Vídeň má jedno z nejlepších nádraží v Evropě

Vídeň má jedno z nejlepších nádraží v Evropě

(12. 4. 2021) Žebříček nejlepších nádraží v Evropě v roce 2021

   
 
 
 
 

Vídeň má jedno z nejlepších nádraží v Evropě

Mezi nejlepší vlaková nádraží v Evropě patří podle žebříčku European Railway Station Index 2021 i vídeňské hlavní nádraží, které se umístilo na druhém místě hned po německém Lipsku. Moderní nádraží zaujme nejen architektonicky, ale především kvalitou nabízených služeb  pro cestující.

Ve svém žebříčku hodnotila organizace Consumer Choice Center celkem padesát největších evropských nádraží. Kritérii hodnocení byla např. dostupnost nádraží, čistota, nabídka restauračních zařízení, počet cílových destinací a také bezplatné připojení k internetu. Vídeňské hlavní nádraží se tak umístilo hned po Lipsku na druhém místě. Na třetím místě Vídeň následovalo londýnské nádraží St. Pancras, o čtvrté místo se letos dělí amsterdamský Centraal s Kazaňským nádražím v Moskvě.

Vídeňské hlavní nádraží, které bylo slavnostně otevřeno v říjnu 2014 a postupně nahradilo dvě dřívější hlavová nádraží, je největší a také nejmodernější nádraží v Rakousku. Vedle letošního mezinárodního ocenění, které se zaměřilo především na úroveň nabízených služeb, je nádraží i ekologicky a architektonicky zajímavou stavbou. Díky začlenění fotovoltaiky, geotermální energie a ekonomického dálkového vytápění a chlazení bylo nádraží oceněno jako Udržitelný projekt města Vídně 2014.


Architektonicky nádraží zaujme především svou výrazně tvarovanou dynamickou střechou, ani interiér ovšem nepokulhává. Veškeré haly a schodiště jsou velkoryse široké a přehledné a tudíž také bezpečné. V okolí nádraží navíc vznikla i moderní čtvrť pro více než 20 500 obyvatel a pracujících. Okolí nádraží se tak díky citlivé modernizaci stalo jedním z nových center Vídně.

Žebříček nejlepších nádraží v Evropě v roce 2021:
1. Leipzig Hauptbahnhof - Lipsko
2. Wien Hauptbahnhof - Vídeň
3. St. Pancras - Londýn
4. Amsterdam Centraal a Kazaňské nádraží – Amsterdam a Moskva
5. Hauptbahnhof Frankfurt a Hauptbahnhof München – Frankfurt nad Mohanem a  Mnichov
6. Kurské nádraží - Moskva
7. Milano Centrale - Milán
8. Birmingham New Street - Birmingham

Další informace: European Railway Station Index 2021 (v angličtině)

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 4. 2021 15:43:17. Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni. Karel Doubner ing. arch. ČKA 0078
16. 4. 2021 16:59:55. Re: Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni. Jitka

 
 
 
 

12. 4. 2021 15:43:17. Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni. Karel Doubner ing. arch. ČKA 0078

  Verantwortlich für die Realisierung zeichnet die ARGE „Wiener Team“ mit den Architekten Atelier Albert Wimmer (Wien), Atelier Ernst Hoffmann (Wien) und Theo Hotz Architekten und Planer (Zürich), die 2004 gemeinsam den Masterplan gewonnen hatten; 2009 fiel der Startschuss zum größten Bauprojekt Europas. Fünf Jahre später stehen nicht nur die Rautendachlandschaft über den Bahnsteigen und die Shopping-Mall im Untergeschoss, sondern auch die angrenzende BahnhofCity sowie das markante Hochhaus für die ÖBB-Zentrale von Zechner & Zechner.

16. 4. 2021 16:59:55. Re: Architekti jednoho z nejlepších nádraží ve Vídni. Jitka

  Ich verstehe nicht. A možná nejen já.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz