Veřejný prostor je zásadní téma pro obce a města!

Veřejný prostor je zásadní téma pro obce a města!

(6. 12. 2021) Inspirační fórum Svazu měst a obcí ČR

 
 
 
 

Veřejný prostor je zásadní téma pro obce a města!

Inspirační fórum Svazu měst a obcí ČR, které se historicky poprvé uskutečnilo ve středu 1. 12. 2021 v pražském kině Přítomnost, hledalo odpovědi na otázky týkající se problematiky veřejného prostoru u nás – ať už v metropoli, ve velkých městech či menších obcích a vesnicích. Cílem projektu bylo vytvoření živé diskusní platformy pro sdílení zkušeností mezi zástupci našich měst a obcí, architekty, sociology a dalšími odborníky, kteří se významně podílí na proměnách veřejných prostranství a udávání trendů v souvisejících oblastech. 

Hosté středeční konference diskutovali konkrétně o těchto tématech: 
- společenský význam a ekonomická udržitelnost veřejných prostranství
- vzdělávací a školské budovy
- veřejné osvětlení
- adaptace veřejných prostranství na změnu klimatu

Konferenci zahájila Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.

Kompletní záznam z akce můžete vidět zde: www.smocr.cz/cs/inspiracni-forum

Předávání zkušeností a inspirace 
Jak tvořit nadčasové projekty pro rozvoj měst a obcí? Jak nastavit komunikaci s veřejností a proč je dobré zapojovat odborníky? Kolik času potřebujeme k opravdu k nadčasovému plánu rozvoje města či obce? Na koho se obrátit a kde hledat finanční zdroje? 

Moderátor Ondřej Cihlář (VOSTO5) se v panelových diskuzích s řečníky doptával na jejich zkušenosti a doporučení při řešení konkrétních realizací a příprav projektů, které byly předneseny jako příklady dobré praxe. Potěšila ho například spolupráce měst Bratislavy a Prahy na projektu  “lavička”, kdy Praha věnovala zdarma spřátelené metropoli design městských laviček k užívání.

V rámci projektu Inspiračního fóra vznikly také Karty investičních příležitostí, o kterých na závěr promluvila Mgr. Monika Štěpánová, ředitelka sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR. Karty mají pomoci zastupitelům a zástupcům samosprávy pomoci s přípravou a realizací projektů v oblastech veřejného osvětlení, vzdělávací infrastruktury v obcích, úpravě veřejných prostranství či proměnách brownfieldů. Karty ke stažení na www.smocr.cz.

Můžete se inspirovat příklady dobré praxe:

➔ Ostravou a jejich příběhem proměny sídlišť
➔ Palkovicemi a jejich dlouhodobou spoluprací s významným architektem Kamilem Mrvou
➔ Kunčicemi pod Ondřejníkem a jejich cestou k rozvojovému plánu obce a zapojení odborníků i zvládnutou komunikaci s veřejností
➔ Heršpicemi, kde právě otevírají otázku, jak přizvat po odborných diskusích o příštím nasměrování obce veřejnost
➔ Buštěhradem, kde se jim podařilo navázat dlouhodobou spolupráci s Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT 
➔ Březí u Mikulova má za sebou realizaci nového veřejného osvětlení a své zkušenosti předávají dalším mnoha zájemcům nejen z okolí  

Na Inspiračním fóru SMOČR na starosty a zastupitele navazovali řečníci z řad odborníků a přinášeli zkušenosti a nové trendy v plánování, revitalizaci a rozvoji veřejných prostranství. Prvním krokem je shoda veřejnosti, zastupitelů i odborníků v otázkách PROĆ, PRO KOHO a CO v zadání projektu.

Těšíme se na příští rok, kdy budeme opět aktivovat tuto platformu a inspirovat a vzdělávat zástupce obcí, měst i laickou veřejnost. 

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz