlivé základní obory ve stavebnictví,"
uvedl ředitel centra Petr Štěpánek. Pod zkratkou AdMaS se skrývá anglické označení pokročilých stavebních materiálů, konstrukcí a technologií. Výsledky výzkumu se uplatní ve stavebnictví, dopravních systémech nebo městské infrastruktuře.

Výstavba centra měla původně začít už loni. Škola však musela v projektu udělat změny. Jedna z budov se díky změnám posune na vyšší úroveň energetické soběstačnosti. Další pavilon naopak z projektu prozatím vypadl. Škola bude o jeho dokončení usilovat v příštích letech.

Všechny čtyři objekty centra splní vysoké nároky na energetickou úspornost, ale pouze jeden pavilon má takzvanou nulovou spotřebu. "Princip těchto staveb samozřejmě nespočívá v tom, že by žádnou energii ke svému provozu nepotřebovaly, ale v tom, že energii, kterou potřebují, získávají z obnovitelných zdrojů. V našem případě ze Slunce a ze země," popsal proděkan stavební fakulty Jiří Hirš.

Na střeše energeticky nejúspornějšího objektu budou fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla navíc do budovy přivedou energii z 24 stometrových vrtů. V chladném počasí čerpadla zajistí vytápění, v letních měsících přinesou chlad a přebytečnou energii uloží zpět do země.

V pavilonu budou kromě garáží a laboratoří i nezvykle dlouhé spojovací chodby. Nejde o architektonický výstřelek - chodby poslouží při kalibraci měřidel. Ze všech budov v centru se také bude svádět srážková voda do kryté retenční nádrže o objemu 150 metrů.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz