Víkendový dům s výhledem
(7. 12. 2020) Roana, Itálie
Víkendový dům s výhledem
Příroda doslova prorůstající stavební pozemek, nerušený výhled na Val d'Assu a genius loci byly základním předpokladem k vytvoření projektu mimořádného rekreačního domu architektů Domenica Benettiho a Massima Grigola. Klient si přál dům, kde se bude moci potkávat celá rozvětvená rodina. Architekti jeho přání splnili na výbornou – a rekreační dům je navzdory svému původnímu účelu obsazený téměř každodenně.
Investor a architekti se poznali při práci na projektu golfového klubu Asiago. Brzy zjistili, že mluví společnou řečí – řečí úcty k přírodě a tradici, obliby místních materiálů a lokální architektonické kultury. Slovo dalo slovo a zrodila se zakázka domu s výhledem. „Zaměřili jsme se na hledání správného vztahu mezi budovou a přírodou i na využití typologií obsažených v místní architektuře a jejich následné přetvoření do moderního jazyka,“ vysvětluje architekt Domenico Benetti. „Studovali jsme lokální materiály, například různé druhy dřevěných obkladů, a objevovali krásu přírodních surovin.“
Výsledkem vzájemné spolupráce klienta a architektů je stavba, která navzdory svým velkým rozměrům plynule zapadá do okolní přírody. Potřebné zázemí autoři integrovali do svahu, díky čemuž nad terén vyčnívá jen nutná hmota obytných místností – pokaždé orientovaných k panoramatickému výhledu. Respekt k přírodě se projevil i ve způsobu řešení zahrady; proto zde najdete jen minimum zpevněných povrchů.
Nová cesta k tradici
Materiálům interiéru vládne dřevo. Je v projektu doslova všudypřítomné, a to ve všech podobách: venku syrové a bělené sluncem, uvnitř přirozeně medově zbarvené, v kontrastu s betonovými šedými stěnami koupelen a velkými zaskleními, jakož i moderním barevným nábytkem.
Kouzlení se světlem
Hlavní obytný prostor je otevřený až do hřebene střechy – a umožňuje vizuální propojení se spacím patrem. Panoramatické schodiště a řada menších otvorů podél severní fasády spojují všechny tři výškové úrovně interiéru a pomáhají vnímat prostor jako jeden celek.
V kontrastu s otevřenými prostory denní části je celkem šest funkčně a útulně zařízených ložnic, každá s vlastní koupelnou a šatníkem. Ty v horním patře pod šikmou střechou jsou osvětlené shora, pomocí střešních oken. Jejich rozloha a umístění ale umožňuje výhledy do údolí, zatímco menší okna v koupelnách jsou umístěna výše, aby bylo zajištěno soukromí. „Klient dokonale pochopil unikátní krásu shora dopadajícího světla, naši snahu osvětlovat místnost od jejího nejvyššího bodu, odrážet světlo od stěn a projasnit strop v celé jeho výši,“ říká Domenico Benetti. „Navrhoval dokonce více střešních oken, ale na ně už nezbylo místo,“ usmívá se architekt.
Všechna okna se orientují k panoramatu – dům je z ostatních stran uzavřen tak, aby nedocházelo k optickému kontaktu se sousedy.
Příroda především
Dokumentace:
Situace
Hlavní vchod do areálu je ze severu. Na zadní nádvoří mezi garáží a domem se jde po štěrkové cestě. Dřevěné palubky vedou návštěvníky k části domu orientované do údolí – s výhledy a pobytovou terasou.
Světlíky za domem, které přivádějí denní světlo do podzemních prostor domu, jsou zakryty mléčným sklem a vytváří dojem ledové krusty.
Řez
Zatímco spodní venkovní prostor dům zanořuje do svahu, horní „paluba“ levituje nad krajinou.
Světlo je do domu přiváděno ze všech směrů, spojuje různé místnosti a výškové úrovně.
Půdorysy:
Podzemní podlaží
Hlavní hmota domu je rozšířena další obvodovou zdí, aby na severní straně bylo možné osadit zmíněné světlíky a přivést do podzemí dostatečné množství denního světla. Na jižní straně kopíruje terén a končí na okraji dřevěné terasy, zakleslé do svahu.
Přízemí
Denní část domu tvoří jedna spojená místnost. Prostory otevřené přes dvě podlaží se rozprostírají až po hřeben a jsou osvětleny shora.
První patro
V podkroví jsou umístěny pokoje s koupelnou. Jednu z ložnic lze pomocí otočných dřevěných panelů spojit s obývacím pokojem v přízemí.
Střešní rovina
Jižní střecha je osázena řadou solárních panelů střídavě se čtyřmi velkými okny VELUX. Menší okna pak prosvětlují koupelny podél severní fasády.
Jižní fasáda s panoramatickým oknem a terasami. Podzemní podlaží je zdola sotva viditelné, s výjimkou dřevěné paluby vyříznuté do svahu, která rozšiřuje spodní obytnou plochu směrem do krajiny.
Místo: Roana, Itálie
Investor: privátní
Architekti: Benetti Grigolo Architetti, Vicenza, Itálie
Realizace: 2019
podle podkladů společnosti VELUX
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2019
Komentáře ke článku
No, moc velké nadšení to ve mně nevyvolává. Mám-li se vyjádřit k hmotovému řešení, vadí mi u moderní architektury sedlová střecha, valbu pak už považuju v tomto kontextu za úplný výstřel mimo. A co se materiálů týče, nemám rád, když se stavba za nějaký materiál "stydí" - tady schováváme plechovou krytinu střechy pod modřínový obklad, proboha proč?! Nehledě na to, že takové řešení nebude z hlediska dlouhodobého užívání funkční. A v interiéru je toho dřeva tolik, že evokuje pobyt v sauně, nikoli v obytném prostoru. Samozřejmě prostředí, výhledy z panoramatických výplní, to je všecko nádhera, ale výše uvedené (z mého pohledu) nedostatky dojem kazí. |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

25. 1. 2021 20:04:57
Re: Vily a rodinné domy v Hradci Králové 1900‒1950
Autore článku, nauč se rozlišovat trpný a činný rod. Pevnost se určitě nezrušila sama a taky se sama nezačala bourat. Ona byla zrušena a byla bourána. A stejně tak je to s pozemky. Taky se neuvolnily samy od sebe, ale byly (někým) uvolněny. Je smutné, když je kažen tak krásný jazyk, jakým je čeština. Omlouvám se, že nepíši k tématu - knížka je určitě krásná. Jen doufám, že je také krásně napsaná.
25. 1. 2021 15:07:43
Re: Moderní bydlení je bydlení v klidu a tichu
A ve tmě!
25. 1. 2021 07:13:02
Re: Interiéry domu Na Košince
Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)
24. 1. 2021 16:22:51
Re: Re: Rodinný dům v Praze Braníku.
To ne, ten výstup nahoru je na párátko moc široký :-)
22. 1. 2021 15:41:25
Re: Zastupitelstvo Jihlavy schválilo Zásady pro spolupráci s inv...
Zásady developmentu by měly být definovány v územně plánovací dokumentaci - územním plánu, regulačním plánu, apod. Samosprávy by neměly vytvářet duplicitní schvalovací procesy paralelně se stavebními předpisy / stavebním zákonem, vzniká tím ještě více nepřehledná a zmatečná situace pro jakýkoliv záměr. Develepeři ve většině případů realizují - investují do dopravní a technické infrastruktury, kterou včetně draze nakoupených pozemků převádění na obce / města., nevidím tedy důvod, proč by měli developeři ještě platit nějaké příspěvky, pokud se samosprávy na developmentu finančně nepodílejí?
21. 1. 2021 12:00:48
Re: Žluťák v Humpolci
parádní práce. zvenku model :) jsem zvědav, jak dlouho vydrží střecha bílá :)
21. 1. 2021 11:59:25
Re: Rodinný dům v Praze Braníku
dům hamburger :)
20. 1. 2021 21:50:27
Re: Dům nad údolím Tiché Orlice
Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.
20. 1. 2021 20:44:26
Re: Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha.
Souhlasím.
20. 1. 2021 17:45:24
Re: Nábytek z recyklovaných propagačních materiálů Kongresového ...
Moc pěkné, fakt. Ale proč zůstala v utajení ona restaurátorka a expertka na materiály? Z vrozené skromnosti? Nebo na ni pánové zapomněli? Není umělkyně, tak její jméno nikoho zajímat nemusí? Nevím, jenom spekuluji, ale dobře to nevypadá...
19. 1. 2021 18:36:52
Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha
Úchvatné dílo, technicky, staticky, výtvarně. Volba kontrastu je 100% správná. Autoři si zaslouží obdiv.
17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.