Vícegenerační rodinný dům v Bratislavě

Vícegenerační rodinný dům v Bratislavě

(2. 12. 2013) Tvar vícegeneračního rodinného domu v exkluzivním prostředí Horského parku v Bratislavě byl inspirován meziválečnou avantgardní architekturou. Svojí výraznou nízkoenergetickou bilancí patří mezi progresivní domy na bydlení.

 
 
 
 

Vícegenerační rodinný dům v Bratislavě

Tvar vícegeneračního rodinného domu v exkluzivním prostředí Horského parku v Bratislavě byl inspirován meziválečnou avantgardní architekturou. Svojí výraznou nízkoenergetickou bilancí patří mezi progresivní domy na bydlení.


Místo:   Gorazdová ul. 25, Bratislava
Autor stavby:  Juraj Zornička,  Ľudmila Saudreau, Rastislav Hrušovský
Návrh interiéru:  JL Ateliér architektúry a dizajnu/  Juraj Zornička, Ľudmila Saudreau, Rastislav Hrušovský
Plocha parcely: 872 m2
Zastavěná plocha: 261,32 m2
Užitná plocha: 1022,55 m2
Obestavěný prostor: 3382 m3

Funkcionalismus a moderní stavební  materiál
Bratislavský Horský park stále patří mezi místa se zachovanými vilami ve funkcionalistickém stylu a vícegenerační rodinný dům s klasickou bílou fasádou se tímto odkazem vědomě inspiruje. Tento odkaz na tradici kontrastuje s netradičním půdorysem, použitím moderního stavebního materiálu a sepětím s přírodou - dřevěné terasy mají výhled na zalesněný Horský park.

„Pre samotnú stavbu sme zvolili lichobežníkový pôdorys, ale so zaoblenými hranami, čo však zase vytváralo nároky na použitie stavebného materiálu,“ hovoří autor projektu Ing. arch. Juraj Zornička. „Preto sme zvolili pórobetónové tvárnice Ytong, ktoré nám umožnili riešiť tvarovo zložitejšie architektonické návrhy pri zachovaní kvality tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa.“Pórobetonové tvárnice Ytong si nejen že poradí s neobvyklým tvarem domu, ale zároveň se staly součástí ekologického provozu, který je založen na obnovitelných zdrojích energie, stejně jako tepelná čerpadla, izolační trojsklo nebo stropní chlazení. Svědčí o tom i energetické hodnocení, na základě kterého je zařazený do kategorie A.

Pro obyvatele to znamená významnou úsporu na provozních nákladech - v létě není třeba klimatizace a i v zimním období není třeba interiér výrazně vytápět. Díky velké tepelné setrvačnosti udrží pórobeton, který obsahuje miliony vzduchových pórů, příjemnou teplotu - podobně jako funkční oblečení. Bílé pórobetonové tvárnice Ytong mají i další výhody, kvůli kterým jsou ideální volbou pro moderní bydlení v souladu s přírodou.

Spokojené bydlení ve zdravých bytech
Příjemné mikroklima v bytě je závislé na mnoha faktorech, mimo jiné na stabilní teplotě, optimální vlhkosti, nepřítomnosti plísní nebo průvanu. Ytong je materiál, který se postará o zdravé bydlení ve všech těchto ohledech.

Do detailu promyšlená dispozice
Rodinný dům má tři nadzemní a jedno podzemní podlaží, přičemž vertikálně jsou podlaží propojená schodištěm i výtahem umístěným v sklo-ocelové šachtě. Dispoziční řešení tří bytových jednotek poskytuje pohodlný prostor rezidenčního charakteru a objemově se dělí na soukromou část a část pro hosty. Architektonické řešení novostavby citlivě respektuje okolní zástavbu a je sladěno i s přírodou Horského parku. Svým invenčním tvarem v náročném svahovitém pozemku, nadstandardní energetickou bilancí a zdravým vnitřním prostředím je inspirací na téma moderní rodinný dům.
podle podkladů společnosti XELLA CZ, s. r. o.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz