Velux již po osmé vyhlásil nejlepší projekty soutěže život pod střechou

Velux již po osmé vyhlásil nejlepší projekty soutěže život pod střechou

(13. 8. 2012) /Praha, 31. července 2012/ Život pod střechou, aneb jak si studenti středních průmyslových škol stavebních představují stavby budoucnosti. Osmý ročník soutěže vyhlášené společností VELUX přinesl rekordní počet přihlášených, jejichž nejlepší projekty byly představeny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

 
 
 
 

Velux již po osmé vyhlásil nejlepší projekty soutěže život pod střechou

/Praha, 31. července 2012/ Život pod střechou, aneb jak si studenti středních průmyslových škol stavebních představují stavby budoucnosti. Osmý ročník soutěže vyhlášené společností VELUX přinesl rekordní počet přihlášených, jejichž nejlepší projekty byly představeny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.


Cíl soutěže: architektura, kvalitní vnitřní prostředí i dostatek denního světla

Soutěž Život pod střechou je unikátní projekt s edukativním podtextem, který pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podporuje kreativní práci studentů středních škol. „Prostřednictvím soutěže umožňujeme studentům středních škol seznámit se detailněji s návrhy staveb a vyzkoušet i jiná řešení, než předepisují školní osnovy. Současně mají studenti možnost porovnat své projekty s návrhy studentů z druhého konce republiky. Prioritou je nejen estetika řešení, ale i kvalitní vnitřní prostředí zajištěné dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu,“ přibližuje cíle soutěže Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX Česká republika s.r.o.

S rostoucím počtem přihlášených stoupá i kvalita projektů

Do soutěže mohli studenti přihlašovat projekty rodinných či bytových domů, ale i jiných staveb. Jedním z nejpodstatnějších úkolů bylo správné navržení prosvětlení objektu. Současně přihlášené projekty musely zohledňovat estetiku, účelnost dispozice i energetickou efektivitu stavby. Zájem o účast v soutěži ze strany studentů a škol každoročně vzrůstá. Do letošního ročníku se přihlásilo 167 studentů z 23 středních průmyslových škol stavebních a i kvalita jejich projektů se každým rokem zlepšuje.

Oceněné projekty: Od muzea až po Včelín

První místo v soutěži získala Monika Bartošová ze SPŠ stavební Zlín. Pod vedením Ing. Libora Dubčáka navrhla Muzeum mlynářství. Výběr neobvyklých prostor vycházel ze záměru obecního úřadu obce Újezd, která se rozhodla nové muzeum realizovat. „Chtěla jsem vytvořit muzeum, které bude harmonicky zasazeno do okolní přírody, vhodně do ní zapadne a bude zajímavou zastávkou pro návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká autorka vítězného projektu Monika Bartošová. Porota ocenila citlivý přístup k lokalitě a neokázalé zpracování, které nechá vyniknout exponáty, i zvolené horní osvětlení střešními okny, které je adekvátní pro funkci muzea.


Návrh Muzea mlynářství od Moniky Bartošové ze Zlína získal první místo díky citlivému přístupu k lokalitě i velmi dobře vyřešenému osvětlení prostoru.

 

 

 

Kvalita přihlášených projektů byla nejen vysoká, ale i velmi vyrovnaná. I proto se porotci trochu neobvykle rozhodli vyhlásit dvě druhá místa, která si odnesli Jan Kašpar ze SPŠ stavební v Hradci Králové a Monika Kutilová ze SPŠ stavební v Táboře. Jan Kašpar, který získal zároveň cenu zaměstnanců VELUX, vytvořil návrh rodinného domu. Nebál se neotřelého řešení, které ovšem díky svým jednoduchým tvarům dobře zapadá do prostředí. Jeho kombinace moderny a přírody zároveň dokáže vzbudit zájem a donutí okolí reagovat. Monika Kutilová zvolila méně vizuálně vyzývavý projekt. Uznání poroty získala především díky jednoduchosti spojené s kultivovaností projektu s nadstandardním prosvětlením interiéru. Takové prostory podle názorů poroty přesně splňují kritéria bydlení současné doby.

 

Jakub Kašpar z Hradce Králové získal druhé místo. Jeho projekt se vyznačoval jasnou koncepcí tvarového i dispozičního řešení, který porota velmi ocenila.
Jakub Kašpar

 

Druhé místo udělila porota i práci Moniky Kutilové z Tábora. Dům má kultivovanou ekonomickou dispozici a dobré, až nadstandardní prosvětlení interiéru.
Monika Kutilová

 

 

 

Zvláštní ocenění si odnesli čtyři studenti středních škol. Jarmila Fučíková z Brna ve svém návrhu rodinného domu pracovala s otevřenými prostory a velkorysým prosklením. Porota ocenila i zajímavou dekorativnost v řešení interiérů. Další oceněný Matyáš Prošek zaujal moderním a dynamickým zpracováním rodinného domu Wawe, jehož důmyslné koncepční řešení i při malé podlažní ploše odpovídá dnešním vysokým nárokům na bydlení. Jindřich Blanář z Hodonína vytvořil ubytovnu pro sportovce, cestovatele a mladé páry. Jeho Včelín je další ukázkou neotřelého řešení, které zaujme jak designem, tak i dispozičním řešením. Poslední oceněná Romana Hadačová, která si donesla i cenu zaměstnanců VELUX, vytvořila návrh rodinného domu, jenž úspěšně propojuje současné požadavky na bydlení. Velké prosklené plochy zajišťují přísun množství denního světla a vytváří příjemné klima k žití.

 

Jarmila Fučíková Matyáš Prošek
Jindřich Blanář Romana Hodačová

 

 

VÝHERCI A ODMĚNY
Tři nejlepší projekty z každé školy se dostaly do celorepublikového kola, z kterého vyšli celkem tři vítězové. Ti si mezi sebou rozdělili finanční odměnu ve výši 30 000 Kč. Mimo hlavní ceny porota udělila zvláštní ocenění v celkové hodnotě 12 000 Kč.
 
HLAVNÍ OCENĚNÍ
Pořadí
Jméno a příjmení
Škola
1.
Monika Bartošová
SPŠ stavební Zlín
2.
Jan Kašpar
SPŠ stavební Hradec Králové
2.
Monika Kutilová
SPŠ stavební Tábor
 
ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ
Jméno a příjmení
Škola
Jarmila Fučíková
SPŠ stavební Brno
Matyáš Prokeš
SPŠ stavební Liberec
Jindřich Blanář
SPŠ stavební Hodonín
Romana Hadačová
SPŠ stavební České Budějovice
 
OCENĚNÍ ZAMĚSTNANCŮ VELUX Česká republika, s.r.o.
Jméno a příjmení
Škola
Jan Kašpar
SPŠ stavební Hradec Králové
Romana Hadačová
SPŠ stavební České Budějovice
 
Odborná porota soutěže Život pod střechou:
 
MgA. Patrik Zamazal - Absolvent VŠUP, který absolvoval několik zahraničních stáží ve Finsku a Nizozemí. Autorizovaný architekt České komory architektů, který je spoluzakladatelem sdružení MOLO ARCHITEKTI, s.r.o. Držitel mnoha českých i mezinárodních ocenění, ve své tvorbě klade důraz na využití stavebních materiálů z obnovitelných zdrojů.
 
Ing. Martin Vonka, Ph.D. - Absolvent Stavební fakulty ČVUT v Praze, profesionální fotograf; od roku 2005 vědecko-výzkumný pracovník tamtéž, zabývá se udržitelnou výstavbou a jejím hodnocením. Je členem vývoje národní certifikační metodiky SBToolCZ.
 
Ing. arch. Klára Bukolská - Architektka společnosti VELUX Česká republika s.r.o., která se v současné době věnuje trvale udržitelným a CO?? neutrálním konceptům staveb.
 
Do soutěže se mohli přihlásit studenti jakéhokoli ročníku středních průmyslových škol stavebních, a to v období od 15. října 2011 do 15. ledna 2012.
 
Více informací o soutěži včetně soutěžních projektů jsou k dispozici na stránkách www.velux.cz.

 

 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz